jurenko
12.02.14,20:31
Dobrý deň,prosím Vás o radu. Manželka je doma s malým synom (1,5roka).Za rok 2013 bola prvých 15 dní v januári na materskej, hneď potom do konca marca bola zamestnaná a potom poberala rodičovský príspevok do konca roka. V júni, novembri a decembri bola ešte zamestnaná na dohodu a mala z toho príjem. Celkový ročný príjem bol cca 2600eur, po odrátaní odvodov 2400eur. Výšku materskej ešte neviem. Ostatné mesiace poberala rodičovský príspevok.Môžem si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku a v akej výške?Ak áno, aký príjem je potrebné uviesť a zaratáva sa tam aj rodičovský príspevok?Aké doklady potrebujem priložiť? Ešte jedna otázka, celý rok som poberal na malého daňový bonus.Uplatňujem si v takomto prípade daňový bonus na dieťa vo vyučtovaní?Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
veronikasad
12.02.14,19:36
Ak ste boli manželmi celý rok, máš nárok na uplatnenie rozdielu medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky (ak splňaš podmienky vlastného príjmu).
Do vlastného príjmu manželky zahrnieš materské a príjem zo zamestnania, vrátane dohody, znížený o zaplatené poistné.
jurenko
13.02.14,19:45
ďakujem veľmi pekne, a aké doklady potrebujem priložiť?Len pre informáciu, aká je NČZD za minulý rok?A ten dňový bonus si nemám uplatňovať keď som ho poberal už celý rok?Ďakujem ešte raz,veľmi si mi pomohla.
Čučoriedka 5
14.02.14,11:02
NČZD za rok 2013 je 3 735, 94. Potrebuješ doklad zo sociálnej poisťovne o výške vyplatenej materskej za 15 dní v januári. Samozrejme doklad o príjme manželky ; to len preto aby si vedel do žiadosťi o ročné zúčtovanie dane napísať príjem manželky za rok 2013. Daňový bonus si už neuplatnuješ.
Katy a R
14.02.14,11:07
doklad o vyplatenej materskej predsa už má ;) - buď bankový výpis, alebo doklad z pošty ..
Len ešte upozornenie - v roku 2013 jej bola vyplatená materská aj za december, aj za január!