Sarlotka
16.02.14,17:37
na stranke SP je info ohladom novej rubriky v mesacnom vykaze, prosim, mam info od dodavatela softveru, ze sa vyplna len pri starostivosti dieta od 3 rokov (rodicovska do 3 rokov sa nauvadza) , precitala som si poucenie viackrat, ale ja som to z neho neporozumela, mohli by ste mi to niekto prosim vysvetlit..tak laickejsie co, kedy sa tam presne uvadza..pripadne aj presny priklad... dakujem. (rozne informacie som dostala aj telefonicky zo SP)

Pripajam info zo stranky www.socpoist.sk

Zamestnávatelia, pozor na správne vypĺňanie rubriky „Kalendárne dni vylúčených dôb“
13.02.2014

Od 1. januára 2014 zamestnávatelia používajú zmenené tlačivá „Mesačný výkaz poistného a príspevkov – príloha“ a „Výkaz poistného a príspevkov – príloha“ (ďalej len „výkazy“), ktoré obsahujú aj rubriku „Kalendárne dni vylúčených dôb“. K rozšíreniu výkazov o túto rubriku Sociálna poisťovňa pristúpila z dôvodu snahy o postupné získavanie údajov potrebných pri výkone jej činnosti elektronickou formou.

Sociálna poisťovňa preto upozorňuje zamestnávateľov, že v rubrike „Kalendárne dni vylúčených dôb“ je potrebné uvádzať obdobie, po ktoré sa rodič staral o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo, ak sa takáto situácia výnimočne vyskytne, o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa.

Zákon o sociálnom poistení ukladá zamestnávateľom povinnosť takéto doby evidovať a poskytnúť ich Sociálnej poisťovni, a to z dôvodu, že sú potrebné na účely určenia sumy dôchodku podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004.

Uvedené údaje sa v minulosti uvádzali do evidenčných listov dôchodkového zabezpečenia a v súčasnosti sa uvádzajú do evidenčných listov dôchodkového poistenia (ELDP). Pre zamestnávateľov platí, že do rubriky „Kalendárne dni vylúčených dôb“ je potrebné dobu starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo dobu starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa uvádzať v tých istých situáciách, ako sa uvádzajú do ELDP v rubrike „Kalendárne dni vylúčených dôb“. Konkrétne v kolónke „OD“ sa uvádza dátum narodenia dieťaťa, prípadne dátum jeho osvojenia alebo dátum prevzatia do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov. V kolónke „DO“ sa uvádza dátum predchádzajúci dňu dovŕšenia šiestich rokov veku dieťaťa, prípadne dátum skončenia starostlivosti o dieťa, ak k nemu prišlo pred dovŕšením šiesteho roku veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, v kolónke „OD“ sa uvádza dátum, od ktorého sa rodič o takéto dieťa začal starať, najskôr dátum narodenia dieťaťa. V kolónke „DO“ sa uvádza dátum, do ktorého sa rodič o takéto dieťa staral, najneskôr dátum predchádzajúci dňu dovŕšenia 18. roku veku dieťaťa.

Obdobie starostlivosti o dieťa sa uvádza bez ohľadu na skutočnosť, či je rodič počas tejto starostlivosti na materskej dovolenke, rodičovskej dovolenke alebo či je pracovne aktívny. Rovnako, ako v prípade ELDP, ide o doby, ktoré je potrebné uvádzať do výkazov len u zamestnancov narodených do 31. decembra 1984.
zuzana.š.
16.02.14,18:05
ja som to tiež čítala x krát a nesedí mi to. To sa mám každého zamestnanca pýtať, či náhodou nemá doma dieťa do 6 rokov? Aký to má význam, keď pri nástupe do zamestnania prestáva byť platiteľom dôchodkového poistenia štát?
sobica
25.03.14,09:52
aj mňa by zaujímalo, čo tam treba vlastne písať. Nech čítam ako čítam akosi tomu nerozumie.
lefa
20.06.14,04:18
Tiez som sa ku tejto teme viackrat vratila, ale blizsie upresnenie som nenasla.Bolo by dobre, keby odbornici v tejto problematike vysvetlili zmeny v zakonoch aj na konkretnych prikladoch.
Zatial je to aj pre mna velka neznama.
prstienok
20.06.14,04:34
ja som tiež z toho v pomykove...