mhost
12.02.14,10:09
chcem sa s vami poradiť čo sú výhody a nevýhody konkrétneho zapojenia na obrázku a prípadne iné poznámky, pričom kotol je na pevne palivo 4 čl. aku akolo 300 až 500L potreubie do oku je kovové 2 col a od rozdeľovača je všetko hliník plast 22, pričom na rozdeľovač sú napojené radiátory 5 ks a podlahovka cca 7 m2 cez termoregulačný ventil , kde je regulácia podlahovky 20- 40 stupňov ..... ďakujem Vám
Indeed
12.02.14,09:21
a v čom je problém ???
mhost
12.02.14,09:25
vtom či je dane zapojenie realne a čo tam treba doladiť
lubko6394
12.02.14,09:34
Nie som kúrenár, ale 500 l na AKU je podľa mňa málo - ja mám 1000 l a zdá sa mi trocha malá, chcelo by to aspoň 1500-2000 l. Druhú chybu vidím v TUV, ktorá je napájaná kotlom a teda pred AKU. Veď vtedy ak pôjdeš z AKU a kotol bude stáť tak žiadna TUV sa novo nezohreje. Druhá vec sú teploty. Maximálne nabijem AKU na cca 90°C a pri vybíjaní klesnem pod 50°C ( teda využijem cca 40° diferencie ) ale ohrozujem TUV. Obvykle keď zakurujem má AKU 40°C a to je pre TUV dosť málo.
mhost
12.02.14,09:49
lubko6394 ok ciže tuv za aku, tomu rozumiem aj to že čim vačšia aku tym lepsie viacmenej som zvolil preto 500 l aku z dôvodu aby sa mi neprekurila voda v tom hlinikplaste , pretože som už realne videl podobne zapojenie bez aku a nebol žiaden problem
lubko6394
12.02.14,12:09
Tak tomu nerozumiem. Ja používam AKU na to aby som nemusel prikladať po celý čas keď potrebujem teplo - takže zakurujem poobede a kúrim do cca 22:00 aby mi nabilo nádrž aspoň na 80/80 hore aj dole. Na druhý deň zakurujem a teplota je max.40°C a v dome je pokles niekedy na 19°C. Trochu mi to blbne termostat kde je nočný pokles o 21:00 a teda nespotrebúvam a len nabíjam. Možno tresnem vedľa, ale ak tá AKU má byť len poistkou proti prehriatiu tak prečo rovno do nej nestrčíš hada na ohrev TUV ? Ale potom by to asi chcelo zmenu aby kotol išiel zo spodu do AKU a odchádzal vrchom. Asi by to chcelo fachmana.
mhost
12.02.14,12:21
lubko preto tam nechcem hada , pretoze cez leto zavriem ventil do aku a kurm len TUV , znami tak kuria stale , že cez leto maju s kotlom prepojený len obojživenik ..

aj tvoje prve riesenie ze TUV za aku by nebol zle pretoze podla mna by tepla voda v obojživelníku dlhsie vydržala pri zásobe z 500 L aku..
mhost
12.02.14,12:38
lubko 6394 este som sa ta chcel spytat ci mas zapojenie cez ladomat alebo mas tam niejaky iny termoventil, ktorý ti drzí vratnú vodu do kotla po prípade co iné....
lubko6394
12.02.14,13:22
Ja tam mám za kotlom čosi ako 3-cesťák čo mechanicky automaticky otvára nad 60°C - teda nedovolí ochladenie kotla. Vďaka odborníkom ktorí mi to postupne inštalovali a nastavovali bez dosiahnutia mnou želaného stavu som vyhodil vailanťácky CalorMatic aj s čidlami, trojcesťák pre kúrenie som mechanicky nastavil na maximum a motor odložil, takže syst čerpadlá a plyn.kotol spínam izbovým termostatom, pevné palivo spúšťam ručne pričom natvrdo vytiahnem plyňák aj s jeho čerpadlom. Na AKU mám kapilárne teplomery pri vrchu a spodku - aby som ich mal na jednom a viditeľnom mieste. Nájdi si naozajstného odborníka a ten Ti to vyrieši, ja som na takého nemal šťastie - boli 4 a nedokázali to nastaviť.
mhost
12.02.14,16:04
ok dakujem za reakciu
orechova
12.02.14,19:36
dala by sa ešte možnosť kúriť radiatory ihneď bez nádrže Tkusom (ale aj takto je to dobre, tým že nie je nádrž veľká, môže to takto byť) - povedal kurenár :-)
lubko6394
13.02.14,06:18
dala by sa ešte možnosť kúriť radiatory ihneď bez nádrže Tkusom (ale aj takto je to dobre, tým že nie je nádrž veľká, môže to takto byť) - povedal kurenár :-)
Tie T-kusy by potreboval 2 a k tomu 2 ventily, ale prakticky by mu to nepomohlo nič, pretože sa jedná o pomerne malé množstvo vody, rozvody to skomplikuje a zvýši sa riziko že niekto zabudne správne otočiť ventily a prekúri. Bez tých ventilov je to blbuvzdorné lebo pri prikladaní prikladač vidí stav teplôt a pri vysokej teplote už nepriloží. Objem AKU by mal stačiť na neprekúrenie aj pri nulovej spotrebe v radiátoroch.
Martin1310
13.02.14,18:16
lubko preto tam nechcem hada , pretoze cez leto zavriem ventil do aku a kurm len TUV , znami tak kuria stale , že cez leto maju s kotlom prepojený len obojživenik ..

aj tvoje prve riesenie ze TUV za aku by nebol zle pretoze podla mna by tepla voda v obojživelníku dlhsie vydržala pri zásobe z 500 L aku..

Ja to mám v pláne tak že bojler sa bude nabíjať až z akumulačky pretože ked budem kúriť cez leto len do bojlera tak budem musieť kúriť každý den. Ja budem mať 1300L akumulačku a ked ju nabijem dúfam že bude schopná ten bojler udržať teplý aspon 5 dní, aby som nemusel každý den kúriť.
mhost
14.02.14,07:06
este sa Vás chcem spýtat mate vacsina ladomat ci termoregulacny ventil na spiatocke ?? alebo su aj taký čo nic take nemaju.. dakujem
lubko6394
14.02.14,07:37
este sa Vás chcem spýtat mate vacsina ladomat ci termoregulacny ventil na spiatocke ?? alebo su aj taký čo nic take nemaju.. dakujem
Keď ho tam ne´majú tak to síce funguje, akurát na začiatku kúrenia je kotol podchladzovaný a zvyšuje sa riziko kondenzácie a hrdze - rovnako ako studený komín pri zakurovaní.