genko
13.02.14,20:38
Dobry den, priatel by si rad zalozil zivnost szco s tym, ze by chcel predavat tricka, tasky, obrazy, ktore sam navrhuje/dizajnuje. Viete nam prosim poradit, pod aky druh zivnosti by to spadalo? Mohol by pripadne konat ako umelec pod autorskym zakonom pri takomto druhe podnikania? Podotykam, ze ma ukoncenu strednu skolu bez nejakej vytvarnej specializacie ... Predavalo by sa najma elektronicky cez e-shop, casom by sme mozno uvazovali aj nad kamennou predajnou ... prilezitostne vsak by sme chceli predavat na trhoch a dizajnovych marketoch na SK ci v zahranici. Moja otazka: potrebujeme mat elektr. reg. pokladnu, kedze predaje na trhoch by boli max. 4-5x do roka? Aky typ uctovnictva treba viest? Dakujem pekne za odpoved.
lujza.j
20.02.14,20:18
tu ste neskúšali predávať....
http://www.sashe.sk/
vodniksro
20.02.14,20:50
ak by ste predavali na trhoch, tj. v hotovosti, ERP ano
ak cez e-shop - tak cez faktury a dodanie na dobierku (najcastejsi pripad); platba vykonana za dodanie tovaru na dobierku, prip. platba kartou sa nepovažuje za platbu v hotovosti, ERP netreba
ak si zalozi zivnost tak staci jednoduche uctovnictvo, pripadne ak by splnal podmienky podla zakona o dani z prijmov, stacilo by danovu evidenciu, nic mu nebrani viest aj podvojne uctovnictvo
aky druh zivnosti - teoreticky by stacilo klasicke kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) v rozsahu voľných živností; kúpa tovaru na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod) v rozsahu voľných živností (lebo priatel zakladny material nakupy, vyroby tasky, tricka.... a preda ako vyrobok, tovar)
genko
28.02.14,18:57
Dakujem pekne za odpoved. Nasla som od
vas komentar aj na prispevok o prilezitostnom predavani na mestskych trhoch. Myslim, ze toto by bol ten "nas" pripad, az do momentu, kedy by sme nastartovali eshop (je mi jasne, ze vtedy treba mat zivnost, pokladnu netreba). V tom prispevku o mestskych trhoch sa pise o cestnom vyhlaseni nepodnikatela, kedy ERP netreba, ak sa jedna o prilezitostny predaj. Vedeli by ste mi prosim povedat, co presne sa pod touto definiciou PRILEZITOSTNY skryva? Vdaka!
genko
28.02.14,19:01
Este nie, Lujzi, ale vieme o tom :-) Vdaka.
kopretinka
28.02.14,19:06
to,čo chcete robiť,nie je rozhodne príležitostný predaj.
genko
28.02.14,19:29
Preco si to myslite? Viete mi ten prilezitostny predaj konkretne definovat?
vodniksro
01.03.14,08:49
prilezitostne = nerobite to pravidelne, napr. mate auto a predate ho; mate doma stary PC, kupite si novy PC, niekomu sa vas stary zide, predate mu ho, nakolko si z toho moze kupujuci urobit napr. server, pripade potrebuje suciastku pre svoj pc a pod... Takze predaj vaseho PC = prilezitostny predaj. Takze cosi svoje mate prebytocne a predate. Vy ten vas predaj ale chcete robit pravidelne, to nie je prilezitostne, ale pravidelny predaj. To, ze sa Vam poradi predat napr. 1 taska za mesiac este neznamena prilezitostne... vy to chcete vykonavat pravidelne. Nemozete ten moj komentar k predaju na mestskych trhoch brat ako smerodatny na vsetky pripady. Moja odpoved znela na ten jeden kontretny trh. Avsak plne suhlasim s pripomienkou kopretinky - ak bude chodit pani na kazde trhy, to tiez nie je prilezitostny predaj... To znamena, ze ked si privyraba tym, ze na trhoch predava svoje vyrobky a chodi pravidelne na trhy a popri tom bud berie napr. invalidny dochodok, alebo ma prijem zo zamestnania, nie je to prilezitostny predaj, je to pravidelny predaj popri nazvem to hlavnom prijme. Ked sa pozriete napr. na bazose - aj tam mate kopu predajov - predavaju tam ludia pravidelne - napr. topanky, oblecenie - vidno, ze to su nove veci, podla mna to tiez nie je prilezitostny predaj ale nikto ich nebonzne za to, ze predavaju nacierno. Tie veci urcite nie su ich nadbytocne veci ale kupene za ucelom predaja (nemam na mysli teraz inzeraty typu - predam za 5 eur vrece veci na donosenie....).

Zaver - nie, vas predaj nie je prilezitostny. Kazdy, kto rozbieha bisnis, musi pocitat s tym, ze na zaciatku to pojde pomalsie, ze trzba nemusi byt velka.... Netreba mat na zaciatok velke oci.