M0NIKA
28.03.06,08:33
Klient - neplatca DPH účtujúci v PÚ - cez BÚ pouhrádzal fa, ktoré fyzicky nemá (možno stratil,... neviem).
Dohodli sme sa, že vyžiada opisy týchto fa, ale stále nemám všetky. A keďže v kalendári je dátum, ktorý hovorí, že je najvyšší čas dokončiť DP neviem, ako správne to zaúčtovať.
Prosím, poradí mi niekto? Vopred ďakujem.
M0NIKA
28.03.06,07:12
Prosím... nemáte nikto takúto skúsenosť?
renča1
28.03.06,07:18
úhradu by som naúčtovala na 314. ak tieto faktúry patria do r.2005 treba naúčtovať tr.5/323 .
Johanka
28.03.06,07:27
Takéto úhrady účtujem na 548/AE a v DP sú pripočítateľná položka.
To máš ešte šťastie, že spolupracuje a zháňa faktúry. Niektorí na to celkom ....
M0NIKA
28.03.06,07:35
Takéto úhrady účtujem na 548/AE a v DP sú pripočítateľná položka.
To máš ešte šťastie, že spolupracuje a zháňa faktúry. Niektorí na to celkom ....
"Zháňa" už mesiac a stále nič... dnes ma dokonca presviedčal, že to mám zaúčtovať "iba tak" a veď potom.... a veľmi bol prekvapený, keď som mu povedala, že bez dokladu nezaúčtujem, alebo iba na jeho zodpovednosť. A to sa mu už nepáčilo... (prečo asi?) Takže som zvedavá koľko toho stihne zohnať tak, aby som ja kvôli tomu nenocovala....

Teraz ešte otázka: čo s tým potom, keď napr. v máji príde vyžiadaný opis fa z roku 2005, ktorá bola v r. 2005 aj uhradená.
Ako to potom zúčtujem?
Dúfam, že nebude potrebné meniť DP...
renča1
28.03.06,07:51
"Zháňa" už mesiac a stále nič... dnes ma dokonca presviedčal, že to mám zaúčtovať "iba tak" a veď potom.... a veľmi bol prekvapený, keď som mu povedala, že bez dokladu nezaúčtujem, alebo iba na jeho zodpovednosť. A to sa mu už nepáčilo... (prečo asi?) Takže som zvedavá koľko toho stihne zohnať tak, aby som ja kvôli tomu nenocovala....

Teraz ešte otázka: čo s tým potom, keď napr. v máji príde vyžiadaný opis fa z roku 2005, ktorá bola v r. 2005 aj uhradená.
Ako to potom zúčtujem?
Dúfam, že nebude potrebné meniť DP...

ak to naúčtuješ tak ako som ti povedala, tak účtovanie potom bude prebiehať nasledovne:
-príde faktúra
323/321
-úhrada z PF
321/314
.lena.
28.03.06,07:54
"Zháňa" už mesiac a stále nič... dnes ma dokonca presviedčal, že to mám zaúčtovať "iba tak" a veď potom.... a veľmi bol prekvapený, keď som mu povedala, že bez dokladu nezaúčtujem, alebo iba na jeho zodpovednosť. A to sa mu už nepáčilo... (prečo asi?) Takže som zvedavá koľko toho stihne zohnať tak, aby som ja kvôli tomu nenocovala....

Teraz ešte otázka: čo s tým potom, keď napr. v máji príde vyžiadaný opis fa z roku 2005, ktorá bola v r. 2005 aj uhradená.
Ako to potom zúčtujem?
Dúfam, že nebude potrebné meniť DP...

