Mia3683
13.02.14,11:32
Viem, že o daňovom bonuse sa veľa popísalo, ale čo potrebujem vedieť, som nenašla, tak prosím, ak mi viete poradiť, budem vďačna.
Trošku zamotaný prípad. Zamestnanec požiadal o daňový bonus, priniesol rodný list dieťaťa. Na rodnom liste figuruje ako otec, ale dieťa nenesie jeho priezvisko. Okrem partnerky a syna, s ktorymi žije v jednej domácnosti, žije s nimi aj manžel partnerky. Ten, ako jej manžel si uplatňoval DB do roku 2012. Od roku 2013 je na dôchodku a tak si v roku 2013 na dieťa nič neuplatňoval on (manžel), ani náš zamestnnec (otec dieťaťa).
Mám prehlásenie partnerky + jej manžela, že v roku 2013 DB nepoberali a ani v roku 2014 DB poberať nebudú. Ďalej mám prehlásenie zamestnanca, že žije v spoločnej domácnosti so synom (partnerkou + jej manželom).
A otázka. Má náš zamestnanec nárok na DB? Aj nárok požiadať v RZD o DB za rok 2013? Ja myslím, že hej, lebo spĺňa všetky podmienky, ale pre istostu chcem poznať aj váš názor.
Ďakujem
Mia3683
13.02.14,11:18
ďakujem za odpoveď.
viem, že moja otázka je dlha a zamotaná, ale to je celá tá situácia. veď manžel si DB uplatňovať, ale už je na dôchodku. tak som si chcela overiť, či si DB môže uplatňovať jeho biologický otec, ktorý s nimi žije. celé to je o tom, že žena si do manželstva priviedla milenca a potom s ním mala dieťa. a tak spolu všetci žijú v jednom byte: manžel a jeho manželka s milencom a ich spoločným synom :)
Katy a R
13.02.14,11:26
ty si s tým naozaj nemusíš robiť starosti - ak otec požiadal o DB a aj ti doložil rodným listom a spĺňa aj podmienku spoločnej domácnosti - tak je to OK. Ani žiadne prehlásenia, potvrdenia ti netreba! - načo ničiť naše lesy? ve´d priamo v žiadosti je uvedené - že on je zodpovedný za správnosť údajov .
Mia3683
13.02.14,11:37
Ďakujem.
Ja viem, že on sa pod to podpisuje a on nesie zodpovednosť, ale nechcem mu robiť "zle". Ja som si to len chcela overiť, či náhodou v tom nieje nejaký háčik, keďže je to taký nezvyčajný trojuholník. Ešte raz ďakujem.
Katy a R
13.02.14,11:51
- ve´d to dnes už podľa mňa celkom bežné, že otec s dieťaťom nemajú rovnaké priezvisko ? ;) ... a čo by ti napr pomohlo také čestné prehlásenie ?... a v skutočnosti by matka poberala DB ? (ty by si vari bola zodpovedná?)
Mila123
13.02.14,11:55
ďakujem za odpoveď.
viem, že moja otázka je dlha a zamotaná, ale to je celá tá situácia. veď manžel si DB uplatňovať, ale už je na dôchodku. tak som si chcela overiť, či si DB môže uplatňovať jeho biologický otec, ktorý s nimi žije. celé to je o tom, že žena si do manželstva priviedla milenca a potom s ním mala dieťa. a tak spolu všetci žijú v jednom byte: manžel a jeho manželka s milencom a ich spoločným synom :)
ak som správne pochopila, manželka žije s manželom a zároveň milencom v jednom byte a všetci traja vedú spoločnú domácnosť?????
Katy a R
13.02.14,11:57
mimotemy - že aké praktické :) ... ušetria na nájme, aj si vypomôžu navzájom ;) ...
Mila123
13.02.14,12:01
mimotemy - že aké praktické :) ... ušetria na nájme, aj si vypomôžu navzájom ;) ...
že ja také šťastie nemám........:D
Tweety
13.02.14,12:21
ďakujem za odpoveď.
viem, že moja otázka je dlha a zamotaná, ale to je celá tá situácia. veď manžel si DB uplatňovať, ale už je na dôchodku. tak som si chcela overiť, či si DB môže uplatňovať jeho biologický otec, ktorý s nimi žije. celé to je o tom, že žena si do manželstva priviedla milenca a potom s ním mala dieťa. a tak spolu všetci žijú v jednom byte: manžel a jeho manželka s milencom a ich spoločným synom :)
ak som správne pochopila, manželka žije s manželom a zároveň milencom v jednom byte a všetci traja vedú spoločnú domácnosť?????
Veď píše, že manžel je už dôchodca a určite vecí mu už asi neidú, tak potom sa niet čomu čudovať, že je tam náhradník. Ešte aj otcom dieťaťa na papieri je ale má priezvisko po manželovi svojej mamy, takže je tam všetko v poriadku.:rolleyes:
Mia3683
13.02.14,12:48
Mila123 - správne si to pochopila, všetci žijú pokope, preto som sa na DB pýtala, lebo táto kombinácia nieje úplne normálna.

Tweety - tak jedno je isté, majú doma veselo. a dľa vyjadrení zamestnanca (milenec) asi si s manželom celkom dobre rozumejú, len neviem ako veľmi, ale to ani vedieť radšej nechcem. a pre info. na papieri je otec milenec, nie manžel :)

a len pre poriadok, súhlasíte so mnou, že si zamestnanec (milenec-biologický otec) môže uplatňovať ten DB na rok 2014 + dodatočne aj za rok 2013?
Mila123
13.02.14,12:51
Mila123 - správne si to pochopila, všetci žijú pokope, preto som sa na DB pýtala, lebo táto kombinácia nieje úplne normálna.

Tweety - tak jedno je isté, majú doma veselo. a dľa vyjadrení zamestnanca (milenec) asi si s manželom celkom dobre rozumejú, len neviem ako veľmi, ale to ani vedieť radšej nechcem. a pre info. na papieri je otec milenec, nie manžel :)

a len pre poriadok, súhlasíte so mnou, že si zamestnanec (milenec-biologický otec) môže uplatňovať ten DB na rok 2014 + dodatočne aj za rok 2013?
áno, ale hádam si manžel neuplatňuje odpočet na manželku !!!!!
Katy a R
13.02.14,12:55
a len pre poriadok, súhlasíte so mnou, že si zamestnanec (milenec-biologický otec) môže uplatňovať ten DB na rok 2014 + dodatočne aj za rok 2013?
je úplne jedno - čí je milenec. Uplatňuje si DB na vlastné dieťa s ktorým žije v spoločnej domácnosti .. či? (netreba riešiť vzťahy - ale potrebné doklady - tým je rodný list)
A ve´d teraz riešiš jeho RZD za rok 2013
Mia3683
13.02.14,13:18
oki, takže nárok na to má. v rodnom liste je vedený ako otec a mám prehlásenie, že žijú v spoločnej domácnosti a aj prehlásenie, že v roku 2013 si na to dieťa nikto DB neuplatňoval a to mu teda doratam v RZD.

Mila123 - manžel je na dôchodku a neuplatňuje si nič. a náš zamestnanec si na partnerku tiež nič neuplatňuje, nemá si čo uplatňovať.
Tweety
13.02.14,13:21
Veď ani nemôže. NČZD môže byť len na manžela(ku), nie na partnera(ku)