Janette
09.10.04,09:10
Ahojte, čítam, že kamiónová preprava v štátoch EU a následne nákup PHM v krajine EU, je inak účtovaná čo sa týka DPH. Nie je správne, keď nákup prepočítam kurzom NBS v deň nákupu. A celú sumu zaúčtujem ako náklad?Ďakujem.
accad
09.10.04,13:11
Neviem, či táto otázka je reakcia na tému účtovanie dokladov s DPH z iných krajín EU u plátcu DPH v SR. Ak áno, ja som tam spomenula prípad, že veľký autodopravcovia si uplatňujú DPH z dokladov o nákupe PHM podľa jednotlivých krajín EU. Nemám s tým síce praktickú skúsenosť, ale viem to vďaka tomu, že sme v rámci posedu kamarátok-účtovníčok preberali situáciu v jednej takejto firme, kde riaditeľ firmy trval na zaúčtovaní nákupu PHM+DPH celé na 501 v deň nákupu a až potom, keď vrátená DPH nabehne na účet na základe žiadosti o vrátenie DPH z iného štátu EU, výšku vrátenej DPH z účtu 501 odúčtovať mínusovým zápisom. My sme skôr boli za to, že sa to má účtovať základ dane na 501 a DPH na 378-ako pohľadávka voči DU rozlíšené analytikou podľa jednotlivých štátov. Takto sa nám to zdalo voči výsledkom výsledkom hospodárenia, aktívam a pasívam čistejšie. Ale konkrétny postup pri uplatnení si DPH neviem poradiť a či to robia takto aj iní autodopravcovia.
Ak si DPH z nákupu PHM neuplatňujete, tak by som to zaúčtovala celé (základ+DPH) na 501. Dátum kurzu NBS by som použila deň nákupu podľa dokladu.