GejzaH
08.10.04,21:35
Som v rozpakoch. Prehľadal som celý zákon o DPH, ale nikde som nenašiel popis toho, ako sa daň vypočíta. Rozpisuje sa o tom čo je a čo nie je základ dane, ako sa daň zaokrúhluje, aká je sadzba, atd. , ale nikde som nenašiel ako sa vypočíta! :mad: Ak niekto z vás to našiel, dajte mi prosím vedieť číslo paragrafu, budem vďačný.

Hlavne sa mi jedná o to, ako sa zistí základ dane, ak mám cenu vrátane dane? Pozri napr. problematika DPH v lekárni.
M3G
08.10.04,19:59
V starom zákone na lekárne mysleli, v novom už nie.

Je tam iba paragraf, že daň je 19 % zo základu dane, preto aj medzi povinné náležitosti daňového dokladu pribudol základ dane
(VIVAT TESCO STORES). Predtým to nebolo.
Paula
09.10.04,08:25
Už sa o tom v jednej téme veľa diskutovalo. § 71 ods.5 hovorí -ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený ERP, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 g). Odsek 2 g) je základ dane, jednotková cena bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene.

Mne logika hovorí, že základ dane tam byť teda nemusí a môžme si ho vypočítať sami. Alebo nie?
GejzaH
09.10.04,10:51
Ano, o náležitostiach faktúry nie sú pochyby. Jednoducho som nenašiel popis toho, ako sa zo základu vypočíta daň, ani to ako sa z ceny vrátane dane vypočíta základ dane. Na prvý pohľad sa to zdá triviálne, ale napr. zákon o dani z príjmov jednoznačne popisuje postup pri výpočte odpisov. Môj problém je nasledovný: lekáreň predáva lieky za cenu určenú vyhláškou MF. Táto vyhláška obsahuje len jeden údaj a to predajnú cenu lekárne vrátane DPH. A teraz neviem, či postupujem správne ak počítam nasledovne:

základ dane = predajná_cena : 1,19 (zaokruhlím na desaťhaliere dole)
DPH = predajná_cena - základ dane

Pokiaľ sa nemýlim, v starom zákone o DPH bol uvedený postup, ako sa z celkovej ceny rozpočíta základ a daň, používal sa nejaký koeficient.
bea
11.10.04,12:26
V starom zákone bol takýto postup na výpočet DPH z ceny vrátane DPH:

v čitateli je cena vrátane DPH x sadzba DPH
v menovateli súčet čísla 100 a príslušnej výšky sadzby DPH
zaokrúhlenie na desaťhaliere do 0,05 Sk nadol a od 0,05 Sk vrátane smerom nadol.

Ja počítam stále tak. Teda by to malo byť podľa mňa takto: (119 x 19) / 100+19 = 19