johny18
13.02.14,07:57
Dobry den,
ak by mi niekto vedel poradit, tak prosim o informaciu. Eshop predava tovar na dobierku. Niekde tu na porade som sa docital, ze ak predava tovar na dobierku a vystavuje faktury obcanom, teda fyzickym nezdanitelnym osobam, vystavene faktury vstupuju do casti D2 kontrolneho vykazu.
Ja som to ale pochopil tak, ze do D2 vstupuju faktury, pri ktorych nie je povinnost vyhotovit fakturu.
No podla § 72 zakona o dph, ods. 1 písm. d) je povinnostou dodavatela vyhotovit fakturu pri zasielkovom predaji.
Teda ja si myslim, ze tieto faktury, ak su aj vystavene na fyzicke nezdanitelne osoby, by mali vstupovat do A1. Vie mi to niekto potvrdit, prip. vyvratit?
Dakujem pekne
avalik
13.02.14,07:52
predaj na SK nie je zasielkovy predaj na ucely DPH

ZoDPH
§ 6
(5) Zásielkovým predajom na účely tohto zákona je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený dodávateľom alebo na jeho účet z členského štátu iného, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a odberateľom je osoba, ktorá nemá pridelené identifikačné číslo pre daň, okrem dodania nových dopravných prostriedkov a tovaru dodaného s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet. Ak je dodaný tovar odoslaný alebo prepravený z územia tretieho štátu a dovezený dodávateľom do členského štátu iného, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru odberateľovi, považuje sa tento tovar za odoslaný alebo prepravený z členského štátu dovozu. Ak ide o dodanie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, dodanie tovaru je zásielkovým predajom iba v prípade, ak je tovar dodaný fyzickým osobám na osobnú spotrebu.
johny18
13.02.14,07:55
A co v pripade, ak slovenska spolocnost predava tovar dobierkou aj do ceskej republiky neplatcom DPH, fyzickym osobam nepodnikatelom. to znamena, ze ani dodanie tovaru nebude oslobodene od dane. Vtedy je povinny vystavit fakturu a ta pojde do A1?
avalik
13.02.14,08:14
ak posielas do CR, to uz je zasielkovy predaj na ucely zakona o DPH

pozri podobny pripad:

10. Zahraničná osoba, registrovaná v SR podľa § 6 zákona o DPH, dodáva tovar s miestom dodania v tuzemsku formou zásielkového predaja. Zahraničná osoba pri dodaní uvedeného tovaru pre nezdaniteľné ako aj pre zdaniteľné osoby je povinná vyhotoviť faktúru v zmysle zákona o DPH (odberatelia nemajú pridelené IČ DPH). Zahraničná osoba uvádza tieto dodávky do časti A1 KV. Ako má vyplniť stĺpec č. 1 (Identifikačné číslo pre daň odberateľa), keď odberatelia nemajú pridelené IČ DPH?

Pri zásielkovom predaji zahraničná osoba v časti A1 KV nevyplní kolónku „Identifikačné číslo pre daň odberateľa“, keďže odberatelia nemajú pridelené IČ DPH.

ref: FS SR
Krakonoš
13.02.14,08:18
V takom prípade to dávam do A1, kolónka IČ DPH bude nevyplnená
Orsz
24.02.14,16:41
Takže rekapitulácia - zásielkový predaj občanom v SR ide do D2, a zásielkový predaj občanom do ČR (alebo inej krajiny EU), ktorý je zaťažený slovenskou daňou ide do A1. Je to tak?