nonic3
12.02.14,19:14
mam jednu znamu, ktora doma vyraba naramky, nevyraba ich vo velkom mnozstve, ale mozno 10ks za mesiac ak si niekto objedna. chcem sa spytat ci aj za take male mnozstvo sa ma platit dan? cena 1naramku je 2,50 eura...
Tweety
12.02.14,18:15
AK chceš vyrábať a predávať bižu, musíš mať živnosť. Dane platíš podľa výšky príjmov zo živnosti.
nonic3
12.02.14,18:23
aj ked to robis len ako hobby?
nonic3
12.02.14,18:27
tak to potom aj mamicky co predavaju saty ich deti napr cez modry konik a tak, musia tiez platit dane ak predaju pulovrik alebo nohavice co uz dieta vyrastlo?
kopretinka
12.02.14,19:09
to,čo robí "tvoja známa",je podnikanie,musí mať na to živnosť,platiť odvody a dane.To hovorí zákon.Ale kto si bude robiť živnosť na pár náramkov,že......2,50 je smiešna suma,akurát sa jej vráti to,čo zaplatí za materiál.....chceš ju udať?
kopretinka
12.02.14,19:11
ak je to hobby,tak to robím pre seba,pre kamošku na narodeniny a pod.......ale nepredávam to......
s tým vyrasteným pulóvrikom si nejako mimo,nie? veď ten pulover je obnosený.
Chobot
12.02.14,19:11
To je niečo iné. Tam neide o podnikateľskú činnosť, ale o občiansky predaj použitého alebo aj nepoužitého, ale nie nového tovaru. A určite neide o podnikanie - teda výrobu a predaj, alebo nákup a predaj.

Ak aj niekto tak robí - že dovezie zo zahraničia a potom predáva so ziskom, tak už ide o podniateľskú činnosť, na ktorú treba živnosť alebo firmu. Aj v tvojom prípade ide o podnikateľskú činnosť - výrobu a predaj.

Tvoja otázka ale nie je správne položená, pretože ak sa pýtaš na samotnú daň, tak z tak malého obratu by žiadnu daň neplatila. Aj tak ale ide o podnikateľskú činnosť, na ktorú sú naviazané minimálne odvody.

Taká priateľská rada - nech si tie náramky predáva cez inzeráty aj bez živnosti. Nie je to síce legálne, ale nie je sama. Ak si ju aj nejaký úrad všimol, musel by jej najprv dokázať, že s tým podniká. Pri šetrení môže kľudne tvrdiť, že sú to jej veci a predáva to v rámci občianskej inzercie.

O niečom podobnom som písal tu:

http://www.porada.sk/t145673-mimibazar-sk-fyzicka-osoba-vs-podnikatel.html
nonic3
12.02.14,19:41
Ale kde! Informujem sa len. Miliardove uniky dani nikto nevidi, a akurat by som udaval niekoho ze za mesiac mozno zarobi 15 euro...nie som hlupak
nonic3
12.02.14,19:57
Chobot dakujem pekne za odpoved
mirko70
12.02.14,20:09
už som sa zľakol....ale neboj slovenská závisť začne fungovať ak jej pred domom bude stáť nové auto.
Bednarova J
13.02.14,09:26
Podľa § 9 ods. 1 písm. g) zákona o dani z príjmov je od dane oslobodený príjem z príležitostných činností, čo by som zaradila aj výrobu bižutérie, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom.
nika.sum
13.02.14,09:31
no s tymto nemozem suhlasit, to nie je prilezitostna cinnost - vyroba bizuterie...robi to pravidelne
Bednarova J
13.02.14,09:45
"nevyraba ich vo velkom mnozstve, ale mozno 10ks za mesiac ak si niekto objedna. chcem sa spytat ci aj za take male mnozstvo sa ma platit dan? cena 1naramku je 2,50 eura..".

toto píše......teda za mesiac zarobí cca 25 E, ak si niekto objedná....čo nemusí...ide teda o príležitostný príjem

Medzi príjmy z príležitostných činností podľa § 8 ods. 1 písm. a) ZDP (ak nejde o príjmy podľa § 5 až § 7 ZDP) sa zaradí len príjem, ktorý plynie bez zmluvne dohodnutých podmienok. Inak povedané, ak daňovníkovi, ktorý je fyzickou osobou, plynie príjem z činnosti, pri ktorej sa sama rozhoduje vykonať túto činnosť (t. j. bez zmluvne dohodnutých podmienok s inou osobou, ktorá by jej určila alebo prikázala tieto podmienky), zaradí tento príjem medzi príjmy z príležitostných činností.
nika.sum
13.02.14,10:43
tu nie je otazka ci musi platit dan, ak by to bol jej jediny prijem, dan jej aj tak nevyjde platit. Tu je otazka ci ide o podnikanie. Ak to robi v takomto mnozstve - uz Vam tu poradili, moze sa tvarit, ze predava svoje veci a to ze s tym podnika by museli dokazat. Som si ista, ze keby ste vsak zadali dopyt na financnu spravu brali by to ako nedovolene podnikanie - ja viem, ze je to smiesne...skuste zadat dopyt
Bednarova J
13.02.14,12:07
podľa obchodného zákonníka:
Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.
Teda musia byť naplnené všetky znaky:
sústavnosť,samostatnosť,vlastným menom,na vlastnú zodpovednosť,za účelom dosiahnutia zisku.
Osobne si nemyslim, že ide o podnikanie, nakoľko nenapĺňa pojmové znaky vymedzené zákonom, najmä z ohľadom na rozsah v akom vyrába predmetné veci a s prihliadnutím na zisk, aký jej z toho plynie.
Samozrejme výroba bizutérie je podnikaním ak spĺňa vyššie uvedené znaky.
Asi by mi finančná správa musela dať poriadne pádne argumenty , aby ma presvedčila.
nika.sum
13.02.14,12:31
ja sa nehadam...robia takto mnohí, ci uz torty, nejake ozdoby. Zalezi akoby si to obhajila (osobne si myslim, ze to nikto riesit nebude) - ale co to je sustavnost? samostatnost - robi to sama doma, predava pod vlastnym menom, na vlastnu zodpovednost, za ucelom dosiahnutia zisku - no ked to predava tak asi hej, aj ked je to smiesny zisk. Urcite by som to neriesila zakladanim zivnosti, ja len ze nase zakony su proste nase...zoberte si co spravili s dohodami...