Tiež dávam takéto úhrady ako pripočítateľnú položku. Nemôžem vedieť či sa ten doklad ešte niekedy objaví. A keď príde opis faktúry v máji 2006 môže slúžiť už iba na ozdobu. Ak to bolo vyriešené prip.položkou. tak ju už účtovať netreba. Myslím že meniť DP je treba hlavne ak sa príde na nezdanené príjmy.
.lena.
28.03.06,08:00
no a tu potom vzniká problém, ak to naúčtuješ tak ako som ti povedala, tak účtovanie potom bude prebiehať nasledovne:
-príde faktúra
381/321
-úhrada z PF
321/314
Lenže účet 381 sú náklady budúcich období. Toto účtovanie je správne len ak to boli fa týkajúce sa r.2006
A tiež podľa mňa nemôže byť účtovný zápis: 5xx/381 - to by znamenalo zaúčtovanie nákladov budúcich období do nákladov bežného roku. Tá úhrada by mala byť:381/221 - ak by to boli fa týkajúce sa r.2006. A keď by fa prišla (máj 06) tak jednoducho 5xx/381
renča1
28.03.06,08:06
bože, namiesto 381 som chcela napísať 323 -dohodné účty, ak služba bola vykonaná v r.2005 a faktúra neprišla.
M0NIKA
28.03.06,08:07
no a tu potom vzniká problém, ak to naúčtuješ tak ako som ti povedala, tak účtovanie potom bude prebiehať nasledovne:
-príde faktúra
381/321
-úhrada z PF
321/314
Takže to zhrniem:
úhrada z BÚ: 314/221,
ID=nedodaná fa: 51x/381,
príde fa: 381/321 a zároveň 321/314.
Takto si to myslela?
Ale fa je opis, takže ak príde bude so starým dátumom a tu si už nie som istá, či je to správne.... veď oni nezaplatili zálohu....
A čo ak faktúru vôbec nedostanem?
M0NIKA
28.03.06,08:15
Vy ste tu už medzičasom o tom "pokecali" a z toho mi vyplynulo, že úhradu zaúčtujem na 548 (správne?) a ďalej sa tým nezaoberám.

ALE zasa mi tu vyskakuje hypotetický problém: nie je to vysoká suma, ale čo v prípade, ak majiteľ nebude súhlasiť s takýmto účtovaním?:eek:
Môžem to zaúčtovať na 51x tak, aby som z toho ja nemala zle? Stačí, ak napíšem namiesto faktúry papier, ktorým "zaúčovávam" túto akože faktúru na jeho príkaz?
renča1
28.03.06,08:28
Takže to zhrniem:
úhrada z BÚ: 314/221,
ID=nedodaná fa: 51x/381,
príde fa: 381/321 a zároveň 321/314.
Takto si to myslela?
Ale fa je opis, takže ak príde bude so starým dátumom a tu si už nie som istá, či je to správne.... veď oni nezaplatili zálohu....
A čo ak faktúru vôbec nedostanem?

ja už som sa opravila v predchádzajúcom príspevku , pôvodne som myslela 323 namiesto účtu 381. /bol to preklep/.
- úhrada z účtu
314/221
- náklady vznikli v r.2005 účtujú sa na doh.účty:
518/323
- príde faktúra
323/321
- spárovanie platby
321/314

321,314,323 bude nulová.Náklady uplatnené v r 2005 , tak ako vznikli. To nevadí , že bude zo starými dátumami, ved si si uplatnila náklad v r.2005. Neplatili ste zálohu, ale úhrada odišla, ak nedostaneš faktúru budeš ju stále urgovať a ony sú povinný na žiadosť poslať.
renča1
28.03.06,08:32
Vy ste tu už medzičasom o tom "pokecali" a z toho mi vyplynulo, že úhradu zaúčtujem na 548 (správne?) a ďalej sa tým nezaoberám.

ALE zasa mi tu vyskakuje hypotetický problém: nie je to vysoká suma, ale čo v prípade, ak majiteľ nebude súhlasiť s takýmto účtovaním?:eek:
Môžem to zaúčtovať na 51x tak, aby som z toho ja nemala zle? Stačí, ak napíšem namiesto faktúry papier, ktorým "zaúčovávam" túto akože faktúru na jeho príkaz?

budeš potrebovať písomný súhlas-my používame tzv.Hlásenie a na základe tohto hlásenia účtujem cez ID do nákladov v tom roku, kedy skutočne vznikli. To je môj postup...a nemala som s tým nikdy problém.
.lena.
28.03.06,08:37
Vy ste tu už medzičasom o tom "pokecali" a z toho mi vyplynulo, že úhradu zaúčtujem na 548 (správne?) a ďalej sa tým nezaoberám.

