vjejka
16.02.14,10:06
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadne účtovania zákazkovej výroby. Jedná sa konkrétne o zákazku, že stavebná firma modernizuje určitý úsek ŽSR. V zmluve sú jasné výnosy, každý mesiac aj podľa toho fakturujú, ale nemajú stanovený rozpočet nákladov, bez ktorého neviem vypočítať stupeň dokončenia. Tvrdia, že rozpočet nebol žiadny, iba predpokladajú 10 % zisk... ale momentálne mám ku koncu roka vyfakturovaných výnosov ca. 250 tis E, nákladov ca. 400 tis. E...Môžem si určiť tie rozpočtové náklady, iba na základe stanovej marže? Viete mi poradiť? dakujem
skovco
17.02.14,07:18
Noo vyzera to celkom na prus.. ked sa stavebna firma podujme spravit nieco co netusi kolko ju v konecnom dosledku bude stat a teda ci s toho nebude strata ako Brno - hold podnikanie po slovensky. Takto vznika platobna neschopnost.


Bez rozpoctu nakladov zakazkovu vyrobu tazko spravne zauctujes - takze nech ti pani daju aspon odhadovany rozpocet - a nech to pekne podpisu (ako to spravia je uz ich zodpovednost) ale ty ako uctovnicka si nemozes vymyslat cisla aby si to vedela zauctovat - take riziko na seba neber. A celkovo by bolo do nich mile keby sa trochu o firmu starali a vedeli kde s tou zakazkou su a ako pokracuju.

Neviem co myslis pod nevyfakturovanymi vynosmi - bez stupna dokoncenia ( a to nevies urcit bez rozpoctu nakladov) nevies urcit kolko si si zarobila (ake percento celkovej ceny uz mas zarobene) a porovnat to s tym co si vyfakturovala - ak si vyfakturovala menej, tak potom mas "nevyfakturovane vynosy". Nevyfakturovane naklady tiez neviem co v tomot pripade su - v podstate nemaju so stupnom dokoncenia co robit. Teba zaujimaju len celkove naklady, kotre ti uz vznikli, tie potom porovnas na celkove rozpoctovane naklady.
Jana103
17.02.14,10:09
Ak výsledok zákazkovej výroby ku dňu,ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa nemôže spoľahlivo odhadnúť, účtujú sa zmluvné výnosy v sume vynaložených zmluvných nákladov v danom účtovnom období, pri ktorých je pravdepodobné, že budú preplatené (ďalej len „metóda nulového zisku“). Možnosť spoľahlivého odhadu výsledku zákazkovej výroby sa prehodnocuje
vždy ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

ak stavba ešte nie je ukončená, tak len doúčtuj tak, aby náklady = výnosom
vjejka
17.02.14,17:38
Ďakujem
vjejka
17.02.14,17:39
ďakujem za komentár,ako ja rovnako nechápem, že idem robiť takéto niečo a nemám žiadny rozpočet, ale ved každý nech je svojho šťastia strojcom, ja len chcem šťastne daňové priznanie dorobiť. Prinútim ich k tomu predpokladanému rozpočtu a potom už sa posunie dúfam ďalej.
Jana103
17.02.14,18:57
nič si z toho nerob, ani u nás nemáme rozpočty, tak som zvolila preto metódu nulového zisku, lebo u nás by som sa k rozpočtu ani nedopracovala....asi to je bežné nielen u vás, ale všade
skovco
17.02.14,20:25
Ano spravne ale v tomto pripade sa to odhadnut da, len treba trochu chciet, dalsia vec je, ze ak hrozi strata, tak tato by mala by zohladnena vytvorenim rezervy na stratu.
Jana103
18.02.14,05:09
no ak nemá rozpočet, tak ako to odhadne? ja som ponúkla najjednoduchšie riešenie, nech si už ona vyberie, ako to nakoniec zaúčtuje
skovco
18.02.14,06:14
Ano suhlasim tvoja rada urcite nie je zla, vzhladom na to ze danove kontroly uctovnictvo kotroluju len minimalne a tu by sa im tazko dokazovalo, ze je nieco nespravne, tak je to urcite najjednoduchsie riesenie. Ale nebolo by odveci trochu postrasit aj konatelov nech sa zacnu o fimu trochu zaujimat.
vjejka
18.02.14,19:42
ešte raz dakujem obom, aj tak si myslím, že firma pri metóde NZ takto ostane celkovo v hlbokej strate a to sa zase nebude páčiť...hodíme reč, buď rozpočet alebo toto...dakujem
lenkaU
19.02.14,06:41
Mohla by som sa niečo spýtať k vašej debate? Čo v prípade, ak sme stavbu ukončili v priebehu jedného roka, všetky náklady boli účtované na 501,518 v sume 125000, výnosy (aj vyfakturované podľa zmluvy) 185000 na 311/606 . Rozpočet nebol. Akú mám ešte z hľadiska účtovania povinnosť? Zákazková výroba neprechádza do ďalšieho roka.
A druhý prípad, tá istá situácia (stav ku koncu roka:N-125000, V-185000, vyfakturované), zákazka pokračuje v ďalšom roku, rozpočet nie je, iba zmluva so sumami, ktoré budú fakturované.... neviem čo s tým....
Jana103
19.02.14,13:28
ta prvú stavbu, ktorá bola v priebehu roka ukončená, s ňou nerobíš nič...a tú druhú stavbu musíš doúčtovať podľa stupňa dokončenia zákazky alebo metódou nulového zisku ako som písala vyššie.
vjejka
25.02.14,19:48
prosím a ako priradím nepriame náklady, napríklad režijné? alebo výšku PHM (učtujem 80% paušál) tie náklady tam patria, ale ja neviem ich presnú výšku...
Jana103
26.02.14,05:09
tak veď vieš, ktoré autá kde robili...či?
vjejka
26.02.14,11:47
práveže neviem, sú autá, kt. by boli jasné, ale sú autá, ktoré sa vozia materiál aj na stavbu a chodia aj po tovar (tam neviem presne určiť koľko km patrilo k stavbe a koľko km rozvážal tovar...)