AnnaShirley
28.03.06,09:37
Dobry den !
Mohol by mi prosim Vas niekto poradit ? Potrebujem vzor pisomneho pokarhania pre zamestnanca. Jedna sa o administrativneho pracovnika, ktory v poslednom case robi neustale chyby, sposobene hlavne nedostatocnou koncentraciou sa na pracu. Chceme mu udelit pokarhanie s vystrahou moznej vypovede v pripade opakovania sa chyb. Moze mi niekto poradit ? Potrebujem to este dnes napisat. Dakujem.
dana9
28.03.06,07:53
Prikladám vzor, dúfam, že pomôže:) :) :

Názov zamestnávateľa + ident. údaje


Meno zamestnanca adresa + ident


Vec: Výzva na odstránenie nedostatkov


Na základe kontroly zo strany zamestnávateľa bolo zistené, že si neuspokojivo plníte pracovné úlohy, ktoré Vám vyplývajú z Vášho pracovného zaradenia – .....................(uviesť, presné znenie, tak ako to je uvedené v náplni práce) konkrétne .................................... ste sa dňa ............. dopustili.............(uviesť podrobný opis konania pracovníka),

Predmetným konaním ste porušili jednu zo základných právnych povinností zamestnanca, ustanovenú v § 81 písm. a) Zákonníka práce, a to povinnosť pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi.
Z uvedeného dôvodu Vás vyzývame na odstránenie horeuvedného nedostatku a to bezodkladne (prípadne uviesť primeranú lehotu, v závislosti od typu nedostatku), ako aj na riadne a zodpovedné plnenie pracovných úloh vo Vašej kompetencii.
Zároveň Vás upozorňujeme na skutočnosť, že v prípade opakovaného neuspokojivého plnenia pracovných úloh môžeme s Vami rozviazať pracovný pomer podľa § 63 ods. 1 písm. d) bod 1 Zákonníka práce.



V Bratislave dňa .......... podpis osoby opr. konať za zamestnávateľa
dana9
28.03.06,07:59
Ešte by som chcela upozorniť, pre prípad, že sa rozhodnete pristúpiť k výpovedi, porušenia disciplíny a všetky nedostatky treba mať riadne zdokumentované, taktiež lehota na odtránenie nedostatkov musí byť primeraná. V zásade odporúčam, aby tých nedostatkov a upozornení bolo viacero, môže sa stať, že v prípade súdneho sporu sa Vám niektoré nepodarí dostatočne preukázať. Úplne najjednoduchšie je začať sledovať dochádzku a sledovať neskoré príchody. Kniha dochádzy sa dá ľahko použiť ako dôkaz. Taktiež čo sa týka nedostatkov a porušenia povinností, tieto musia byť jednoznačne pprepojené na presnú náplň práce zamestnanca.

dana:) :)
AnnaShirley
28.03.06,08:03
Dakujem velmi pekne, hlavne za rychlu odpoved. Velmi mi to pomohlo.
jana32
23.03.07,12:22
Prosím o radu, tento krát pre seba. Manželovi dal zamestnávateľ podpísať pokarhanie pre slabé pracovné výsledky. Ibaže v tom liste nie je ani zmienka čo sú to tie slabé výsledky, firma proste od nich chcela aby vyzbierali x ton olova pre nich, ale jednoducho obchody nejdú a tak sa firma chce zamestnancov zbaviť a tak aby nemuseli dávať odstupné. Poraďte čo má manžel robiť? Ak to už podpísal, môže ešte dodatočne zaslať firme list s upozornením, že také pokarhanie nemá právny podklad? Proste sa bojím aby neprišiel o miesto pre nejaké slabé pracovné výsledky keď sa snaží ale jednoducho to teraz nejde. Prosím súrne!
jana32
23.03.07,12:39
Prosím neporadíte?
Chobot
23.03.07,13:06
Prosím o radu, tento krát pre seba. Manželovi dal zamestnávateľ podpísať pokarhanie pre slabé pracovné výsledky. Ibaže v tom liste nie je ani zmienka čo sú to tie slabé výsledky, firma proste od nich chcela aby vyzbierali x ton olova pre nich, ale jednoducho obchody nejdú a tak sa firma chce zamestnancov zbaviť a tak aby nemuseli dávať odstupné. Poraďte čo má manžel robiť? Ak to už podpísal, môže ešte dodatočne zaslať firme list s upozornením, že také pokarhanie nemá právny podklad? Proste sa bojím aby neprišiel o miesto pre nejaké slabé pracovné výsledky keď sa snaží ale jednoducho to teraz nejde. Prosím súrne!

