Anik
17.02.14,10:17
Daňovník výsluhový dôchodca podpísal vyhlásenie s tým, že si uplatňuje odpočítateľnú položku- kolega povedal čo má zaškrnúť tak zaškrtol a podpísal (kolega zrejme nebol VD
keď mi teraz priniesol potvrdenie z roboty tak som hneď videla, že je to nesprávne a povedala som mu nech hneď volá ekonómku, aby mu neuplatňovali OP naďalej , že na ňu nemá nárok.
Jej odpoveď preňho bola, že si musí podať DP a zaplatiť daň.
Jedná sa o príjem 297,97 z dohody za 11 mesiacov čo je na dani 56,61 eur.

Je povinnosť podať DP a zaplatiť daň preto, že si neoprávnene uplatnil OP
ak táto suma je nižšia ako 1867,97 eur. Veď keď sa bude vypisovať či už cez eDane, alebo keď budem postupovať podľa r. v DP výjde mi v konečnom dôsledku daň 0
Ako to správne vyriešiť, aby nebola žiadna pokuta pre nikoho ani u zamestnávateľa ani zamestnanca.
kn-alka
17.02.14,09:39
Ak nemal iný zdaniteľný príjem, nemá povinnosť podávať daňové priznanie, a keďže mu nebola žiadna daň zrazená, ani nemá dôvod ho podávať.
Pri podaní by mu aj tak vyšla nula, nič nemal zrazené, nemá si čo uplatniť, je zbytočné DP podávať.
veronikasad
17.02.14,10:09
Doporučujem podať DP typu A aj keď nevzniká povinnosť a uplatniť zdanenie podľa § 46 (vzhľadom na podpísané vyhlásenie u zamestnávatela, kde sa NČZD dostane do ročného Hlásenia)

Ak by u zamestnávatela nemal podpísané vyhlásenie, bola by mu strhnutá daň a pri tomto postupe mu DU zrazenú daň vráti.
kn-alka
17.02.14,10:26
nemá povinnosť podať DP, má nízky príjem
veronikasad
17.02.14,10:30
Pochopila som, ale má podpísané u zamestnávatela vyhlásenie a uplatňovanú mesačnú NČZD, na ktorú nemal nárok.
kn-alka
17.02.14,10:39
prečítala som si celý §32 - ja by som nepodávala DP.... nemá povinnosť. Môže podať, ale nemusí.... ak by mal za to niekomu platiť, tak načo?
veronikasad
17.02.14,10:41
Kn-alka, je to tvoj názor, neberiem ti ho. Vo firme má nedoplatok na preddavkoch na daň, ak bude mať firma kontrolu na daň zo závislej činnosti ...
kn-alka
17.02.14,10:43
Prečo by mala firma nedoplatok? Vystavi mu potvrdenie a firma je vyrovnaná..... a on na základe potvrdenia nemusí podávať DP.... môj názor.
veronikasad
17.02.14,10:46
Pretože mu mala zraziť preddavok a nezrazila (ten by sa mu vrátil práve podaním DP)
ErickC
17.02.14,10:48
skus nepodat a uvidis :)
kn-alka
17.02.14,10:50
jedná sa tu stále o 0€, DÚ to vôbec nebude zaujímať :D .... je to na rozhodnutí zamestnanca.... a čo sa týka zamestnávateľa, vo vyhlásení zamestnanec zaškrtol, že chce uplatňovať nezd.časť, nie je to vina zamestnávateľa.... jednoducho zamestnanec môže ale nemusí podávať DP
kn-alka
17.02.14,10:53
Ak by sa jednalo o moje DP, ktoré si viem sama vyplniť a podať, tak ho podám. Ak však za neho musí niekomu platiť za vyhotovenie, tak by som ho nepodávala.
Anik
17.02.14,11:06
rozmýšľam, či nepošlem dopyt na FS
kn-alka
17.02.14,11:09
a pre istotu 2x....či budú rovnaké odpovede :D
ivka70
17.02.14,11:11
ak zamestnanec (dochodca) klamal vo vyhlaseni zamestnavatelovi ,ze si uplatnuje nezdanitenu cast zakladu dane a nemal na nu narok, prebral zodpovednost na seba.
Cize uplatnoval si nieco, na co nemal zo zakona narok. napravit sa to da v danovom priznani a kedze to bude v ramci zdanovacieho obdobia, nie je problem.
Ak by DP nepodal, vystavuje sa riziku, ze porusil zakon (podpisal on, tazko bude dokazovat, ze mu to kolega ukazal, kde ma podpisat) a nasledne mu moze DU nariadit DP, aj s pokutami. a prist na to mozu aj o par rokov ....
V tomto pripade neplati, ze kvoli prijmu nemusi podat DP, lebo on musi v DP napravit to, co "pokaslal"podpisom uplatnovania si NCZD.

