ivča26
12.02.14,14:08
Dobrý deň,



obraciam sa na Vás so žiadosťou o radu, keď že neviem ako ďalej. Dúfam, že mi budete vedieť poradiť.
Svojmu zamestnávateľovi som 4.2.2014 ústne oznámil, že chcem k 28.2.2014 ukončiť pracovný pomer podľa § 60 Zákonníka práce.(Odôvodnil som mu to tým, že som si našiel inú lepšie platenú prácu, ktorú potrebujem, keď že manželka je nezamestnaná. A do novej práce musím nastúpiť 1.3.2014).
Zamestnávateľ súhlasil s tým, že musím podať písomnú žiadosť a že s tým rátal.
Tak som dňa 5.2.2014 podal žiadosť o skončenie pracovného pomeru môjmu zamestnávateľovi.
Dnes, t.j. 12.2.2014 som od zamestnávateľa dostal odpoveď na moju žiadosť.
V tejto odpovedi však môj zamestnávateľ so skončením PP k 28.2.2014 podľa § 60 zákonníka práce, nesúhlasí.
Oznamuje mi, že výpoveď je daná mnou a preto musí plynúť 2 mesačná výpovedná doba. Tá začína 1.3.2014 a končí 30.4.2014.
Ja ale v tejto práce ostať nemôžem a ani nechcem. Preto sa chcem spýtať, čo mi môže môj zamestnávateľ urobiť, ak dňa 1.3.2014 neprídem do práce a nastúpim do práce na svojom novom, lepšie platenom mieste. A čo môžem urobiť, aby som mohol skončiť PP dňa 28.2.2014.
Vopred Vám ďakujem za Vašu radu a čakám na Vašu odpoveď obratom. Ešte raz ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.
Tweety
12.02.14,13:10
AK Dohoda o skončení PP nie je možná, ostáva len výpoveď s VD, tak ako oznamujeme zamestnáv. Ak počas VD nebudeš chodiť do práce, hrozí Ti absencia, a možno aj finančná náhrada za nezotrvanie v PP počas VD.( to ale musíš mať uvedené v PZ)
ivča26
12.02.14,13:55
(V PZ je uvedené, že v prípade výpovede, ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac.)
Takže som to pochopila tak, že mu nehrozí nič horšie ako to čo je uvedené hore, však?
Tweety
12.02.14,13:56
len tá pokuta a A.
Chobot
12.02.14,14:28
TAk, zaplatí pokutu vo výške mesačnej mzdy, bude mať absenciu a skôr či neskôr zamestnávateľ ukončí pracovný pomer. V novom zamestnaní môže nastúpiť aj bez toho, aby bol predchádzajúci prac. pomer ukončený.

Ja sa len pozastavujem nad tým, že tomu novému zamestnávateľovi to nevadí, že takto neseriózne ukončuje prac. pomer. To isté môže za pár rokov urobiť aj jemu, že do dňa na deň odíde.
Tweety
12.02.14,14:37
hej, a potom sa čudujú, keď sa zamestnáv. nezachová tak, ako by očakávali
Chobot
12.02.14,14:45
Neviem prečo si ľudia myslia, že pracovný pomer je holubník a je ich právom okamžite ukončiť PP (neber to osobne ivča26, myslím to všeobecne). Prečo u toho nového zamestnávateľa nepovedia priamo, že sú v PP a nastúpiť môžu až o 2 mesiace. Ja som tiež niekoľkokrát končil PP a ak som bol férový, nebol s tým problém. Posledný krát dokonca ma pôvodný zamestnávateľ požiadal, či by som nemohol skončiť až o 3 mesiace. Novému zamestnávateľovi som oznámil, že v pôvodnej práci musím dokončiť svoje povinnosti a o 3 mesiace môžem nastúpiť. Súhlasil. Všetci boli spokojní, v starej práci som dokonca ešte aj odmeny dostal.
ivča26
12.02.14,15:53
Takže moji zlatí, ja vás chápem, ale môj manžel drie u tohto zamestnávateľa už od roku 2005. Od 2009 musel podpísať dodatok k PP, že súhlasí s prácou na 75 percent v dôsledku krízy a doteraz to ten "férový" zamestnávateľ nezmenil.Manžel robil aj mimo pracovnej doby a nič mu nebolo zaplatené, bolo mu povedané, buď rád, že máš prácu. A okrem toho ja som už vyše roka nezamestnaná a nemôžem si nájsť robotu (som po materskej) máme dve deti a bývame v podnájme. Takže manžel dostával cca 230,- Eur na účet a 100,- eur na ruku. A v októbri ich dokonca poslal na nútené neplatené voľno, až do 10.1.2014. Tak si manžel našiel fušku, majiteľ bol s ním spokojný ale potrebuje ho hneď. Tak to manžel musel riešiť hneď a tam zarobí 3 x viac a neostaneme na ulici aj s deťmi. Takže tak to je a fér, kto je dnes fér? Ten nech dvihne ruku.
ivča26
13.02.14,06:39
A ešte chcem podotknúť, aj keď som to vzala trošku osobne, ale kto pochopí toho zamestnanca? A ešte, som zabudla napísať, že môj manžel zamestnávateľovi oznámil už minulý rok v lete, že ak si ja nenájdem prácu, tak on bude musieť odísť. A zamestnávateľ s tým súhlasil, takže, myslím si, že to bolo dosť fér. Nemyslíte? Ale zamestnávateľ si asi myslel, že manžel tára do vetra.
Tak a teraz som to ukončila, dúfam, že keď už máte všetky fakty, tak pochopíte, prečo môj manžel jednal ako jednal. A veľmi pekne chcem poďakovať Tweety a Chobotovi, veľmi mi ich odpoveď pomohla. Ďakujem
Llívia
13.02.14,06:51
Zákonník práce
Dohoda o skončení pracovného pomeru
(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).
(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.

