momoastra
13.02.14,13:07
Takže vorec vyhodnocuje sučet buniek ak zmením farbu pozadia bunky chcem aby vzorec nepočítal aby proste ostala 0 ako to nastaviť?
dakujem
ivka70
13.02.14,12:16
Tak ako zmenis podmienene formatovanie na bunke, musis zmenit podmienene formatovanie na sucet v sumare .....
momoastra
13.02.14,12:24
dalo by sa to vysvetliť presnejšie
momoastra
13.02.14,12:25
opravím sa ak vzorec počita súčet buniek A1 až A5 ak zmením pozadie buniek A1až A5 tak chcem aby vzorec nepočítal
marjankaj
13.02.14,13:19
opravím sa ak vzorec počita súčet buniek A1 až A5 ak zmením pozadie buniek A1až A5 tak chcem aby vzorec nepočítal
A ak zmeníš pozadie na také isté ako bolo pôvodne?
Chobot
13.02.14,13:23
Ešte musíš upresniť. Ak zmeníš pozadie buniek A1 až A5 tak chceš, aby vzorec nebol aktívny vôbec - teda nespočítaval nič, alebo chceš, aby vzorec nespočítaval bunky, na ktorých si dala napr. červené pozadie?
marjankaj
13.02.14,14:01
Možno niečo takéto?
Chobot
13.02.14,14:56
marjankaj - asi nie. Ja som to pochopil tak, že má napríklad v bunkách A1 - A14 nejaké čísla. Vedľa je políčko, kde je uvedený súčet.

Ak v políčku A5 dá červené pozadie, tak ten súčet by mal ignorovať číslicu v políčku A5 (teda označenom červeným pozadím). V podstate niečo podobné ako podmienené formátovanie, ale presný opak - podmienka na základe formátu. Neviem, či také niečo v exceli existuje, možno by si to vedel urobiť cez makro (v tomto, priznám sa, nie som doma).
marjankaj
13.02.14,15:29
marjankaj - asi nie. Ja som to pochopil tak, že má napríklad v bunkách A1 - A14 nejaké čísla. Vedľa je políčko, kde je uvedený súčet.

Ak v políčku A5 dá červené pozadie, tak ten súčet by mal ignorovať číslicu v políčku A5 (teda označenom červeným pozadím). V podstate niečo podobné ako podmienené formátovanie, ale presný opak - podmienka na základe formátu. Neviem, či také niečo v exceli existuje, možno by si to vedel urobiť cez makro (v tomto, priznám sa, nie som doma).
No veď preto, že mi nie je celkom jasné, ako myslel zadávateľ, tak skúšam. Nebudem hneď vymýšľať makro. Ktovie, či by mu to aj pomohlo.
Ak by to bolo ako podmienené formátovanie, tak by sa dalo použiť, čo napísala Ivka. Ale asi to chce vyfarbovať ručne. Tu pomôže iba makro. Alebo ako som uviedol, skryť vyfarbené riadky.
momoastra
14.02.14,06:49
marjankaj - asi nie. Ja som to pochopil tak, že má napríklad v bunkách A1 - A14 nejaké čísla. Vedľa je políčko, kde je uvedený súčet.

Ak v políčku A5 dá červené pozadie, tak ten súčet by mal ignorovať číslicu v políčku A5 (teda označenom červeným pozadím). V podstate niečo podobné ako podmienené formátovanie, ale presný opak - podmienka na základe formátu. Neviem, či také niečo v exceli existuje, možno by si to vedel urobiť cez makro (v tomto, priznám sa, nie som doma).
presne tak som to myslel
momoastra
14.02.14,06:50
meniť farbu budem manualne tak ako budem potrebovať
Chobot
14.02.14,08:02
meniť farbu budem manualne tak ako budem potrebovať

Neviem, čo je to za tabuľku, ale pokiaľ s ňou môžeš pracovať - stačí pridať jeden nový stĺpec - tak sa tvoj problém dá jednoducho vyriešiť.

Predpokladám, že chceš mať možnosť manuálne vypínať jednotlivé bunky v sumári a zároveň chceš vidieť, ktoré bunky (teda čísla v nich) nevstupujú do sumáru. To podfarbenie je síce pekné, ale je to relatívne veľmi zdĺhavé, kým zmeníš formát bunky - sú to minimálne 3 kliky myšou.

Ja by som to urobil tak, že by si som pridal (pred alebo za číselný stĺpec) nový stĺpec, kde by som mohol napr. jednoduchým zadaním "x" vylúčiť dané číslo zo sumáru a zároveň podmieneným formátovaním číselného stĺpca by sa zmenila farba bunky pod daným číslom. Po úprave môžeš tým tlačítkom "-" nad tabuľkou jednoducho skryť alebo tlačítkom "+" zobraziť stĺpec s výberovým kritériom.

Prvým riadok je ukotvený, takže ho budeš vidieť, aj keď budeš rolovať dole.

Prikladám jednoduchý príklad.
Chobot
14.02.14,08:11
Tak ako zmenis podmienene formatovanie na bunke, musis zmenit podmienene formatovanie na sucet v sumare .....

