Eliska Oravcová
14.02.14,10:56
Dobrý deň.
Chcela by som sa opytat akym sposobom vymahat alimenty. Moj exmanzel plati kedy sa mu zachce, niekedy posle celu sumu, potom aj 2-3mesiace nic, niekedy posle len cast sumy..za dobu 2 roky to uy narastlo na peknu sumu..na koho sa obrati?..popripade ako dlho to trva kym uvidi nieco z dlznich penazi. Ďakujem za odpoved
Mila123
14.02.14,11:03
skús prv políciu, nech preveria či nespáchal tr. čin pre neplatenie výživného......
ak nespáchal, tak potom exekútora
Xanti
14.02.14,12:08
Asi si dáva pozor aby z toho nebol trestný čin, ak zaplatí raz za čas aspon časť, určite by som vyčíslila dlžnú sumu a navštívila exekútora. Resp. tú dlžnú sumu vyčíslenú poslala doporučene exmng. aby zaplatil do nejakého obdobia , s upozornením , že ak nevyrovná tú dlžobu, bude nútená osloviť exekútora a výjde ho to oveľa drahšie.
Proste dať mu šancu to uhradiť ... ale vyzvať ho k tomu.
arizona
14.02.14,12:09
Exekútorovi prines právoplatný rozsudok o výške výživného a presný rozpis prijatych a nesplatenych peňazí. Náklady na vymáhanie pohľadávky aj poplatok exekútorovi platí dlžník, teba to nestojí nič.
Tiež možeš ísť na Políciu, lebo neplatenie výživného je trestny čin, takže si exmanžel rozmyslí, či mu to stojí za to...
LukyKs
14.02.14,13:04
a po podaní na polícii može zabehnúť na sociálku pre náhradné výživné

PS
Logicky mi vyšlo, že to dieťa potrebuje peniaze vtedy a NIE až keď ich exekútor (v lepšom prípade) vymože
LukyKs
14.02.14,13:05
A ak spáchal, tak tým lepšie aj exekútora
arizona
14.02.14,14:24
Logicky ti to vyslo dobre :-P Ale je tam sanca, ze ked neplatici zisti, ze bude mat oplatacky a dalsie vydavky s exekutorom, tak zvacsa dostane rozum a vyzivne zacne posielat tak, ako ma nariadene sudom...
willma
14.02.14,15:17
Na sociálku až potom, čo exekútor nebude vedieť vymôcť výživné - bohužiaľ tu ide veškerá logika bokom :(
LukyKs
14.02.14,16:11
W : hej pozabudol som, že také je poradie
Eliska Oravcová
15.02.14,08:51
na socialke mi nahradne vyzivne daju az tri mesiace po nahlaseni u exekutora a policii..:-((
Eliska Oravcová
15.02.14,08:52
myslim si ze dva roky od rozvodu su dost dlha doba na sancu..:-)
Xanti
15.02.14,10:30
Vieš ked si ho nedala na exekúciu hned , tak si neuvedomuje dôsledky svojho konania ... mimochodom exekútora môžeš žiadať aby aj bežné výživné vymáhal od ex.
ivuliatko
15.02.14,11:30
V zmysle §207 ods. 1 Trestného zákona: „Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky“.
Najprv upozorni exmanžela a ak sa situácia s platením nezlepší, napíš návrh na vykonanie exekúcie a spolu s rozsudkom prines na exekútorský úrad. Keby sa exekútorovi nepodarilo 3 mesiace vymôcť od povinného výživné, vydá Ti o tom potvrdenie a s tým potvrdením môžeš potom na sociálke požiadať o náhradné výživné, ktoré Ti bude vyplatené aj spätne, ale max. tie 3 mesiace dozadu. Tu je vzor návrhu na vykonanie exekúcie: http://www.deakbb.sk/vzory-a-podmienky/
Ďalšia užitočná stránka: http://www.hurtaj.sk/vymahanie-vyzivneho.html