Ak dohoda o skončení prac. pomeru nie je uzatvorená písomne, je aj tak platná. Asi však nemáš nikoho, kto by ti dosvedčil, že ste sa so zamestnávateľom dohodli na skončení prac. pomeru k 28.2. Môžeš skúsiť zamestnávateľovi napísať, že neakceptuješ jeho písomný nesúhlas so skončením prac. pomeru, nakoľko ste sa už na skončení k 28.2. dohodli a dohodnutý obsah zmluvy je možné meniť len so súhlasom oboch strán.

V komente k Tweetinmu príspevku píšeš:
Manžel robil aj mimo pracovnej doby a nič mu nebolo zaplatené, bolo mu povedané, buď rád, že máš prácu.
Nájdi si niekoho, kto preráta, či bola manželova mzda vyplácaná správne. Ak je tam čo i len maličký rozdiel, môže okamžite skončiť prac. pomer podľa

Zákonník práce
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
Llívia
13.02.14,06:53
Tweety, Chobot, Ivča26 píše, že zamestnávateľ s ukončením prac. pomeru k 28.2. najskrô súhlasil.
ivča26
14.02.14,09:54
Super, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, pomohlo. Ani neviete ako...
Llívia
14.02.14,09:56
Napíš, ako pomohlo :)
ivča26
14.02.14,10:07
Manžel zamestnávateľovi povedal, že ak nebude súhlasiť so skončením PP dohodou k 28.2.2014 aj písomne, pretože ústne už súhlasil, tak pôjde za právnikom a spomenie mu, že zamestnávateľ mu nevyplácal nadčasy, náhradu za pracovnú pohotovosť a cestovné náhrady (dochádza do práce 7 km tam a 7 km naspäť, pritom mu sľúbil, že cestovné mu bude do určitej výšky preplácať), tiež mu nepreplatil starú dovolenku (tak ako sľúbil) a tá mu prepadla. Tak sa zamestnávateľ ohradil, že on ho neprepustí, kým môj manžel nenájde niekoho na svoje miesto a nezaučí ho, lebo on príde o zisk. Manžel mu povedal, že ak neustúpi, tak sa hodí na maródku počas celej výpovednej lehoty a potom nech jeho prácu vykonáva on sám. A nakoniec zamestnávateľ povolil a súhlasil s končením PP k 28.2.2014, a manžel mi práve teraz volal, že pred pol hodinou našiel za seba aj náhradu, ktorú za tie dva týždne dúfam že zaučí.
danuschka
18.02.14,17:34
Prosim vas o radu - upresnenie:
Moja prva otazka je - ak by som bola v obdobi vypovednej doby aj PN - skonci pracovny pomer uplynutim dvojmesacnej vypovednej doby alebo sa tato VD predlzuje?
Druha otazka - ak nemam v PZ ani zmienku o penaznej nahrade, a bola by som v tom obobi aj PN, moze mi nejako kratit mzdu? (Vypoved davam ja §67)
Dakujem vopred za ochotu poradit.
Llívia
19.02.14,05:16
Založ si vlastnú tému.
Llívia
19.02.14,05:19
Má to manžel už aj písomne - podpísanú dohodu o skončení prac. pomeru k 28.2.?
ivča26
19.02.14,08:20
Ešte nie, dnes má volať šéfovi, čo a ako. A ja len dúfam, že všetko bude OK.