kira
28.03.06,10:17
Dobrý deň. Prosím vás fakturujeme služby do Čiech bez dph. Mám ale na fa dátum dodania 26.1.2005, daňová povinnosť 2.2.2005. Ja som toho názoru, že daňová povinnosť má byť 26.1.2005´. Môžete mi to potvrdiť? Alebo to mám nechať tak, lebo kontrolou som zistila, že je viac faktúr takto vystavených. Čo s tým spraviť? Poraďtemi prosím.
KEJKA
28.03.06,08:22
ten dátum je divný, fakt. Nemá to byť dátum splatnosti?
Radšej to oprav.
DanielaSL
28.03.06,08:25
Alebo to nemá byť dátum vystavenia - 2.2.? V tom prípade by to mohlo ostať.
kira
28.03.06,08:27
je to dátum vyhotovenia (2.2.2005) ale mňa pletie to že sa tam neuvádza žiadna dph, či to má nejaký vážny vplyv (uvádzam na r.7 a r.5 tlačiva DPH)
kira
28.03.06,08:40
Alebo to nemá byť dátum vystavenia - 2.2.? V tom prípade by to mohlo ostať.

Tak to môžem nechať a nevadí, že to uvádzam v dph za 2/05?
ALBO
28.03.06,08:45
Dobrý deň. Prosím vás fakturujeme služby do Čiech bez dph. Mám ale na fa dátum dodania 26.1.2005, daňová povinnosť 2.2.2005. Ja som toho názoru, že daňová povinnosť má byť 26.1.2005´. Môžete mi to potvrdiť? Alebo to mám nechať tak, lebo kontrolou som zistila, že je viac faktúr takto vystavených. Čo s tým spraviť? Poraďtemi prosím.

No, podľa § 73 (ale aj 71) na Fa nemáte mať dátum DP ale len dátum dodania a príp. vystavenia.
Podľa mňa je to dátum vystavenia a ten kto to robil (možno máte taký SW, že sú tam len tieto možnosti) tú fa si povedal, že dátum vystavenia je vlastne dátum daňovej povinnosti.(pri zah. Fa ale z druhej strany). Čo je ale blbosť, lebo vy nemôžete vedieť aký dátum daňovej povinnosti majú v čechách.(viete že aj u nás je to teraz, ak by ste vy prijali službu zvonku,dátum vystavenia a pred rokom to bol dátum dodania služby). Takže čech na ten dátum vobec nepozerá a hľadá buď dátum dodania alebo vystavenia.
Neviem , či som to dosť jasne vysvetlila.
Ja by som to prepísala na dátum vystavenia ak ho na tej Fa nemáte uvedený .
A ak ho máte(dátum vystavenia), tak by som to(dátum DP) buď prečiarkla alebo nechala tam-je to len informácia navyše.

DPH tam asi nemáte preto lebo je to služba s miestom dodania v česku napr. podľa §15. A to do DP nedávate, len do výkazu.
kira
28.03.06,08:53
Robím-teda učím sa v Omege (zatiaľ pozerám, ale toto mi udrelo do očí)Nerobíš v tomto programe?

Do výkazu áno ale čo keĎ sa mi rozchádza dátum kedy to do toho výkazu ide?
Dát. vyhotovenia 2.2.
Dát. dodania 24.1. január
ale tým že tam mám daň. povinnosť 2.2. , tak to mám vo výkaze február.
Ďakujem za odpovede.
DušanČ
28.03.06,09:06
DPH tam asi nemáte preto lebo je to služba s miestom dodania v česku napr. podľa §15. A to do DP nedávate, len do výkazu.

Súhrnný výkaz sa pri službách nepodáva.
kira
28.03.06,09:12
Prosím vás, ja som už zmyšavená. Pri vytlačení DPH mám tieto sumy do ČR uvedené na r. 5 a 7. Nemám to tam mať?
DušanČ
28.03.06,12:03
Prosím vás, ja som už zmyšavená. Pri vytlačení DPH mám tieto sumy do ČR uvedené na r. 5 a 7. Nemám to tam mať?

