Michal.novo
16.02.14,10:38
Ahojte idem kupovat mobil z inzeratu ale osobny odber chcel by som to mat dokladovane kupno predajnou zmluvou (istota) mohol by som tam dat dodatok napr. ze by sa na nom nieco pokazilo alebo je tam skryta vada tak ze by mi vratil peniaze ? ..alebo ako je to pri iphone ked je kradnuty tak sa zablokuje

Poradili by ste mi ako to spravne naformulovat ?
Mila123
16.02.14,09:47
ani vynikajúca zmluva nerieši problém, že mobil je kradnutý.....
pozri si aj tu na Porade, koľkí ľudia prišli aj o mobil aj o peniaze, ostali im iba oči pre plač.....
Michal.novo
16.02.14,09:49
aha tak to nieje bohvieco ...a aku by ste mi poradili ?
Mila123
16.02.14,09:52
aha tak to nieje bohvieco ...a aku by ste mi poradili ?
nekupovať pochybný tovar.......ani v prípade, že predavajúceho poznáš
arizona
16.02.14,11:16
Ahojte idem kupovat mobil z inzeratu ale osobny odber chcel by som to mat dokladovane kupno predajnou zmluvou (istota) mohol by som tam dat dodatok napr. ze by sa na nom nieco pokazilo alebo je tam skryta vada tak ze by mi vratil peniaze ? ..alebo ako je to pri iphone ked je kradnuty tak sa zablokuje

Poradili by ste mi ako to spravne naformulovat ?
Moc spekulujes. A co keby si bol na mieste predavajuceho,kupujuci by mobil urcity cas pouzival a potom hoci aj nechtiac,ci naschval nieco pokazil a dozadoval by sa vratenia penazi,lebo by tvrdil, ze to bola skryta vada? Kazda palica ma dva konce .-)

Kup si mobil z eshopu,alebo bezneho obchodu a mas zaruku podla zakona. Pri kupe z druhej ruky mozu byt vzdy problemy, kde sa tazko dokazuje, na ciej strane je pravda.
dana9
17.02.14,10:00
ahojte

pre pripad kupy hnutelnych veci plati zakladne pravidlo - mozes nadobudnut vlastnicke pravo len od vlastnika (to znamena, ze ho nemozes nadobudnut od niekoho kto ho ukradol, pretoze tento sa vlastnikom veci nikdy nestal)
v pripade pochybnosti a na svoju ochranu vsak mozes pouzit ustanovenie § 446 Obchodneho zakonnika

Podľa § 446 Obchodného zákonníka kupujúci nadobúda vlastnícke právo aj v tom prípade, že predávajúci nebol vlastníkom dodaného tovaru, ale platí tu výnimka ak o tom kupujúci vedel.

pri tvorbe zmluvy si teda mozes vybrat, ci bude zmluva uzatovrena podla Obcianskeho alebo podla Obchodneho zakonnika, na zaklade volby prava
ak uzavries s predavajucim kupnu zmluvu podla obchodneho zakonnika, naviac s priamym odkazom na citovany paragraf, pouzijes vynimku z tohto pravidla a mal by si sa stat pravne vlastnikom zariadenia
(odporucam vsak vo veci zaruky odkazat zase na obciansky zakonnik aby tym neboli obmedzene tvoje prava zo zaruky)

druha vec je (nemam s tym skusenosti, ide najma o technicke moznosti overenia skutocneho majitela) aby si ustal to, ze si vedel, ze mobil nebol kradnuty (dobromyselnost) , taktiez je otazne ci OCTK zvladnu takuto pravnu analyzu veci :)
kvitekjoz
17.02.14,10:44
Ako odpovevala dana9 - urobit zmluvu podla obchodu s tym ze naformulujes a co najpresnejsie popises stav veci ako aj vady. Potom si naddefinujes moznost odstupenia kde specifikujes dalsie skutocnosti. Okrem toho si nezabudni overit predavajuceho v rozsahu meno, bydlisko, datum narodenia, udaj o statnom obcianstve. Problem je vsak vo vymozenosti, najma v tom zmysle ze ked odstupis od zmluvy a budes pisat navrh na vydanie bezd.obohatenia a potom tlacenica a dokazovanie atd :)...Okrem toho asi Ta sklamem ale OCTK vobec sa nezaoberaju pravnou analyzou-mobil Ti jednoducho zoberu a ani sa nepytaju a potom uz je na Tebe ze si nadobudol vlastnictvo a nevedel su zeje kradnuty atd atd.. a opat sud. takze je to na Tebe :)