twetty89
13.02.14,07:23
dobry den chcela by som sa spytat ci je mozne ziadat od osoby peniaze cez exekutora, byvali sme u rodicov, nastali nezhodi a odstahovali sme sa, prizemie rod. domu sme ciastocne prerobili a odmietaju nam to vyplatit, mame na to faktury na nase meno len neviem ci je mozne ziadat to od exekutora ked nie som vlastnik nehnutelnosti. prosim poradte nie je to mala suma
Chobot
13.02.14,06:40
Nemôžeš prísť za exekútorom a povedať mu, nech vymáha peniaze od niekoho. Na to potrebuješ nejaký právny podklad, napr. súdne rozhodnutie, platobný rozkaz...

Takže najprv musíš podať podnet na súd, kde zdôvodníš, čo chceš, koľko chceš, prečo to chceš a od koho to chceš. Musíš predložiť všetky dôkazy, na základe ktorých súd potom buď rozhodne v tvoj prospech alebo ti návrh zamietne. Až keď budeš mať právoplatný rozsudok v ruke, s tým môžeš ísť za exekútorom a poveriť ho, aby danú sumu začal vymáhať.

Taký spor sa môže vliecť aj niekoľko rokov.

Ak chceš vedieť názor nezainteresované, tak podľa mňa bolo chybou investovať do niečoho, čo nie je tvoje (ale to si už asi zistila aj sama). Neviem, čo sú to "nemalé peniaze", ale podľa všetkého ste sa odsťahovali dobrovoľne. Byt ste prerobili v čase, keď ste tam bývali, takže ste to urobili aj pre seba. Ak ste sa v čase prerábky nijako nedohodli s majiteľom na tom, že ak tam nebudete bývať, tak vám uhradí náklady, tak si myslím, že to skôr nevymôžeš. Bolo to tvoja dodbrovoľná investícia do tvojho bývania, ktoré si potom odmietla. Keby ťa z domu vyhodili hneď po tom, ako si to rekonštruovala, bolo by to možno iné.

Ale súdiť sa môžeš, netvrdím, že nie je šanca. Bude záležať od dôkazov, svedeckých výpovedí a názore sudcu.