jozefinka
15.02.14,19:02
Ahojte, hľadám nejaký vzor nájomnej zmluvy na hnuteľnú vec (pracovný nástroj) medzi nepodnikateľom a živnostníkom. Ďakujem za pomoc.
Mila123
15.02.14,19:29
google nepomáha?

ale upozorňujem, že prenájom hnuteľných vecí - (dlhodobý) je predmetom živnosti.....
ak ju nemá, jedná sa o nedovolené podnikanie
pavol54
15.02.14,19:32
je nepodnikateľ zamestnancom?
jozefinka
15.02.14,20:20
neviem, myslím že je zamestnancom . Viem že pred časom zrušil živnosť. Je to problém ?
jozefinka
15.02.14,20:22
prenajímateľ je nepodnikateľ, a podnikateľ je nájomca. Ty si to asi myslela v prípade keby to bolo opačne, nie? Ten "nepodnikateľ" ma zbytočne nevyužitý pracovný nástroj, ktorý živnostník využije na podnikanie.
Mila123
15.02.14,20:28
nie nemyslela som opačne.....
kuk do zákona o živnostenskom podnikaní a ZDP....
iba som upozornila, že FO-nepodnikateľ môže prepožičať nástoj, jednorázovo, príležitostne, náhodile, ale nie trvalo......
beriem to ako optimalizáciu DZ, alebo sa mýlim?
bude podávať DP FO, prenajímateľ pracovného nástroja? podľa ak=ho § bude príjem? kam sa to do DP dostane?
jozefinka
15.02.14,20:35
je to nájom len na obdobie jedného roka, DP prenajímateľ nebude podávať lebo príjem je nízky, nedosahuje ani 1000 eur/rok. A v náj.zmluve bude uvedené že nájomca zaplatí raz za rok.
Mila123
15.02.14,20:39
nedovolené podnikanie to bude.....
1000€ ? nevznikla mu povinnosť podať DP?
veronikasad
15.02.14,21:03
Ak má príjem zo zamestnania, (keď neprihliadam na to, že ide o neoprávnené podnikanie ako píše Mila123), príjmy z prenájmu sa pripočítajú k príjmom zo zamestnania. Vznikne mu povinnosť podať DP, nedoplatok na dani a aj nedoplatok na zdr.poistení.
Vyplatí sa mu to ? (predpokladám, že riešiš zníženie základu dane u nájomcu)
jozefinka
15.02.14,21:08
nie je to tak že daňovník nemusí podať DP pokiaľ jeho príjmy neprekročili 1867,97 eur ? samozrejme ak nemá žiadne iné príjmy.
A keby mal v NZ uvedené obdobie nájmu len od - do napr. na jednorázové použitie ?
veronikasad
15.02.14,21:10
Veď si písala, že je zamestnancom, sleduje sa úhrn príjmov, nielen príjmy z prenájmu.
Mila123
15.02.14,21:14
čo je predmetom nájmu?
jozefinka
15.02.14,21:17
písala som, že neviem, že si to len myslím a čo by bolo keby bol tým zamestnancom, ale overila som si to potom a nie, nie je, je doma ničím sa nezaoberá - momentálne.
pavol54
16.02.14,06:19
Je, lebo ak je zamestnancom u živnostníka môže použiť vlastné náradie bez zdanenia podobne ako cesťáky, a je to aj v tom istom § ZDP
veronikasad
16.02.14,08:11
Nezdá sa mi, že sa jozefinka pýta na zamestnanca živnostníka ...
pavol54
16.02.14,12:49
ak by bol zamestnancom živnostníka tak platí 595/2003 §5 odst 5 písm f náhrada za používanie vlastného náradia zamestnancom v súlade so zákonníkom práce § 145 ods b