vexler
12.02.14,14:36
Dobrý deň, potrebujem pravnu radu.
Po mame sme zdedili v ded. konaní ako aktíva záhradu a ako pasíva dlžobu z nebankovky. Sme štyria súrodenci - 3 sestry a brat, dedili sme 1/4. Dedili sme spolocne a nerozdielne.
Dohodli sme sa, že budeme platiť pravidelne každý mesiac, ale dopadlo to tak, že sa zaplatili prve dve splátky. Potom sme ja a brat 4x este zaplatili, ale zvysne dve sestry nie. Tak sme sa rozhodli, že nebudeme platit ani mi, lebo ak si aj my s bratom svoj podiel vyplatíme, polovica ostane nesplatená. Je velmi tazke dohodnut sa s nimi, nakolko majú rozne dlhy, exekúcie apod., dokonca dlhuju nejake peniaze aj mne.
Chcem sa spýtat, ako sa dá v tomto prípade postupovat, ked sa chcem vyhnut výzvam a exekúcii na moje meno a este vlastním aj byt, tak by som nechcela aby mi nanho siahli - teda ak by vobec mohli.
Boli by sme ochotní zaplatit celú dlznu sumu, ale za predpokladu, ze sa záhrada prepíse zo sestier na nás dvoch(ja a brat). Ked som taketo nieco navrhla spomínanje nebankovke, povedali mi, že s týmto oni nevedia nic urobit.
Ako riesit tento problém, ako ich donutit aby to platili? Ja od nich urcite nebudem kupovat záhradu za trhovu cenu (ked mi aj dlhuju nejake peniaze), ale mi ju nepredaju ani za sumu, ktoú maju v rámci pohladávky splatit (najma ked je ovela nizsia). Ale nemienim ani cakat kým s ato bude natahovat 5 rokov.
A vobec, moze casom byt tato pohladavka premlcaná?
Dakujem!
Mária27
12.02.14,17:51
Vyslovil súd v rozhodnutí o dedičstve, že máte plniť dlh spoločne a nerozdielne? treba vedieť, či ide o solidárny záväzok (§ 511 obč. zákonníka) alebo o deliteľné plnenie.
vexler
14.02.14,12:54
preberali sme to vsetci spolocne a nerozdielne. tak ako to riesit v tomto pripade?
Mária27
14.02.14,13:01
Ak ide o solidárny záväzok, splatením svojej časti by si splatil len časť dlhu, zostal by ti podiel na zvyšnom dlhu rovnaký, len hodnota menšia.
Ak zaplatíš viac ako oni, máš právo si to od nich vymáhať (pozri ten § 511).

Požiadaj o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva, navrhi, aby to súd prisúdil tebe že ty ich vyplatíš (§ 142). Ak budeš mať vlastníctvo, vyplatíš dlh a im to započítaš s touto pohľadávkou (ich časť na dlhu s tým, čo majú dostať za záhradu).