zumi99
15.02.14,07:35
Mame takýto prípad: vykonávame zrážky na neprednostnú pohľadávku, ale máme doručený právoplatný rozsudok zo súdu na bežné výživné a zameškané výživné pre dve maloleté deti, ktoré sú umiestnené v detskom domove. Kolegyne predo mnou odpočítali z dôchodku sumu, ktorú platí na výživné a zo zostatku vypočítali zrážku na neprednostnú pohľadávku, je takýto postup správny?
Andyke
15.02.14,09:34
No ale tento postup je zlý.
Z dôchodku mali odpočítať nepostihnut. časť na povinného a na 2 deti a potom vykonať zrážku na nepredn.pohľadávku.
Predpokladám, že táto neprednostná pohľadávka došla ako prvá. A od 1.11.2013 postupujete podľa novely 216/2013 Z.z.
Mila123
15.02.14,09:45
pri neplatení výživného sa podľa môjho názoru neodpočítavajú nepostihnuteľné sumy na deti (kt. neplatí výživné)
Andyke
15.02.14,11:03
Pri výpočte neprednostnej pohľadávky?
Mzdárka nie je povinná zisťovať, či dotyčný platí alebo neplatí výživné. Má súdom určené výživné . Neexistuje právny predpis, ktorý to prikazuje.
Pri výpočte exekúcie výživného samozrejme už tieto deti neuplatní ako vyživované osoby.
Andyke
15.02.14,11:10
Trošku som opravila svoj príspevok hore.
zumi99
15.02.14,11:24
Dakujem za odpovede, este by som chcela upresnit pan X pobera iba dochodok na neprednostnu pohladavku sme dostali exekucny prikaz a zacali zrazat potom dorucil rozsudok a postupovali tak, ze mu z dochodku odpocitali sumu na vyzivne a zo zvysnej sumy vypocitali zrazku na nepr. pohladavku, samozrejme ta suma, ktoru mu zohladnili na vyzivne sa mu vyplatila spolu so zvyskom po zrazke NP, ale nemyslim si, vsak ze to bol spravny postup, predsa nemozem zohladnovat na zaklade rozsudku. Podla mna by sme mu mali z celkoveho dochodku spravit zrazku a vyzivne by si mal splacat vo vlastnej kompetencii.
Andyke
15.02.14,11:40
Výška výživného neznižuje výšku exek. zrážok.
Postup som napísala v 1. príspevku.