zuzinasz
13.02.14,21:17
Dobry den, chcela by som sa informovat, ako je to so zodpovednostou zamestnanca v pripade, ak autorizuje odchadzajuce platby do banky (elektronicky podpisovy vzor).

V pripade neumyselneho zavinenia skody, t.j. clovek sa moze pomylit, zada zle cislo uctu, neposle platbu vcas, nahodi o jednu nulu viac atd., do akej vysky moze zamestnavatel odomna pozadovat nahradu skody?

Existuje moznost poistenia proti takto vzniknutej skode?

V pracovnej zmluve nemam uvedenu tuto napln prace, nemam podpisanu ani hmotnu zodpovednost.
Platby mam uskutocnovat len na zaklade majlovej komunikacie, cize vobec neviem, ci su opravnene. Taktiez neexistuje zoznam osob, ktore su opravnene taketo majly s prikazmi na uhradu mne posielat.
Citacia karta na nalogovanie do internetbankingu ma byt vystavena a poslana na moju sukromnu adresu a nie adresu firmy....

Dakujem.
Zuzanka_ba
14.02.14,08:28
Ak by sa jednalo o neúmyselnú chybu, podľa § 186 "Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok." Takže ak nemáte hmotnú zodpovednosť tak 4 výplaty.
Prístupové údaje k IB sú na Vás ako fyzický osobu avšak k účtu právnickej osoby, predpokladám teda že máte splnomocnenie od konateľa? Malo by byt podpísané obojstranne, aj Vami, že splnomocnenie prijímate.
Vo vlastnom záujme si ujasnite s nadriadeným, od koho môžete prijímať požiadavky na úhrady.
zuzinasz
14.02.14,20:32
Dakujem. Splnomocnenie od konatela zatial nemam. Ide o nadnarodnu firmu, ktora ma pobocky po celom svete. Konkretne by som bola zodpovedna za skandinaviu.
Mne sa len nepaci cely proces. Mam schvalovat platby, ale fyzicky nie som schopna okontrolovat, ci tieto platby su opravnene.....napr. fyzicky namatkovo skontrolovat fakturu.