Radovanko
16.02.14,08:11
Dobry den, prosim o radu.
som SZCO ,sucasne zamestnanec + podnikam podla osobitnych predpisov ako viazany financny agent, pravidelne mesacne provizie.
Prijem podla par.6 : 7800e za 2013 , z toho zaplatene poistne (len SP) : 650e (130.27 x 5 v 2013) , zdravotnu som nemal platit v 2013, az od 01/2014

Samozrejme som zvolil pausalne vydavky.
1otazka: Do vydavkov (riadok 3) zadam 40% z 7800 + zaplatene poistne 650e?
(nepresiahne to 5040)
2.otazka : riadok : Preukazatelne zaplatene poistne z prijmov: vyplnim 650e ?

3.otazka : z novych 3 tabuliek o danovej evidencii , pre mna plati tabulka 1b podla par. 6 odsek 10 ? Pretoze ostatne dve mi podla zakona pripadaju ak pouzivam preukazatelne danove vydavky co nie je moj pripad.

4. otazka: Tabulka 1b , zasoby a pohladavky... mozem tam dat 0 resp nechat nevyplnene ? Ja ziadne zasoby a pohladavky nemam. dostavam len mesacny vypis o vyske provizii, ale nemam ziadnu pohladavku ani zasoby.

Dakujem velmi pekne !
Anik
16.02.14,12:01
Za predpokladu, že si bol celý rok VFA máš nárok na výdavky 40%-3120+651,35
2. áno 651,35
3. máš pravdu platí pre teba tab. 1 b
4. môžeš tam dať 0 ako aj nechať prázdne
Radovanko
17.02.14,08:10
Dakujem..

totizto pozeral som zakon a pise sa tam

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorý uplatní tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa odsekov 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu v rozsahu evidencie podľa § 6 ods. 11 písm. a) a d).

prave bod d) je zavazky a pohladavky, cize ja som to vyrozumel ze tabulka B sa ma potom tyka, a teda ci tam mozem dat nuly
timejka200
18.02.14,18:24
prosím Vás ak podnikatel doplatil poistné za rok 2013 v roku 2014 - môže si to dať už len do výdavkov za rok 2014 však?
Anik
18.02.14,18:30
áno bude to výdavok v roku 2014
timejka200
18.02.14,18:41
dakujem :)
Radovanko
24.02.14,19:16
Prosim o radu... povodna otazka plati, akurat pridavam nasledujucu vec... uvedomil som si ze v 2013 som zaplatil aj nedoplatok do ZP 314.53e.

takze k pausalnym vydavkom som si priratal SP 651.35e a aj ZP 314,53e lebo teda aj nedoplatok je danovym vydavkom v 2013.


Kamen urazu priloha cislo 1. Nedoplatok je na vykaze nedoplatkov z poistovne rozdeleny ako 33.40E nedoplatok za zamestnanca, a 281.13E za SZCO

v prilohe 1, riadok 15: Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona

mam tam dat 314.53 , alebo len ten ciastocny za SZCO 281.13e, alebo 0.00 ? :)
Anik
24.02.14,21:20
tých 33,4 by som pripočítala do r. 10 a 12
Do riadku 15. dáš 281,18
r. 16 - 0
Radovanko
24.02.14,21:24
ok ! :) Dakujem. A musim upravit aj tu vydavkovu cast alebo tam si mozem odpocitat celu sumu 314.53 ?