kaktusz
16.02.14,12:14
sorry ale odpojilo ma to z netu :( takže,
dobrý deň,
chcel by som rady odborníkov lebo niekoho, kto sa stretol s takýmto problémom. Minulé leto som odstraňoval starý náter v dvoch izbách - škrabanie, penetrácia a nanesenie novej sadrovej omietky typu Blauband. V roku 2010 nás zaplavilo a od vtedy vlastne sa začal môj problém, pleseň prekvital medzi soklom a stenou. Menil som aj okná na plastové. Ako toto by som ešte aj zniesol, lebo bolo to len na málo miestách - ako tá pleseň - čiže som to lokalizoval a odstránenie bolo väčšinou savom. Ale po tejto rekonštrukcii - čiže nová sadrová omietka - sa to teraz prenieslo skoro na celú stenu. Nie je to brutál, ale ak to bude takto postupovať tak neviem-neviem. Preto moja otázka?! čím to môže byť? možno penetráciou starej steny (klasický kváder) alebo sadrovou omietkou (pôvodne klasická malta)? alebo sa tieto faktory spojili dokopy a nastalo toto? :(
ako skúšal som už toho dosť. Kúrenie funguje ako má - čiže nešporím, vetrám oveľa viac - mikrovetranie celý deň + rýchlovetranie asi 5x10min. každý deň. savo a iné už neviem koľko som minul ale to je len dočasné. sokel je kamenný - tak som ho zateplil ale nič - vlastne ešte asi horšie :(
arizona
16.02.14,11:18
zadaj do vyhladavaca .-)
buchač
16.02.14,11:33
Bacha na nohy ...;)
kaktusz
16.02.14,15:49
sorry - ma to odpojili z netu :( a popísal som problém (môj ) -lebo vo vyhľadávači som nenašiel podobný :)
kaktusz
16.02.14,15:51
sorry ale ma odpojilo z netu a teraz ten popis musím opakovať :( ako vo vyhľadávači som podobný problém nenašiel
Katy a R
16.02.14,16:09
kaktusz
16.02.14,17:58
otázku som už popísal :) savo a iné prostriedky zaberajú len dočasne - 2,3 dni
kaktusz
16.02.14,18:04
také som nenašiel :(
kaktusz
16.02.14,18:12
otázka popísaná - už :)
arizona
16.02.14,18:17
Mal si zaplaveny dom? To sa bude susit aj niekolko rokov. Urcite by pomohol aj elektricky vysusovac,aby sa mury skor vysusili. Ta vlhkost sa musi dostat von z murov takze casto vetrat,kurit, nabytok dalej od stien,aby okolo murov stale prudil vzduch
kaktusz
16.02.14,18:21
no mal som na prízemí cca.15 cm vody, mal som aj el.vysušovač ale to bolo asi viac škody ako osohu, lebo po použití síce múr vysušil ale keď som ho vypol tak ešte viacej nasiakol - do výšky. vetrám kúrim a nábytok mám už 30 cm od stien. čo dalej :)
kaktusz
16.02.14,18:29
a aj do farby - náteru som dal protiplesňovú chemikáliu a houby :) teraz čo dalej? ja viem že existuje teraz všetko - len či použitím toho ešte viac poškodím? - striebro do farby, nanofarby, tepelné omietky atd......
LukyKs
16.02.14,20:53
MUSÍŠ !!!!!!!!!!!!!!!! múr vysušiť a NIE špekulovať
A ak sa dá, oddeliť od podnej vlhkosti
vlado 33
16.02.14,21:59
Pomôže jedine vysušovanie ako pri novostavbe. Profi ohrievač a profi odvlhčovač. http://www.odvlhcovace-vysusace.sk/priemyslove-odvlhcovace.php . Čím vyššiu teplotu vytvoríš, tým skôr nasaje odvlhčovač vlhkosť v ovzduší.
Peggynka
17.02.14,06:37
Vo vnútorných priestoroch je sadra vhodná vo forme sadrovej omietkovej malty a v rozličných zmesiach s vápnom. Všetky hladené omietky obsahujú sadru a vyznačujú sa podobnými vlastnosťami ako vápenná omietka - dobrými vlhkostnými vlastnosťami a rýchlym opätovným
odovzdávaním vlhkosti. Sadra je náchylná na napadnutie plesňami, preto by sa nemala používať v mokrých priestoroch. Sadra sa pre vlhké miestnosti impregnuje umelou živicou a v dôsledku toho stráca niektoré svoje cenné vlastnosti.