Tu je ťažká rada. Zdá sa, že nech urobí čokoľvek, aj tak to bude smerovať k tomu, že zamestnávateľ sa ich chce zbaviť. Je to smutné, že kvôli tomu im dávajú pokarhanie. Veď to malo byť vecou plnenia plánu a súvisiacich odmien (neplní sa plán - krátia sa odmeny) a nie pracovnej disciplíny. Môže síce argumentovať pred zamestnávateľom, že to nesúvisí, že oni sa snažia, ale aj tak môže viesť k výpovedi. Účinnu ochranu môže uplatniť až potom, keby dostal výpoveď z dôvodu neplnenia plánu. Potom by sa mohol obrátiť na súd so žalobou o neplatnosť výpovede. Myslím, že by tým uspel, ale by to musel vedieť dobre podložiť.

V tomto kroku zatiaľ nemôže nič podniknúť, jedine že bude vnútorne nesúhlasiť s pokarhaním. Pokarhanie je jednostranný akt zamestnávateľa, ak sa tak rozhodne, môže tam uviesť akýkoľvek dôvod (aj napr. skorší odchod z pracoviska o 10 minút).

Nech skúsi prisľúbiť, že sa budú snažiť plniť plán a uvidíte, ako sa to vyvinie ďalej. Teraz nemá význam stavať sa veľmi na zadné, len si skôr narobí zle. Môže ešte skúsiť opatrne namietnuť, že to nie je správne, za neplnenie plánu dávať pokarhania.

Ak by sa situácia začala hrotiť, daj vedieť.
jana32
23.03.07,20:31
V ruke zatiaľ nemajú nič, manžel konečne došiel domov a to pokarhanie bolo ústne, ale hneď zamestnancov informovali o nových platoch, oni majú platy pevne stanovené vo forme mesačnej mzdy - žiadne odmeny a príplatky, takže zamestnávateľ aj keby chcel nemá ako siahnuť na plat ak sa neplní plán a preto to chcú zmeniť. Zatiaľ veľmi pekne ďakujem a určite sa ozvem.
Anna-Maria
17.07.07,12:03
Dobry den, nasla som vo vyhladavaci tuto temu, s ktorou by som potrebovala pomoct. Presne riesim problem s nezodpovednym zamestnancom. Trochu opisem situaciu: zamestnanec je zamestnany ako domovnik-udrzbar v polyfunkcnych objektoch, ale uz dlhodobo si svoje povinnosti neplni - ide o to, ze by mal viest napr. prevadzkovy dennik kotolní a nedeje sa tak, udrziavat budovy a okolite priestranstvá a tiez to nerobi, takto by som mohla este dlho pisat. Velmi mi pomohol vzor na pokarhanie zamestnanca, len neviem, ci staci, ked mu ho odovzdam osobne, co ak to nebude chciet prevziat, alebo to odmietne podpisat. Mam to poslat doporucene, aby som mala doklad? A druha vec, je tazsie dokazatelne, ze nerobi,my si nevedieme dochadzku, u nas je to trosku volnejsie, ak treba, robi sa, ak je vsetko v poriadku, aj v praci je volnejsie. A po tretie, je uplne ocividne, ze ma bokovky, co mi nevadi, ale zanedbava svoju pracu u nas. Ako mu to dokazat?
Velmi pekne vopred dakujem za radu, este nemam dostatok skusenosti.
Danila
17.07.07,13:24
Je ťažké požadovať od zamestnancov riadny výkon práce, ak ste dovolili na pracovisku akýsi voľný režim. Dokazovať bez základnej náležitosti - evidencie dochádzky -že sa niekto fláka by som si netrúfla. Ak máte ale argumenty, že ZC porušil pracovnú disciplínu, a neuspokojivé pracovné výsledky by mali viesť k výpovedi, tak je nutné pre platnosť výpovede, aby bol ZC v posledných šiestich mesiacoch na nedostatky upozornený. Doručenie výpovede na pracovisku by mal byť ten najmenší problém. Ale na Porade k tomuto problému je už napísané všetko. Mňa zaujal len likratívnosťou toho pracovného miesta, kde je priestor, čas a chuť aj na:) bokovky... :)
Anna-Maria
18.07.07,08:07
Velmi pekne dakujem za odpoved. Este by som sa chcela opytat, ci nie je lepsie v "Pokarhani" podla vzoru, ktory prilozila dna 28.3.06 dana9, namiesto § 63 ods.1 písm. d) bod 1 dat bod 4 toho isteho §, ods., pism.? Ak teda davam zamestnancovi pokarhanie za to, ze si neplni povinnosti a hrozim mu v buducnosti moznou vypovedou..
Dakujem.
ludmilla
18.07.07,08:27
Velmi pekne dakujem za odpoved. Este by som sa chcela opytat, ci nie je lepsie v "Pokarhani" podla vzoru, ktory prilozila dna 28.3.06 dana9, namiesto § 63 ods.1 písm. d) bod 1 dat bod 4 toho isteho §, ods., pism.? Ak teda davam zamestnancovi pokarhanie za to, ze si neplni povinnosti a hrozim mu v buducnosti moznou vypovedou..
Dakujem.

