moss.palicka
13.02.14,11:07
Ahojte,
rad by som sa opytal ako by som mohol riesit tento problem. Pred 4-5 rokmi som kupil na splatky cez Cetelem pracku. Splatok bolo 10 a bez problemov som ich splatil ale omylom som im poslal este jednu splatku naviac. Cetelem ma nijako neupozornil na to, ze u nich mam nejaky preplatok a prisiel som na to az po roku ci dvoch. Medzitym som bol dlhodobo mimo SR ale domov mi neprislo od Cetelemu ziadne vyrozumenie o tom ze nieco take eviduju. Teraz po ca 5 rokoch som im volal a povedali mi ze tu splatku vo vyske 25 eur eviduju ale spravny poplatok je poslanie preplatku je 10 EUR co mi pride nefer. Mna by teraz zaujimalo ci tento skutok nezapada do kategorie nedovoleneho obohacovania a taktiez ci z ich strany neexistuje nejaka zakonna povinnost upozornit ma na takuto situaciu a cisto teoreticky ci ich nemozem poziadat aj o nejake uroky za zadrzane peniaze. Mozno je to utopia ale velmi ma nahneval ich pristup. Nejde mi o peniaze ale o princip. Dakujem za kazdu radu.
Bednarova J
13.02.14,10:19
Každý si musí byť schopný ustrážiť svoje financie, to je zásada, síce dosť surovo napísaná, ale platná v tomto prípade. Bezdôvodné obohatenie to môže byť, podľa § 451 Obč.z a nasl, aj keď Váš nárok podľa § 107 Obč.z. je už premlčaný, čo znamená, že síce nezanikol akurát sa na neho po námietke premlčania neprihliada. Možete písomne adresovať list, kde požiadate uvedenú spoločnosť, aby Vám preplatok vrátila a kam - číslo účtu. Ak by jej išlo o dobré meno a spokojnosť zákazníka, čo je asi viac ako tých 25 E, tak by Vám ich mala bez problémov vrátiť.Na súd z dôvodu premlčania nároku by som to nedávala, najnižší súdny poplatok je 16,50 E.