_Ajuska
15.02.14,18:57
.
marjankaj
15.02.14,20:40
Ak živnostník nie je zamestnávateľom, tak načo by si mal platiť garančné poistenie?
Radšej zaplati 100% sociálnej poisťovni ako daňovému úradu 19%? Veď tie peniaze mu nikto nevráti.:eek: To radšej zaplať mne, a ja ti nejakú faktúru vystavím.:D

http://www.socpoist.sk/davka-garancneho-poistenia/1359s
_Ajuska
15.02.14,20:52
poradili mu to na SP, že keby ukončil živnosť a neplatí si GP, potom by nemal nárok na nezamestnanecké, doba je zlá, chcel sa poistiť... nikdy nevieš, ako bude, čo bude, hlavne malí živnostníci to majú ťažké, musia sa obracať a odvody sú pre množstvo z nich privysoké... neurobil dobre?
veronikasad
15.02.14,20:54
Nemýliš si náhodou "garančné poistenie" s poistením v nezamestnanosti ? Ak platí ako povinne poistená osoba poistenie v nezamestnanosti, je to jeho VOZD.
Katy a R
15.02.14,20:55
ajuška - hádam by si mala pozrieť - čo všetko do sociálneho poistenia patrí - a na čo ktoré poistenie je! ... a ako sa dá platiť dobrovoľné sociálne poistenie. (už mi len povedz, že ako by z garančného poistenia dostal dávku v nezamestnanosti???!)
veronikasad
15.02.14,20:59
Samotné nem.poistenie si SZČO platiť nemôže. Odpovede sú z r.2010 - teraz už neaktuálne.
kn-alka
15.02.14,21:01
viem, že je to staršieho dáta, ale pokiaľ viem, zmena nebola, t.j. dobrovolné poistenie ide do nákladov
veronikasad
15.02.14,21:05
Dobrovolné ide, ale v obidvoch prípadoch sa píše len o dobrovolnom nemocenskom poistení.
Katy a R
15.02.14,21:12
avalik
15.02.14,21:23
Pozri si poriadne tlačivo DP a aj poučenie k nemu

Riadok 35 patrí do V. oddielu DP FO B k príjmom zo závislej činnosti

riadok 35: Úhrn povinného poistného (§ 5 ods. 8 zákona)10)

10)Vypĺňa sa na základe všetkých potvrdení (dokladov) o príjmoch zo závislej činnosti plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov
v zahraničí a o zaplatenom povinnom poistnom, údaje o príjmoch zo zdrojov v zahraničí sa uvádzajú v XIV. oddiele. Kópie potvrdení (dokladov) sú pričom
prílohou daňového priznania.

garančné poistenie nie je možné platiť nepovinne/dobrovoľne - pozri § 18 ZoSP - GP platí zamestnávateľ - podmienky nároku na dávku GP sú uvedené v § 102 ZoSP

živnostník vyplní VI. oddiel - aké poistné sa tam zahŕňa máš uvedené na 6. a 7. strane poučenia
_Ajuska
15.02.14,23:08
jasne, jasne, je to isto poist. v nezam.Plati nejakých 7,86eur/mes. Dik za opravu. (Uz sa az bojim nieco opytat....) Posledna otazocka k tomu. Ked v B-ckovom DP uplatnim pausalne výdavky (max. tych 5040), tak su tam zaratane aj soc. a zdrav. poist. a tie uz neodratavam vsak? Potom uz odratam od ZD len NCZD.
avalik
15.02.14,23:13
Pozri poucenie strana 7