To sa nedá, funkcia "SUMIF" vyžaduje v kritériu dole uvedené hodnoty, formát bunky ako kritérium sa nedá zadať.

"criteria" - Povinný argument. Kritérium v podobe čísla, výrazu, odkazu na bunku, textu, alebo funkcie, ktorá definuje bunky na sčítanie. Kritéria môžu byť vyjadrené napríklad ako 32, ">32", B5, 32, "32", "jablká" alebo TODAY().
momoastra
14.02.14,08:13
link je nefunkčný
Chobot
14.02.14,08:17
Už by mal fungovať. Problém bol v type súboru, asi si sťahovala ten .xlsx súbor, ten nešiel ani mne. Teraz som ho uložil ako .xls a mne ide.
momoastra
14.02.14,08:18
meniť farbu budem manualne tak ako budem potrebovať

Neviem, čo je to za tabuľku, ale pokiaľ s ňou môžeš pracovať - stačí pridať jeden nový stĺpec - tak sa tvoj problém dá jednoducho vyriešiť.

Predpokladám, že chceš mať možnosť manuálne vypínať jednotlivé bunky v sumári a zároveň chceš vidieť, ktoré bunky (teda čísla v nich) nevstupujú do sumáru. To podfarbenie je síce pekné, ale je to relatívne veľmi zdĺhavé, kým zmeníš formát bunky - sú to minimálne 3 kliky myšou.

Ja by som to urobil tak, že by si som pridal (pred alebo za číselný stĺpec) nový stĺpec, kde by som mohol napr. jednoduchým zadaním "x" vylúčiť dané číslo zo sumáru a zároveň podmieneným formátovaním číselného stĺpca by sa zmenila farba bunky pod daným číslom. Po úprave môžeš tým tlačítkom "-" nad tabuľkou jednoducho skryť alebo tlačítkom "+" zobraziť stĺpec s výberovým kritériom.

Prvým riadok je ukotvený, takže ho budeš vidieť, aj keď budeš rolovať dole.

Prikladám jednoduchý príklad.
tak by to aj šlo ale nevyhovuje mi to uplne je toho strašne vela čiže by som potreboval len zadať podmieku do vzorca aby nepočítal napr. so sivím pozadím a spočitaval by mi len bunky bez výplne
Chobot
14.02.14,08:20
Tak ty už to pozadie bunky máš zadané? V tom prípade to bude možné asi len tým makrom. To ti pomôže skôr mariankaj, ak bude mať čas (ono nastaviť makro nejakú tú chvíľu trvá....). Ja s makrami nie moc kamarát....
momoastra
14.02.14,08:29
pre lepšie pochopenie prikladam tab.
momoastra
14.02.14,08:31
v stlpci M je zadaný vzorec ten má fungovať len ak sú bunky v riadku bez výplne teda ak su biele ak zmením pozadie na sive na hociktorej bunke v riadku chcel by som aby s nou vzorec neratal
PaloPa
14.02.14,09:28
Makrom.

Už sa tu niečo podobné riešilo: http://www.porada.sk/t213624-podmienka-v-exceli.html.

!!! Vzorec sa automaticky prepočíta iba po zmene hodnoty, alebo manuálne (F9), nie po zmene farby.

Resp dá sa cez vynútené prepočítavanie, cez VBA funkciu nad príslušným listom (Worksheet_SelectionChange), ale pri komplikovaných a veľkých tabuľkách to môže spomaľovať. (viď príklad 2)


P.
PaloPa
14.02.14,09:40
pre lepšie pochopenie prikladam tab.

Musíš to uložiť vo formáte .xls, nie .xlsx. Inak to neide stiahnuť.
Mne to išlo stiahnuť bez problémov
Chobot
14.02.14,10:25
Na druhom PC to už išlo aj mne. Asi je niečo na tom prvom blokované.
momoastra
14.02.14,10:51
čiže to čo chcem ja sa jednoducho nedá?
Chobot
14.02.14,11:04
čiže to čo chcem ja sa jednoducho nedá?


Dá sa, ale nie jednoducho. Jedine tým makrom.
marjankaj
14.02.14,11:22
čiže to čo chcem ja sa jednoducho nedá?
Ale dá. Len akom už písal Pali, tak to bude spomaľovať výpočet.
Dalo by sa to aj automaticky prepočítavať každú sekundu. Teda ak je to iba malá tabuľka.
Ja by som asi volil iný spôsob výpočtu.
momoastra
14.02.14,14:00
tabuľka je malá ale je ich vela zatial by som to potreboval len pre jednu ale tie makra tak to mi fakt nejde
Kabaka123
02.04.15,17:02
posúvam.... pre mňa geniálny objav súčet buniek a počet buniek podľa farby už aj v exceli 2003 s nástrojom Rj tools... od Radeka Jurečka geniálna vec...

http://www.rjurecek.cz/excel/rj-tools/
2009
03.04.15,05:35
posúvam.... pre mňa geniálny objav súčet buniek a počet buniek podľa farby už aj v exceli 2003 s nástrojom Rj tools... od Radeka Jurečka geniálna vec...

http://www.rjurecek.cz/excel/rj-tools/
Zaujímavé