Osobne by som skôr použila §63, odst. 1, písm. e, - sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
Anna-Maria
18.07.07,08:35
Ano, uz aj nad tou moznostou som rozmyslala. Dakujem velmi pekne za odpoved, vcera aj dnes mi PORADA velmi pomohla. Prajem vsetkym pekny den.
TinkiDinki
18.07.07,09:13
Ak je problém, ako dať podpísať pokarhanie zamestnancovi

Zvolil by som takéto riešenie:
Jedného dňa príde výplatný deň, v tento deň zamestnanec podpisuje prevzatie výplatnej pásky a na toto tlačivo by som pripísal že prevzal aj pokarhanie číslo..... zo dňa ......
Jedným podpisom teda podpíše prevzatie
- výplat.pásky
- peňazí (ak mu nejdú na účet)
- strav.lístkov
- aj pokarhania:)
ludmilla
18.07.07,21:02
Ak je problém, ako dať podpísať pokarhanie zamestnancovi

Zvolil by som takéto riešenie:
Jedného dňa príde výplatný deň, v tento deň zamestnanec podpisuje prevzatie výplatnej pásky a na toto tlačivo by som pripísal že prevzal aj pokarhanie číslo..... zo dňa ......
Jedným podpisom teda podpíše prevzatie
- výplat.pásky
- peňazí (ak mu nejdú na účet)
- strav.lístkov
- aj pokarhania:)

Prepáč, ale touto cestou by som to neriešila. Či už ide o doručenie pokarhania, alebo výpovede existuje predsa zásielaka do vlastných rúk.
Ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržuje, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že mu zásielku príde doručiť znovu v deň a hodinu uvedenú v oznámení. Ak zostane i nový pokus o doručenie bezvýsledným, uloží doručovateľ písomnosť na pošte alebo na orgáne obce a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát zásielku do troch dní od uloženia nevyzdvihne, považuje sa posledný deň tejto lehoty za deň doručenia, i keď sa adresát o uložení nedozvedel.
Týmto sa zásielka považuje za doručenú - je potrebné si založiť návratku s kópiou listu.
TinkiDinki
19.07.07,08:08
Súhlasím.
Poštová možnosť je považovaná za najlegálnejšiu. Praktizujú to aj naše inštitúcie.
Najlepšie je keď pošta uvedie do odpovede "odmietol prevzať"
Ak uvedie "nezastihnutý" alebo "adresát neznámy" mal by sa pokus o doručenie zopakovať.

