gari1
16.02.14,07:03
Dobry den. z katastralneho vypisu som sa dozvedel, ze na 1 cast susedovho domu je vydane exekucne zalozne pravo- upovedomenie o zacati exekucie.
Chcel by som sa opytat, ci by som mohol dany spoluvlastnicky podiel od exekutora odkupit? Musi o tom dany spoluvlastnik vediet? Ako by to bolo so zapisom do katastra? Dakujem Stefan
Chobot
16.02.14,09:10
To, že je na nehnuteľnosti exekučné záložné právo ešte neznamená, že sa nehnuteľnosť ide zhabať a predávať. Povinný môže uhradiť dlh a z predaja nič nebude. Len ak by exekútor nedokázal iným spôsobom vymôcť dlh, môže pristúpiť k predaju založenej nehnuteľnosti.

Na LV by malo byť uvedené, ktorý exekútorský úrad si uplatnil to záložné právo. Skús sa informovať u toho exekútora, v akom to je stave, a či uvažuje o dražbe. AK by bola dražba, teoreticky je možné to odkúpiť.

Ale veľmi sa čudujem tvojmu záujmu, nakoľko takéto niečo nesie so sebou viac rizika, ako prínosu. Môže nastať situácia, že ty podiel odkúpiš, no sused podá žalobu na súd. Sused takto kúpil rodinný dom, zaplatil, dom je prepísaný na jeho meno. Ten dom bol tiež exekútorom predaný v dražbe, kúpila ho nejaká realitka a cez inú firmu to nakoniec predali susedovi. Takže je to riadne domotané je tam veľa subjektov. No pôvodný majiteľ, ktorý ešte v dome býva, podal žalobu pre neplatnosť exekúcie a súd sa už vlečie asi 12 rokov. Sused takto vlastní dom, ktorý nemôže užívať ani predať ani s ním nič urobiť, navyše musí platiť daň z nehnuteľnosti. Býva tam pôvodný majiteľ, ktorý na základe predbežného opatrenia má právo užívať nehnuteľnosť až do ukončenia sporu. Aby si aj ty takto nejako nedopadol. Navyše píšeš, že ide spoluvlastnícky podiel. Kto sú tí ostatní spoluvlastníci? Myslíš, že budú súhlasiť s tvojimi plánmi?
draik
16.02.14,10:11
Kúpiť by ste mohli, ale nie priamo ale v dražbe, ktorú exekútor vyhlási. Spoluvlastníci však môžu zabrániť dražbe, ak do jej konania uhradia cenu podielu, ktorý im tak pripadne.