šurka
13.02.14,13:46
OZ má príjmy z hlavnej činnosti, na základe ktorej vzniklo (detské centrum - dobrovoľné príspevky na prevádzku centra a na akcie, organizované centrom ), ďalej z 2 % a finančné dary súkromných osôb. Musí toto OZ podať daňové priznanie?
vodniksro
14.02.14,15:52
najskôr "výcuc" zákona o dani z príjmov:
§ 41
Daňové priznanie a zdaňovacie obdobie
(1)Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie...nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b).

§13 2 b) členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane odborových organizácií, politickými stranami a politickými hnutiami,

no a ešte:
§ 13 bod(1) Od dane sú oslobodené príjmy
a) daňovníkov uvedených v § 12 ods. 3 plynúce z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43,

takže podľa toho, čo píšete, máte síce príjmy oslobodené, ale spadajú pod § 13 ods 1, preto podať daňové priznanie treba; ak ale tie dobrovoľné príspevky máte iba ako dary, tak potom netreba (dar a prijem z 2% nie je predmetom dane; viď §12 ods7)
nika.sum
30.01.15,10:30
podla coho viem, ci dobrovolne prispevky mozem brat ako dary §12 odst.7) alebo podla §13 bod 1) ?
vodniksro
30.01.15,10:50
nie je na bankovom výpise, pokladničnom doklade napísaný žiaden text? napr. - členské za r.2014... ? podklad, aký je ktorý príjem, by malo dať obč. združenie; ja takéto info mám
nika.sum
30.01.15,13:30
ja mam len zacat uctovat obcianske zdruzenie, zatial som vypisy nevidela, len mi bolo povedane ze jedinym prijmom clenske a dobrovolne prispevky. Tak som chcela vediet ako to musi byt osetrene, ze mozem dobrovolne prispevky definovat ako dar....