mondes
14.02.14,20:25
Ahojte, nie som si istá, či stále platí, že ak SZČO nevznikla povinnosť platenia odvodov do SP (kvôli nízkemu príjmu), ale platí si dobrovoľné poistné, tak či to dobrovoľné poistenie je možné zarátať k 40% výdavkom + ZP. Nezmenilo sa ohľadom toho nič? Ďakujem pekne.
Mila123
14.02.14,20:42
nie nezmenilo, je to VOZD.....
možno sa to mýli pretože nie je možné odpočítať dobrovoľné poistenie z príjmu pri odpočte ne manželku/manžela.......
alebo možno i preto, pretože pri výpočte poistného sa k základu dane pripočítava zaplatené poistenie.......
avalik
15.02.14,21:28
Z poučenika k DP FO B:

Čo sa týka zohľadnenia rozsahu poistného a príspevkov ako daňového výdavku znižujúceho príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uvádzané v riadku pod tabuľkou č. 1 tlačiva daňového priznania, vychádza sa z ustanovení zákona v nadväznosti na spôsob vedenia výdavkov, pričom

- ak daňovník účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 alebo uplatňuje paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona, je možné odpočítať skutočne zaplatené výdavky na povinné poistné (sociálne aj zdravotné) v danom zdaňovacom období a to výdavky na zaplatené
 preddavky na zdravotné poistenie
 poistné na sociálne poistenie
 nedoplatky z minulých období
 poistné v zahraničí
 dobrovoľné poistné a príspevky platené v súvislosti s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona.

- ak daňovník účtuje v sústave podvojného účtovníctva vychádza sa zo skutočnosti, čo zaúčtoval v danom roku a to v rovnakom v rozsahu (preddavky, nedoplatky, atď.)“