Tiež som sa pred pár mesiacmi rozhodovala o omietkach a našla som na materiálovo-technickom liste upozornenie,že sádrová omietka nie je vhodná na klasickú maltu.Nie som si istá,či sa ti podarí tento problém vyriešiť bez odborníka.Zabezpečiť cirkuláciu vzduchu,vylúčiť z bývania kvety,odvetrávať kúpeľňu a kuchyňu vývodom do exteriéru (nie recykláciou),nesušiť prádlo v byte...Ja by som skúsila k tomu ešte toto:
http://www.biorepel.cz/reference.htm
babka - ježibabka
17.02.14,07:06
Aké máš kúrenie? My (v starom dome) kým sme mali klasické etážové + sporák na pevné palivo, tak bolo všetko OK aj pri sušení prádla. Pri prechode na plyn - v každej miestnosti gamatky máme tiež problém s vlhkosťou a to ani vnútri nesuším. Kúpili sme odvlhčovač a ten už zhruba 5 mesiacov fičí. Pôvodná vlhkosť bola aj vyše 70 %, teraz je už aj pod 45%.
kaktusz
17.02.14,19:22
ako to určite, že treba vysušiť ale ako? vieš skúšam a skúšam ale akosi to neide - špekulujem len aby to bolo dobré no bez výsledku. podľa mňa spodná vlhkosť to nerobí, lebo som mal odkopané základy a tie sa javili ako suché + som ich aj izoloval styrodurom + nopka tak neviem :(
kaktusz
17.02.14,19:30
no tiež si myslím že som to asi do...ral s tou omietkou (sadrovou), ale to už je neskoro! kvety až toľko nemáme ale ako píšeš to prádlo veru manželka suší na chodbe poschodia a tam veru to začalo tiež - tam mám ešte klasickú maltovú omietku
kaktusz
17.02.14,19:33
kúrenie - kombinácia plyn a drevo, no neverím že to je tým, lebo ako doteraz sme tiež takto kúrili a problém nebol - ten búúm nastal teraz - akože rázny a na viacerých miestach
Peggynka
17.02.14,19:37
Nežartuj,že máš pleseň a manželka suší prádlo na chodbe...A keď píšem vylúčiť kvety,rozumieš tomu? Buď to manželka pochopí alebo sa unúvaš zbytočne.
kaktusz
17.02.14,20:05
nežartujem, ako sme tomu nevenovali pozornosť lebo sme doposiaľ nepoznali tento problém - ale teraz už asi áno - a kvety to totálne preč? a kde ich môžem dať? von?
arizona
17.02.14,20:11
este pockaj do jari, teraz by zamrzli .-) ...to susiace sa pradlo skodi ovela viac.
kaktusz
18.02.14,17:00
no ved, ale ako teraz si musím vyriešiť nejakú sušiareň? a v lete sú múry v pohode ale ak dôjde zase zima tak budem na tom rovnako - tak neviem. každý radí niečo iné - iné skúsenosti - tak niečo si vyberiem už :)
loksik.lubos
24.02.14,06:38
mame tiez starsi dom tiez sa nam v rohoch niekde vytvori mensia plesen nakolko som uz skusal kadeco na plesen a nic nepomohlo mozna na 1-2 tyzdne a bola tam zase jedneho dna som to dokladne nastriekal s original savom a pol roka aspom je uz pokoj
220870
02.03.14,16:15
Sádrové omietky sa nemôžu používať na mokré múry.Primalex sa nemôže používať na mokré múry.Ak ste to tam dali tak to musíte oškrabať osekať.Zateplenie sokla treba odstrániť dovtedy kým sa múr úplone nevysuší.Savo a podobné srač.. vám pomôžu akurát tak do hrobu.
petermikuláš
03.03.14,12:17
tak, tak ako Vám napísal 220870, hold je to majster, počúval by som ho na Vašom mieste, hoci to čo píše sa nečíta príjemne.... ja tiež už cca 4 roky postupne rekonštruujem starší dom a kde tu som už čosi porobil a veru poviem Vám, že ak to raz spravíte poriadne, až vtedy máte pokoj na dlhé roky.....žiadne "bezbolestné" riešenia v podstate neexistujú, iba namakať sa a spraviť to poriadne..... ja za seba poviem, že som robil, kde tu osekať omietku, vysušiť murivo, omietnuť nanovo /poviem Vám, že si už zarábam pekne krásne vápennú omietku z vápennej kaše s pieskom, plus občas aj trocha cementu/, povrchový náter pekne vápno a poviem Vám žiadne plesne, príjemné vnútorné prostredie, perfektná klíma.
pre menej zručných, existuje aj pohodlnejšie riešenie ako sa trápiť s naťahovaním vápenných omietok, ale je aj výrazne drahšie, ale zasa pohodlnejšie, tu je link na kalciumsilikátové protivlhkostné dosky http://www.promat.sk/mc/mc.htm