Odmietnutie prevziatia by nakoniec na súde bolo pre neposlušného zamestnanca priťažujúce.
TinkiDinki
19.07.07,08:24
Dobry den, nasla som vo vyhladavaci tuto temu, s ktorou by som potrebovala pomoct. Presne riesim problem s nezodpovednym zamestnancom. Trochu opisem situaciu: zamestnanec je zamestnany ako domovnik-udrzbar v polyfunkcnych objektoch, ale uz dlhodobo si svoje povinnosti neplni - ide o to, ze by mal viest napr. prevadzkovy dennik kotolní a nedeje sa tak, udrziavat budovy a okolite priestranstvá a tiez to nerobi, takto by som mohla este dlho pisat. Velmi mi pomohol vzor na pokarhanie zamestnanca, len neviem, ci staci, ked mu ho odovzdam osobne, co ak to nebude chciet prevziat, alebo to odmietne podpisat. Mam to poslat doporucene, aby som mala doklad? A druha vec, je tazsie dokazatelne, ze nerobi,my si nevedieme dochadzku, u nas je to trosku volnejsie, ak treba, robi sa, ak je vsetko v poriadku, aj v praci je volnejsie. A po tretie, je uplne ocividne, ze ma bokovky, co mi nevadi, ale zanedbava svoju pracu u nas. Ako mu to dokazat?
Velmi pekne vopred dakujem za radu, este nemam dostatok skusenosti.

Nevedenie dochádzky môže byť pre Vás likvidačné.
Pozrite si BOZP zákony. Ak si pracovník počas práce spôsobí úraz všetko mu platíte.
- čo ak sa mu niečo stane doma a príde do nemocnice a tam povie že sa mu to stalo v práci
- môže to byť ráno, večer, v noci, alebo cez výkend aj cez jeho dovolenku
- aj cestou do práce, s práce aj pod vplyvom alkoholu
- on je vlastne stále v práci a vy neviete dokázať opak
- lekársky zápis bude považovaný za pravdivý a budete cvakať aj náklady na liečbu
- keď je nezodpovedný v práci, bude taký aj v tejto situácii

Ihneď by som mu dal dodatok k zmluve, kde bude jeho prioritnou povinnosťou sa po príchode do práce zapísať, inak sa to nepovažuje za to že je v práci.
A tiež by som mu vyčlenil priortnú pracovnú dobu. Napr. že nemôže byť v práci v nedelu, v noci alebo v čase od XXX do XXX hod. Alebo bez súhlasu nadriadeného.
rennka
23.04.08,12:28
Dobry den, vie mi niekto poradit prosim? Zamestnanci vo vyrobe maju pouzivat OPP / prac. okuliare, obuv a pod. / Boli vyskoleni a potrebne OPP dostali, avsak niektori ich nepouzivaju. Pocula som, ze im mam dat podpisat akesi prehlasenie, ze v prip. urazu, alebo nejakej kontroly, zato ponesu vlastnu zodpovednost. Vie mi niekto poradit nejaky vzor takeho prehlasenia? Dakujem.
rennka
24.04.08,06:42
Nikto mi nevie poradit ??
VERONIKA6
24.04.08,07:17
Ja by som napísala nasledovne:

Titl.


Upozornenie na nedodržiavanie predpisov OBP

Dňa ................... ste boli preškolený z predpisov OBP o používaní ochranných pracovných pomôcok ( prac. okuliare, obuv, atď.). Nakoľko tento predpis nedodržiavate upozorňujem Vás, že v prípade úrazu z dôsledku nepoužívania ochranných pracovných pomôcok alebo kontroly z IBP, budete niesť vlastnú zodpovednosť.

........................
podpis

Prevzal dňa:...........


Daj si to podpísať, alebo pošli zamestnancovi poštou do vlastných
rúk.