Aneži
14.02.14,10:13
Včera som v schránke našla list Výzva na úhradu nedoplatkov. Skoro som odpadla, mám dokazovať platené poistné počas obdobia v roku 2001! Až 13 rokov späť. Je to v súlade so zákonom, také dlho predlhé obdobie?! To doteraz spali, alebo o čo komu ide? Ak nezaplatím do 5 dní, tak klasika...vymáhanie, exekučka a pod. Výzva – list bol odoslaný ako obyčajná zásielka a nie doporučene, ako chcú dokázať, že sme to prevzali? A len tak na okraj, list obsahoval moje súkromné údaje, nebol dodržaný zákon č.122/2013, to je ok ? A dokedy ma môžu dožiadavať o dokladovať, do dôchodku, alebo aj ďalej.
Chobot
14.02.14,11:33
1. Zdravotné poisťovne za určitých podmienok môžu vymáhať aj spätne toľko rokov poistné.
2. Výkaz nedoplatkov (VN) by mal byť zaslaný doporučene, aby bola dodržaná podmienka doručenia. Ale nespoliehaj sa na to, VN ti mohol byť zaslaný už predtým a keď ho neprevezmeš, považuje sa za doručený. Buď ti už výkaz nedoplatko zaslali v minulosti a teraz ťa len opätovne vyzývajú, alebo ti VN ešte len pošlú.
3. V čom bol podľa teba porušený zákon o ochrane OU? Veď nikomu neposkytli tvoje OU ani ich nezverejnili.

Radšej kontaktuj ZP a zisti, za aké obdobie im dlhuješ poistné. Potom ak vieš preukázať, že to je uhradené, tak im to zdokladuj. Ak nie, zaplať to, inak cez exekútora zaplatíš oveľa viac.



Špecifikom zákona o zdravotnom poistení je práve to premlčanie. Podľa § 21 sa právo vymáhať poistné premlčí po 3 rokoch, ale ak si si nesplnila oznamovaciu povinnosť, tak sa nepremlčuje:


§ 21
Premlčanie
(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 8, § 18 a § 19 ods. 15) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.

(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.

(3) Právo na vrátenie preplatku sa premlčí uplynutím piatich rokov od prvého dňa kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa malo vykonať ročné zúčtovanie poistného. Ak sa u platiteľa poistného ročné zúčtovanie podľa § 19 ods. 1 nevykonáva, jeho právo na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu v kalendárnom roku sa premlčí do piatich rokov odo dňa, keď bola taká platba poistného pripísaná na účet zdravotnej poisťovne.

(4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje.


Preto si treba zistiť, za aké obdobie to vymáhajú, kde si bola vtedy - či si bola samoplatiteľ, zamestnaná alebo na úrade práce....Aj splnenie oznamovacej povinnosti bude ťažké preukázať.
Jovana
14.02.14,12:01
skús si tento link prečítať http://www.kelemen.sk/101/premlcanie-pohladavok-zo-zdravotneho-poistenia-od-r-1995-a-ich-vymahanie-zdravotnou-poistovnou/, jedna známa mi tiež rozprávala o takom to prípade, ale to sociálna poisťovňa vymáhala myslím, že to bolo 8 rokov späť presné roky neviem, lebo tie premlčacie doby sa menia takže bojím sa radiť, ale oni sa odvolali a argumentovali premlčacou dobou a nakoniec to nemuseli platiť.
Aneži
14.02.14,12:44
Dík, nezvyknem nepreberať zásielky, viem, že kopa by rástla a rástla...Radšej riešim veci hned, ale naozaj až tolko rokov spätne sa dá niečo dožadovať, nie je premlčacia lehota, alebo limitovaný termín zákonom, napr. nejaký paragraf , lebo sme sa sťahovali a nie som si úplne istá, že aj tak starí veci som vláčila. Je mi jasné, že oni budú požadovať dokaz, som na ťahu, a musím dokázať, len ma to štve , som si istá, že som platila, nechcem opakovane.
Aneži
14.02.14,12:45
...ďakujem.
Chobot
14.02.14,13:12
Doplnil som predchádzajúci príspevok, pozri si to .
Antonia Jendrišáková
14.02.14,13:32
Klientovi SP posielala niečo spred 10 rokov a niečo menej rokov. Poslali sme na 10-ročné, že sú premlčané a uznali to. Mladšie doplatil.
Chobot
14.02.14,13:47
Vidím, že je medzi diskutujúcimi zmätok. Upresni prosím, či ide o sociálnu poisťovňu, alebo zdravotnú poisťovňu.
Mária27
14.02.14,14:32
Nedokazuje sa splnenie ale nesplnenie povinnosti.
Ak ti vykázali nezaplatenie za určité obdobie, či ide o premlčanie treba hľadať v zákone vtedy platnom.
Do polovice roku 2001 bol platný zákon 273/1994 o zdravotnom poistení, v tomto znení:

§ 21
Premlčanie poistného
(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za desať rokov odo dňa jeho splatnosti.
(2) Ak zamestnávateľ neprihlásil svojho zamestnanca do poistenia alebo ak samostatne zárobkovo činná osoba, spolupracujúca osoba alebo osoba uvedená v § 10 ods. 2 nesplnili oznamovaciu povinnosť, hoci tak boli podľa tohto zákona povinné urobiť, právo predpísať poistné sa nepremlčuje.
(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za tri roky odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa toto poistné predpísalo.
(4) Pre právo vymáhať prirážku k poistnému, poplatok z omeškania, pokuty a poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti platia obdobne ustanovenia odsekov 1 až 3.
Chobot
14.02.14,14:47
Ako chceš dokázať nesplnenie povinnosti? Poisťovňa bude tvrdiť, že žiadne hlásenie o platiteľovi nedostala. Tam nie je čo dokazovať. Poistenec musí preukázať, že ohlasovaciu povinnosť si splnil.
misoft
14.02.14,16:39
S tým súhlasím.
Skúsenosť mojej 3/4: po 17,5 roku začala ZP vymáhať poistné, ktoré vraj nebolo uhradené. Lenže moja 3/4 bola vtedy vedená na ÚP a bola na materskej. Všetko bolo zahlásení aj na SP i ZP.
Našťastie - lajstrá sa u nás uchovávajú (pre strýčka Príhodu :D) - takže sme to zdokladovali (i keď to bolo už dávno premlčané) - zistilo sa totiž že ZP mala vo svojich dokladoch nehorázny bordel..... a výsledkom bola zmena ZP.
Aneži
14.02.14,20:33
Ide o zdravotnú, našu najväčšiu a skoro jedinú, Všeobecnú...a ako som správne tušila z 15 "inkriminovaných " náhodou ešte 11 som našla, nejdú po sebe,ale mám aspon dačo. Nebudem musieť tak veľa platiť,aj ked stále ma to štve,že opakovane čo robili tak dlhý čas? To sa v tom každý rok nerobia uzávierky? To čo je za system neporiadny, sme predsa v 21. storočí a napracujeme na báze ščoty a griflíková tabuľa. Ešte idem snoriť dalej, ale takto si kaziť piatok večer...že im ďakujem.
Aneži
14.02.14,20:34
aj to som zvážila a prejdeme inam celá rodina.
Chobot
15.02.14,16:35
V téme ide o zdravotnú poisťovňu, nie sociálnu.
Antonia Jendrišáková
17.02.14,04:56
Zdravotné sa premlčuje podľa § 21 ods. 1 a ods. 2. Nepremlčujú sa oznamovacie povinnosti.
Chobot
17.02.14,07:25
???
Veď toto ustanovenie zákona je uvedené vyššie. A posledná veta je nesprávna - nie oznamovacie povinnosti sa nepremlčujú, ale nárok poisťovne vymáhať poistné sa nepremlčuje, ak sa nesplnia oznamovacie povinnosti.