ALE zasa mi tu vyskakuje hypotetický problém: nie je to vysoká suma, ale čo v prípade, ak majiteľ nebude súhlasiť s takýmto účtovaním?:eek:
Môžem to zaúčtovať na 51x tak, aby som z toho ja nemala zle? Stačí, ak napíšem namiesto faktúry papier, ktorým "zaúčovávam" túto akože faktúru na jeho príkaz?
Ak to zaúčtuješ na jeho príkaz tak prečo by si mala mať zle?
Teoreticky: ak príde daňová kontrola a stále nebude ten doklad doložený "zle" bude mať on. Dorúbia mu daň a on nemôže povedať nič, lebo ti to tak
kázal zaúčtovať. Ibaže by "zabudol", tak potom ťa môže sfuknúť alebo brať na zodpovednosť. To záleží od veľa okolností. V každom prípade ak to nie je dobrý známy, chcela by som to mať na papieri.
Johanka
28.03.06,08:40
Vy ste tu už medzičasom o tom "pokecali" a z toho mi vyplynulo, že úhradu zaúčtujem na 548 (správne?) a ďalej sa tým nezaoberám.

ALE zasa mi tu vyskakuje hypotetický problém: nie je to vysoká suma, ale čo v prípade, ak majiteľ nebude súhlasiť s takýmto účtovaním?:eek:
Môžem to zaúčtovať na 51x tak, aby som z toho ja nemala zle? Stačí, ak napíšem namiesto faktúry papier, ktorým "zaúčovávam" túto akože faktúru na jeho príkaz?
Ty si dávaš schvaľovať zaúčtovanie takémuto bordelárovi?:eek:

Ja by som základe fikcie neúčtovala. Bordelári sú najhorší kleinti. Ak faktúru nezoženie , tak Ťa v prípade daňovej kontroly ešte aj ohovorí, že si na vine všetkému Ty. Účtuje sa na základe dokladov a nie sľubov, že možno raz bude nejaká faktúra.

K Renčinmu riešeniu - 323 je rezerva, ktorú tvorím ,ak neviem výšku sumy na faktúre.Nemôžeš tvoriť rezervu na stratenú faktúru. Však na tej bude dátum vystavenia ešte z roka 2005. My sumu vieme, len nemáme faktúru a možno ju ani mať nebudeme.
Okrem toho, rezervy sa tvoria na budúce výdavky, a tu už výdavok bol.
renča1
28.03.06,08:46
Ty si dávaš schvaľovať zaúčtovanie takémuto bordelárovi?:eek:

Ja by som základe fikcie neúčtovala. Bordelári sú najhorší kleinti. Ak faktúru nezoženie , tak Ťa v prípade daňovej kontroly ešte aj ohovorí, že si na vine všetkému Ty. Účtuje sa na základe dokladov a nie sľubov, že možno raz bude nejaká faktúra.

K Renčinmu riešeniu - 323 je rezerva, ktorú tvorím ,ak neviem výšku sumy na faktúre.Nemôžeš tvoriť rezervu na stratenú faktúru. Však na tej bude dátum vystavenia ešte z roka 2005. My sumu vieme, len nemáme faktúru a možno ju ani mať nebudeme.
Okrem toho, rezervy sa tvoria na budúce výdavky, a tu už výdavok bol.

no myslím, že to je už chytanie za slovíčka...............
Johanka
28.03.06,08:51
Je na Monike , čo si vyberie... Však iba riešime ;) .
M0NIKA
28.03.06,09:10
Ja vás stále sledujem!

Nie je to dobrý známy a najradšej by som mu to hodila o zem! Teraz som dostala výstupy z roku 2004 a zostalo mi zle: na sklade má tovar za 1 a pol milióna, záväzky, pohľadávky voči spoločníkom a kopu iných pikošiek (s vysokými číslami), ku ktorým nič nemá - žiadna skladová evidencia a pod...
Takže práve maturujem nad tým, čo robila veľká profi firma a je mi do plaču :mee: :mee: :mee: .

S rezervami skúsenosti nemám, ale podľa toho čo som si naštudovala nie som o tom presvedčená.
A vzhľadom k tomu, že ujo je taký aký je, asi mu to dám ako nedaňový výdavok a jeho problém....
V JÚ by som to dala do osobnej spotreby, tak aj tu zvolím zrejme rovnaký postup...
Johanka
28.03.06,10:36
mimotemy Dobre si naštuduj tému " Pošuškajte koľko pýtať".
M0NIKA
28.03.06,14:03
mimotemy Dobre si naštuduj tému " Pošuškajte koľko pýtať".

Študovala som, to ma hneď zaujalo :) .
A práve som sa od môjho predchodcu dozvedela, že zrejme budem mať problémy dostať "výplatu"... tak sa teším. Aspoň že mám doklady u seba!
Som zvedavá ako to celé dopadne...:(