Ak zamestnavatel citi svoj podiel viny (za svojho zamestnanca), mal by mu urobit rocne zuctovanie dani .....
Anik
17.02.14,11:18
ivka70 z tvojho názoru mi vychádza, že musí podať DP " resp. by si sa prikláňala k tomu, že by mal zamestnávateľ urobiť RZD a teda by mu mal stiahnuť dań, nakoľko vlastne len v rámci RZD by zaplatil daŃ, lebo ak si podá DP tak daň nezaplatí.
Ďakujem
Anik
17.02.14,11:23
nepošlem, neviem sa tam nikde dostať nemám elektronickú komunikáciu možno to bude tým
Kvaka
17.02.14,11:24
Myslím si, že zamestnávateľ by mal urobiť ročné zúčtovanie dane, kde mu vyjde daňový nedoplatok. Potom môže zamestnanec podať DP a daň sa mu vráti.
marjankaj
17.02.14,11:29
A čo by som mal uvidieť?
Ak DU pošle výzvu na podanie DP, tak ho podám. Inak nič.
veronikasad
17.02.14,11:30
Súhlasím s Kvaka. Dnes je posledný deň na podanie žiadosti, takže ešte stíha požiadať ...
marjankaj
17.02.14,12:01
Súhlasím s kn-alka.
§32
(2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak
d) daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len "ročné zúčtovanie") alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady (§ 38 ods. 5) na vykonanie ročného zúčtovania alebo ak je povinný zvýšiť základ dane podľa § 11 ods. 9 a 13.
ivka70
17.02.14,12:34
Vyjdu mu rovnake preplatky ci nedoplatky, ak mu zamestnavatel urobi RZD alebo poda DP.
ale musi to urobit, lebo jeho uplatnovanie nezd. casti zakladu dane nebolo v sulade so zakonom, cize dat to do poriadku.
kn-alka
17.02.14,12:48
kedže je dôchodca, nevyjdú mu rovnaké sumy, nakoľko cez RZD si nemôže uplatiť postup podľa §46 - t.j. z RZD mu vyjde nedoplatok, kým v DP typu A mu vyjde 0
marjankaj
17.02.14,12:54
Ivka, s ktorým § to by to nebolo v súlade?. Aká je sankcia za tento "delikt"? Uveď príslušné paragrafy.
ivka70
17.02.14,13:29
Paragrafy ti neuvediem, ale nie je to v sulade so zakonom v tom, ze ako dochodca nema narok na uplatnovanie nezd. minima, ktore si v mesiacoch uplatnil.
kn-alka ..mas pravdu, to som nedomyslela .... takze jedine DP.
marjankaj
17.02.14,13:38
Ivka, štátne orgány môžu konať iba v rámci platných zákonov. Teda nemôžu konať, čo im zákon neukladá.
Pozri ústavu SR čl.2.
Dôchodca síce nemá nárok na uplatnenie nezd.minima, ale podľa §46, ak neprekročí 50%, tak mu ani DU nevyrubí daň.