Gladstoner1
12.02.14,20:22
Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako je to v prípade, keď krajský súd zamietne odvolanie a potvrdí rozsudok okresného súdu, pritom sa nezaoberal hlavným dôvodom odvolania a zle posúdil vec. Je možnosť podať mimoriadne dovolanie na najvyšší súd aj z toho dôvodu, že stále mám za to že vec bola opäť úplne zle pochopená a posúdená? A aká je lehota na podanie mimoriadneho dovolania. Plus ak viete nejaký link na vzory, alebo prípady. Ďakujem
Bednarova J
12.02.14,19:30
Je rozdiel medzi dovolanim a mimoriadnym dovolanim. Dovolanie do 1 mes, musí byť zastúpený advokátom, ak nie je sám právnikom, zo zákonných dôvodov. Doporučujem si naštudovať § 236 a nasl. Občianskeho súdneho poriadku. Mimoriadne dovolanie na základe podnetu podáva generálny prokurátor do 1 roka. Doporučujem si naštudovať § 243e a nasl. Občianskeho súdneho poriadku.
Mária27
13.02.14,13:39
Vždy nie je možné podať dovolanie, ale je možné do dvoch mesiacov podať aj sťažnosť na ústavný súd. V každom prípadne potrebuješ byť zastupovaný právnikom.
Gladstoner1
19.03.14,07:03
ďakujem za odpoveď. Ešte by som sa chcel spýtať, že volal som viac krát na súd kedy bude rozhodnutie právoplatné. Oni my tvrdili že ešte nie je. Dnes som po asi 14 dňoch opať volal, povedali mi že už je právoplatné, keď som prišiel na súd a dal si oraziť právoplatnosť, tak som zistil že som práve zmeškal lehotu o jeden deň. Ako je to možné? Som si myslel, že súd snáď v deň ke´d je rozhodnutie právoplatné to vie potvrdiť tomu koho sa to týka. Ďakujem.
Bednarova J
19.03.14,07:39
Je to preto,ze na sud prichadza denne mnoho doruceniek a kym ich priradia do spisu nejaky cas to trva. Preto je nutne v pravnych veciach kde su kratsie lehoty (http://www.porada.sk/lehoty#__AUTOKW) predpokladat pravoplatnost,aj ked aj to moze byt problem z dovodu predcasneho podania navrhu.