Mayline
14.02.14,07:52
Znova posúvam túto otázku do "pľacu",určite sa s tým stretávate viacerí, skúste sa mi, prosím, vyjadriť:

stravné lístky odoslané spoločnosti Le Cheque a uhradené Metru
04.02.14 13:46
Mayline
optimistická živnostníčka
stravné lístky prijaté v tržbe odošlem sprostredkovateľskej spoločnosti, tá ich uhradí na účet METRA, kde mám potom kredit,ktorý použijem pri nákupe na platbu tovaru, viete mi poradiť ako to zaúčtovať v podvojnom účtovníctve ?
ja som to skúsila nasledovne:

preúčt.stravenky z tržby do cenín 213/211

prijatá faktúre od Le Cheque za odovzdané stravenky 518/321 provízia
343/321 DPH z provízie
261/213 hodn.straveniek

nákup v METRE uhradený kreditom zo straveniek 504/261 tovar
343/261 DPH

len mi potom zostane visieť neuhradená faktúra, tak potom zaúčtujem vo faktúrach jej úhradu, ale len do zoznamu úhrad, nie so zápisom do peň.denníka /účtujem v programe MRP/, len neviem, či to prejde takáto improvizácia, nemáte niekto lepšie riešenie?

Pripájam dva spôsoby účtovania, jeden môj a druhý podľa Rozálky, skúste porovnať
KloferHladny
14.02.14,13:02
Ako je formulovaná zmluva s METROm ? Ako v METRE evidujú Vaše peniaze (ako Vami poskytnutú pôžičku ?. Vy ste udelili zmluvou súhlas s postúpením svojej pohľadávky voči Le Cheque ?
Mayline
14.02.14,15:28
pripojila som k otázke faktúru, kde je dole napísané ako to METRO rieši
ilona
14.02.14,18:09
Píšeš, že stravné lístky odovzdané stravovacej spoločnosti sa uhradia metru. Ale tie stravné lístky prevdepodobne odovzdávaš do metra, nie stravovacej spoločnosti. Ja sa s týmto tiež trápim dlhšiu dobu, je tu téma kde je napísané rozučtovanie skús to pozrieť. Neviem či Ti to pomôže, veľa poraďákov sa ani vtedy k tomu nevyjadrilo, neviem či je to dobre.
KloferHladny
14.02.14,20:55
Faktúra je O.K., kompenzačná námietka je O.K., ale ako to bude mať evidované METRO je uvedené práve v Zmluve s METROm. A tak to musíte mať aj Vy. Ja odhadujem, že to bude niečo ako krátkodobá finančná zábezpeka
Rozalka
15.02.14,13:17
Preúčtovanie stravenky z tržby do cenín 213/261 by som zvolila iný postup, pretože ide síce o ceninu, ale my už ju ako ceninu nemôžeme použiť (nie je to platidlo), ale len ako pohľadávku voči stravovacej spoločnosti.

Je to síce 5 rokov, kedy som naposledy takéto účtovala, nehovorím, že je to na 100% jediná správna možnosť, dokonca ani netvrdím, že to je celkom správne, ale vtedy som to účtovala takto:

Tržba cez ERP zaplatená lístkami: MD 315 AÚ podľa spoločností /D 604 a D 343
Faktúra za spotredkovanie MD 518 MD 343/ D 321
Zápočet 321/315 AÚ strav. spoločnosť
Použitie lístkov v Metre: 315 Metro/315 strav. spoločnosť (prevod pohľadávky zo strav.spoločnosti na Metro)
Faktúra z Metra: MD 5xx a MD 343/ D 321
Zápočet 321 Metro/315 Metro
KloferHladny
15.02.14,14:06
Na 315 sa účtujú pohľadávky. Aký dátum splatnosti uvediete pri účtovaní 315/604 denných tržieb. Banke (pre účely úveru) vykážete v Súvahe v krátkych pohľadávkach sumu stravných lístkov. A ak sa Vás spýtejú kedy je pohľadávka splatná, čo odpoviete ?
Rozalka
15.02.14,14:15
V zmluve s Metrom je predsa splatnosť dohodnutá, tak vtedy je pohľadávka aj splatná.
KloferHladny
15.02.14,14:19
Áno, ale to že tržbu zinkasujem do pokladne ešte neznamená, že lístky odošlem do Le Cheque a že mi ich všetky uznajú za pravé (nesfalšované), t.z. neviem v akej výške mám pohľadávku du dňu inkasovania tržby stravným lístkom...
Rozalka
15.02.14,14:24
Viem presne, akú mám pohľadávku.Ak niektoré SL neuznajú len zato, že sú falšované, tak je za ich prijatie niekto zodpovedný, pohľadávku si uplatním u neho.
Ako by sa to malo účtovať správne?
KloferHladny
16.02.14,19:40
S Vami navrhovaným postupom súhlasím v záverečnej časti. Ceniny prídu tržbami na MD213, odošlú sa do stravovacej spoločnosti MD315/ D213. A ďalej už je to O.K. Ak si predstavíte 10 prevádzok kde sú tržby lístkami a 3 stravovacie spoločnosti ... aby bol prehľad kto kde kolko a akých lístkov má...
Rozalka
16.02.14,19:54
Ako som bola spomenula, uctovala som taku firmu v r. 2009, listky preberali od vsetkych spolocnosti, a prevadzok bolo cca ; takze viem, o com to je.
Mayline
17.02.14,20:19
Tie stravenky posielam spoločnosti, nie do METRA. Nenašla som tú tému o rozúčtovaní,môžem poprosiť,kde to je?
Mayline
17.02.14,21:17
Ale keď prijímam tie stravenky za jedlo, tak ešte sú platidlom,preto som zvolila tú 213.Možno potom ich treba dostať na 315? A ako hovorí Klofer Hladny, tá splatnosť pohľadávky nie je celkom jasná, pretože nikdy nevieme,kedy odošleme tie stravenky spoločnosti.Termíny závisia od množstva prijatých straveniek. Ten zápočet 321/315 AÚ strav.spoločnosť ste mysleli hodnota odoslaných straveniek na preplatenie spoločnosti?
Mayline
18.02.14,11:24
Pri mojej otázke som pridala prílohy účtovania, podľa m%na a podľa vás,ak som to správne pochopila