Olgica
13.02.14,10:50
Prosím o radu:
mám ZC-a, ktorého manželka poberala ID 1559,37€, robila 1mesiac 67,34€ a poberala zo soc.poist. nemocenské vo výške 1576,80€. môže si ju uplatniť v RZD? a všetky tieto príjmy sa odpočítajú z NČ? Ďakujem
ešte mám jednu otázku:
ZC - poberateľ SD. zarobil menej ako 1/2 NČ a ide si podať DP - vrátia mu daň. Môže si uplatniť manželku, keď je tiež poberateľ SD vo výške menej ako 1/2 NČ za rok?
Tweety
13.02.14,09:52
ID celý rok? AK áno, tak môže za celý rok. NČ bude len rozdiel medzi celkovou NČ a jej príjmami(mínus odvody). Jej vlastným príjmom je príjem zo ZČ, plus nemocenské, ID.
(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za

a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu,63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e) a súčasne

b) vlastný príjem manželky (manžela) príjem manželky (manžela) znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná z tohto príjmu zaplatiť; do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študentovi, ktorý sa sústavne pripravuje na budúce povolanie.125)
Mila123
13.02.14,09:54
a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu,63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e) a súčasne
Olgica
13.02.14,09:54
ano ID celý rok. Ďakujem
Olgica
13.02.14,10:04
Ďakujem. rozhodnutie má. a do jej príjmu sa započítava aj ID?
Olgica
13.02.14,10:15
ešte mám jednu otázku:
ZC - poberateľ SD. zarobil menej ako 1/2 NČ a ide si podať DP - vrátia mu daň. Môže si uplatniť manželku, keď je tiež poberateľ SD vo výške menej ako 1/2 NČ za rok?
kn-alka
13.02.14,10:17
Ak má príjem menej ako 1/2 NČ nepotrebuje uplatňovať NČ na manželku, nemá dôvod, jeho daňová povinnosť bude 0,-
kn-alka
13.02.14,10:20
Prečítaj si poriadne DP typu A riadok č.55 poznámka k riadku č.12 - tam to máš vysvetlené
Olgica
13.02.14,10:20
ak je poberateľ star.dôchodku, tak platil daň, lebo si neuplatňoval NČ na seba. takže tú daň mu vrátia celú, lebo nezarobil viac ako 1/2 NČ. ale čo s tou manželkou, nemôže si ju uplatniť?
kn-alka
13.02.14,10:22
ale načo si ju chce uplatniť, veď na to vôbec nemá dôvod, vyjde mu daň nula, dostene uhradené preddavky naspäť, manželka tam vôbec nemusí byť !!! Ak ju tam aj dá, výsledok bude taký istý, nedostane viac dane späť. Dostane späť len to, čo zaplatil, viac NIE.
Olgica
13.02.14,10:25
jasné. veď je to blbosť, čo sa ja tu pýtam. už som zmagorená. díky
veronikasad
13.02.14,11:10
Pre SD je výhodnejšie podať si DP typu A, kde si uplatní zdanenie podľa § 46 ZoDzP. Celú zrazenú daň mu vrátia, na výšku SD sa neprihliada. DP treba správne vyplniť

§ 46a
Minimálna výška dane fyzickej osoby
Na začiatok

Daň fyzickej osoby sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 17 eur alebo celkové zdaniteľné príjmy tohto daňovníka za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 6, postup podľa prvej a druhej vety použije, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí
Tunco
22.02.14,07:54
Ak manželka poberá príspevok na opatrovanie dieťaťa (zdravot.postihnutý) - započítava sa tento príspevok do príjmu manželky ? A teda pri výpočte uplatnenia nezd. časti na manželku jej manžel z NčZD odpočíta tieto príjmy ? Manželka pracovala aj brigádne na dohodu počs mesiacov 1-7. Ak som to správne pochopil, manžel pri výpočte, akú čiastku si môže uplatniť na manželku bude postupovať :
NčZD - príjem manželky z brigády (po odpočítaný odvodov) - príspevok na opatrovanie. Chápem to správne ? Ďakujem
Tweety
22.02.14,07:55
otázky nedávaj do komentu, založ otázku
Tunco
23.02.14,12:33
ja som zaškrkol možnosť spýtať sa na podrobnosti a pomohla by mi odpoved nie buzerácia dakujem