Bibusa
15.02.14,14:20
Dobrý deň, chcem sa informovať. Presťahovala som sa a nechcem predávať byt, tak som sa dohodla s priateľmi, že budú u mňa bývať s tým že im dám šeky, ktoré sú potrebné uhrádzať za byt a budú si ich platiť. Ja nechcem na tom zarábať, mne je teraz byt naobtiaž, ale zase ho chcem ponechať ako zábespeku do budúcna. Ďakujem za Vaše rady.
veronikasad
15.02.14,14:56
Pokial "šeky" sú na tvoje meno a uhradia ich za teba priatelia, je to tvoj príjem. Si povinná registrovať sa na DU a podať DP typu B - ak máš aj iné príjmy atvoj celkový príjem presiahne 1/2 NČZD. Aj keď - podľa toho čo píšeš - základ dane z prenájmu bude nula.
kopretinka
15.02.14,15:19
aký príjem? veď tie šeky by inak platila ona.......zaplatia len zálohy za energie....tie peniaze neprídu na jej účet....
veronikasad
15.02.14,16:04
Myslím si, že by nájomníkom mala vystaviť príjmový pokl.doklad, pokial energie počas prenájmu nebudú prepísané na meno nájomníkov.
kopretinka
15.02.14,17:12
oni jej zaplatia napr.130 eur a ona zaplatí tých 130 eur za zálohy......to fakt sa treba prihlásiť na daňový úrad a nájomníkom vystaviť doklad? veď oni tam vlastne bývajú zadarmo...
Chobot
15.02.14,18:00
Ak od nich nebudeš vyberať nájomné, tak nevidím v tom zárobkovú činnosť. Jednoducho kamaráti budú bývať u teba (a je jedno, či ty s nimi bývaš alebo nie). Myslím, že neide o prenájom - podstatou prenájmu je odplatné užívanie bytu.

To, že budú prispievať na energie a ostatné náklady nie je nič nezvyčajné. Aj keby si si našla priateľa, ktorý by býval s tebou, nikto by sa nepozastavil nad tým, že ti dáva polovicu nákladov.

Podľa mňa nemusíš sa registrovať. Nie je to síce úplne čisté, ale na druhej strane ty z toho nebudeš zarábať. Keby ťa aj niekto niekedy obvinil, že prenajímaš byt, musel by to najskôr dokázať. Tebe stačí tvrdiť, že oni len s tebou bývajú. Ak budú platiť náklady, nech to platia cez poštové poukážky, aby nebolo dokázateľné, že to platia oni.
Katy a R
15.02.14,18:50
tuším sa tomu hovorí "studené nájomné" ;)
kopretinka
15.02.14,18:52
to som ešte nepočula,neprenajímam :D
Katy a R
15.02.14,18:55
aj tu na porade nájdeš ... aj rôzne linky sú poprikladané (to len ak by si mala záujem;))
Bibusa
15.02.14,19:01
zaregistrovať sa na DU nebude taký problém, ale ako som sa dočítala na zaregistrovanie budem potrebovať zmluvu o prenájme a potom aký formát má mať takáto zmluva ???