ecez
28.03.06,09:28
Zdravím vás poraďáci. Nevie mi niekto z vás pomôcť s týmto problémom:
Známy dosiahol z predaja akcií PRÍJEM vyšší ako 1 500 000 Sk. Vzniká pre neho povinnosť registrácie za platcu DPH? Podotým, že nie je obchodníkom s cennými papiermi, ale SZČO a cenné papiere nakupoval na vlastný účet. A ako to bude s DPH, v prípade, že by mal povinnosť, ak predá v apríli 2006 napr. notebooky, ktoré kúpil od FO nepodnikateľa? Bude mať povinnosť k predajnej cene účtovať aj 19% DPH? Neviete mi poradiť, kam na daňový úrad/riaditeľstvo sa mám obrátiť ohľadom posúdenia, či vzniká alebo nevzniká povinnosť registrácie DPH?
ALBO
28.03.06,13:12
Podľa mňa z prvej vety §3/2 def ekon . č. mu to nevyplýva, lebo on predáva svoje akcie ako súkromnej osoby(ak som dobre pochopila)
Potom je posledná veta´=využívanie hm a nehm, majetku. Je otázka čo je CP. Zákon o CP v § 9 píše, že na CP sa riadi ustanoveniami občianskeho zákonníka o hnuteľnej veci.
Hmotný majetok podľa § 8 zák o DPH hovorí ,že hmotný majetok sú hn. a nehn. veci.
No a nakoniec §4 hovorí, že do obratu sa nezarátavajú príjmy z príležitostne dodaného hm. majetku, teda aj hnuteľného.
Takže ja mám z toho taký záver:
Ak ho budem považovať za hnuteľný (ja viem, že predaj majetku je prevod práv a nie tovaru, ale pri definícii služieb v § 9 to nevidím) majetok, tak to nebudem zahrňať do obratu, lebo to budem považovať za príležitostný príjem.
Ak to budem nebudem považovať za hn. m. tak to nebudem považovaž za ekonomickú činnosť podľa prvej vety.
Ja by som sa s tým vysporiadla asi takto.
Od kedy sa stane platiteľ musí predávať s DPh, pričom DPH je už v predajnej sume.(bezohľadu na to od koho to kúpil).
Opýtajte sa na vašom DU správkyne, alebo napíšte aj na stránke DRSR sú otázky(ale tam musíte čakať na odpoveď dlho). Keďže to súri, ja by som brnkla na daňové riad, na MF, na odbor DPH,no hocikam, len nech sa vyhnem problému a sankcii.Podľa mňa ak už vám zdvihnú (budete mať šťastie) tak oni určite odpovedia. Ja mám také skúsenosti.