kupony
16.02.14,22:39
Dobry den, idem si prenajimat skladove priestory.

Mam sro, som neplatca dane.
Firma, od ktorej si idem prenajimat je platcom dane.

Poslali mi zmluvu na cenu 1000 eur + dph, ktoru si budu fakturovat. Troska ma to prekvapilo, lebo sme sa dohodli na 1000 a zrazu v zmluve je 1000+dph - to mi budu uctovat potom 1200? Je to normalne?

Ostal som naozaj prekvapeny, myslel som, ze prenajom medzi sro sa uctuje bez dph a aj ked je velka sro a su platcami dane, tak nejakym sposobom som sa vzdy stretol len s tym, ze som dostal fakturu bez dph a platili sme bez dph a zrazu si idu od nas aj dph uctovat :(

Da sa s tym nieco robit? Maju moznost si to uctovat bez? Ved oni to maju ako prijem a ak su sikovni, tak neplatia mozno ziadne alebo minimalne dane... naco potom odo mna uctuju dph?
KEJKA
16.02.14,22:43
POZOR - v komentari je upresnenie, že sa jedná o pozemok.
Na stavebný pozemok sa nevzťahuje oslobodenie od DPH. Napriek tomu by som trvala na sume nájmu 1000 eur ako konečnej cene, pokiaľ dodávateľ bol informovaný, že prenajíma neplatiteľovi DPH.
Nebytové priestory sa nezdaňujú DPHčkou, ak je viac ako 5 rokov od prvej kolaudácie.
Ak sa s vami bavili o cene a vedeli, že jednajú s neplatiteľom, tak dohodnutá cena 1000 eur je konečná. Trvaj na úprave ceny, alebo odstúp od zmluvy.
Žiaľ toto je len a len vecou vašej dohody.
Ak sa oni rozhodli zdaňovať, tak nech si 1000 eur rozdelia na základ dane a DPH, zostane im po odvode DPH cca 833 eur, alebo nech upustia od zdaňovania DPHčkou.
pripomeň alebo odvolaj sa na tento odst. Z_DPH:
(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby alebo jej časti; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane. Byty a nebytové priestory sa na účely oslobodenia od dane podľa prvej vety považujú za časť stavby.

a pre nájom obdobne
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časťzdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
kupony
17.02.14,07:24
Kejka, dakujem velmi pekne za odpoved.

Mozem sa spytat este - je rozdiel, ze ten sklad je v podstate len pozemok? Akoze nie je na nom vybudovana budova, budem tam skladovat stroje ako vonkajsi sklad. Oni mi to prenajimaju ako pozemok.

A tych 5 rokov od kolaudacie - to sa uplatnuje na predaj, nie? Toto je prenajom.

Trosku som z toho vedla, napisal by som Ti aj ss ale mas to bloknute (mozes sa mne ozvat na kupony@yahoo.com)?
KEJKA
17.02.14,13:24
treba zadávať presne, o čo ide.
ss.ky mám v tomto období vypnuté zámerne.
Onko
17.02.14,13:43
Dodaním stavby sa myslí aj prenájom? Nie je to iba predaj?
KEJKA
17.02.14,17:20
doplnila som odpoveď.