zuzanakalafusova
28.03.06,09:48
Ahojte Poraďáci!
Chcem Vás poprosiť, aby ste mi pomohli vyriešiť môj problém, týkajúci sa stavu zásob tovaru v JU. K 31.12.05 sme previedli inventúru, všetko je v poriadku, spísané vo výkazoch. Ale prišli sme na kopu zásob, ktoré sú už v podstate "nepredajné", či už z morálneho opotrebenia, majú 3-4 roky a tak ich už určite nepredáme, ale aj z fyzického opotrebenia, sú poškodené už skladovaním. Pre uzrozumenie - tým tovarom sú rôzne autosúčiatky, plechy a pod. veci, súvisiace s opravami áut. Ako ich mám "zlikvidovať" zo stavu zásob. Priznať ich do príjmu vo výške nákupnej ceny??? Chceme to urobiť tohto roku, po spísaní vyraďovacieho protokolu, ako podkladu pre JU. Poradíte mi ako na to? Vopred ďakujem za všetky odpovede.

:)
jadela
28.03.06,11:35
Ja mám podobný problém, preto pridám otázku. Od r.2002 mám nakúpený materiál - každý rok mi figuruje vo výkaze o m. a z. Z tohto materiálu sme však dali vyrobiť výrobky, ktoré sú už nepredajné. Ako to mám vysporiadať, aby som sa toho vo výkazoch "zbavila"? Môžem ho nejako predať za minimálnu cenu?
jadela
28.03.06,12:38
Nikto nám neporadí???
Manual
28.03.06,12:57
Ja mám podobný problém, preto pridám otázku. Od r.2002 mám nakúpený materiál - každý rok mi figuruje vo výkaze o m. a z. Z tohto materiálu sme však dali vyrobiť výrobky, ktoré sú už nepredajné. Ako to mám vysporiadať, aby som sa toho vo výkazoch "zbavila"? Môžem ho nejako predať za minimálnu cenu?
Najrozumnejšie by bolo material spísať a rozposlať opravárom a podobne ako ponuku nepotrebných skladových zásob. Prípadne dať inzerát 1-3x do celoslovenských novín. Ak sa niečo predá bude dobre a ak nie, budeš mať doklad, že si vykonala kroky /ponuky, inzeráty/ na ich zlikvidovanie. Potom by mala zasadnúť komisia a vyradiť to z majetku firmy ako nepotrebné = nepredajné zásoby a dať to niekde do zberne aspoň za cenu šrotu. Aspoň ja by som si to takto dokladoval pre kontrolu.
Pekný deň...:)
zuzanakalafusova
29.03.06,06:13
PROSÍM, poradí mi niekto??? To čo tvrdí "Manual" pri materiále pre "jadelu", môže platiť aj pri tovare? Skúste sa mi na to niekto pozrieť. Viem, že "horia" daňové priznania do konca marca, ale predsa ...
ĎAKUJEM
Huta
29.03.06,06:19
Mi keď máme takýto tovar-material znížim to na takú sumu,aby mal o toniekto záujem a v prvom rade to ponúknem naším zamestnancom,ak neuspejem,tak treba urobiť nejaký krok ako bolo v predchádzajúcom článku písané,aby som mala nejaký doklad pre daniarov.Urobím zápis zo zasadnutia likvidačnej komisie a zaučtujem
domacnost
29.03.06,06:27
PROSÍM, poradí mi niekto??? To čo tvrdí "Manual" pri materiále pre "jadelu", môže platiť aj pri tovare? Skúste sa mi na to niekto pozrieť. Viem, že "horia" daňové priznania do konca marca, ale predsa ...
ĎAKUJEM

áno platí to aj pre tovar, takto isto by som postupovala , ako napísal Manual.
Manual
29.03.06,07:00
PROSÍM, poradí mi niekto??? To čo tvrdí "Manual" pri materiále pre "jadelu", môže platiť aj pri tovare? Skúste sa mi na to niekto pozrieť. Viem, že "horia" daňové priznania do konca marca, ale predsa ...
ĎAKUJEM
Zuzka, platí to všeobecne pre tovar, material atď. V prvom rade maj na pamäti, že ho musíš najprv nejako predať aj pod cenu, dovod je nepredajnosť, nemodernosť a čo ja viem čo. Potom ako som písal hore. Treba si kryť "chrbát" pre kontrolu z dôvodu, že si napúpila za 100 a predávaš za 30,- obrazne povedané a že si spravila maximum aby si z predaja mala nejaký príjem.
Pekný deň...:)
milagros208
26.11.10,06:57
Ahojte. Ja by som potrebovala tiež poradiť ohľadom likvidácie tovaru. Jedna moja známa ma poprosila, aby som jej robila jednoduché účtovníctvo. Ja mám však skúsenosti hlavne s podvojným účtovníctvom. Ide o to, že minulý rok začala podnikať s oblečením. Keďže pre ňu nebolo výhodné mať stálu prevádzkareň, predávala tovar väčšinou na rôznych trhoch. Ku koncu minulého roka jej však zostalo veľké množstvo tovaru. Tohto roku si jednoducho povedala, že obchod s oblečením veľmi nejde a tak predala registračnú pokladňu a poskytuje služby /má zamestnanca-šoféra na dohodu/v oblasti prepravy. Tovar však ostal. Akým spôsobom ho teraz môžem zlikvidovať? Keď už nemá reg. pokladňu, môže ho predávať len na faktúru a splatnosť? Môžem ten tovar nejako preceniť a postupne ho odpisovať? Alebo ho budem aj naďalej viesť v evidencii v zásobách? ďAkujem.