Riadok 5 je súčtový, ten si nevšímaj, je súčtom riadkov 6,7 a 8. V riadku 7 by mali byť dodané tovary oslobodené od dane podľa § 43, pri ktorých platiteľ môže odpočítať daň. Ide o oslobodenie pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu (základy dane).
Ako vyplýva zo zadania, Ty fakturuješ služby. Ten údaj by potom mal byť na riadku 8, kde sa vykazujú všetky základy dane za dodané tovary a služby podľa §§ 46, 47 a 48, ods. 8.
Skontroluj si pri účtovaní, či používaš správny typ sumy pri účte 602, mal by byť podľa mňa 08s a nie ako Omega ponúka 07.
ALBO
28.03.06,12:24
Súhrnný výkaz sa pri službách nepodáva.
Ja som nemyslela súhrnný výkaz, ale zostavu alebo evidenciu alebo ako to nazvať podľa § 70.
Pre Kiru -No a tam by som to dala podľa dátumu dodania.
Do priznania DPH to nedávate, tam na to nie je kolonka(ak je s miestom dodania v česku).
ALBO
28.03.06,12:29
Riadok 5 je súčtový, ten si nevšímaj, je súčtom riadkov 6,7 a 8. V riadku 7 by mali byť dodané tovary oslobodené od dane podľa § 43, pri ktorých platiteľ môže odpočítať daň. Ide o oslobodenie pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu (základy dane).
Ako vyplýva zo zadania, Ty fakturuješ služby. Ten údaj by potom mal byť na riadku 8, kde sa vykazujú všetky základy dane za dodané tovary a služby podľa §§ 46, 47 a 48, ods. 8.
Skontroluj si pri účtovaní, či používaš správny typ sumy pri účte 602, mal by byť podľa mňa 08s a nie ako Omega ponúka 07.

Myslím, že Kira sa ešte nevyjadrila aké služby dodáva, ak sú to služby z miestom dodania v česku, tie sa do DP nedajú.
Do DP sa na r. 8 dávajú oslobodené služby.
kira
29.03.06,07:41
Myslím, že Kira sa ešte nevyjadrila aké služby dodáva, ak sú to služby z miestom dodania v česku, tie sa do DP nedajú.
Do DP sa na r. 8 dávajú oslobodené služby.

Takže, rozbehla som diskusiu a upresním:
Vystavujem fa do ČR - služby vykonané v SR (potlač porcelánu)- dávam bez dph- na dp dph r.5 a r. 7. Začínam v Omege a vôbec ju neovládam.
Pre mňa je teda nepodstatné, kedy to uvediem v dp dph? Mám dátum dodania iný ako dát. zdaniteľ. plnenia- a podľa tohoto mi to berie do dp dph.Pre mňa je podstatný dátum vystavenia do ČR? Takto tomu rozumiem. Je to OK?
.lena.
29.03.06,11:02
Takže, rozbehla som diskusiu a upresním:
Vystavujem fa do ČR - služby vykonané v SR (potlač porcelánu)- dávam bez dph- na dp dph r.5 a r. 7. Začínam v Omege a vôbec ju neovládam.
Pre mňa je teda nepodstatné, kedy to uvediem v dp dph? Mám dátum dodania iný ako dát. zdaniteľ. plnenia- a podľa tohoto mi to berie do dp dph.Pre mňa je podstatný dátum vystavenia do ČR? Takto tomu rozumiem. Je to OK?
Pri dod.službách do zahraničia dátum zd.plnenia = dátum vystavenia fa
pri dodanom tovare dátum zd.plnenia = dátum dodania
ALBO
29.03.06,16:49
Takže, rozbehla som diskusiu a upresním:
Vystavujem fa do ČR - služby vykonané v SR (potlač porcelánu)- dávam bez dph- na dp dph r.5 a r. 7. Začínam v Omege a vôbec ju neovládam.
Pre mňa je teda nepodstatné, kedy to uvediem v dp dph? Mám dátum dodania iný ako dát. zdaniteľ. plnenia- a podľa tohoto mi to berie do dp dph.Pre mňa je podstatný dátum vystavenia do ČR? Takto tomu rozumiem. Je to OK? Vy to asi nezdaňujete podľa §16/7. Takže by sa to nemalo uvádzať v DP , len v zostave. Nepoznám ten program, ale ak je dátum zd. pl. v ňom rozhodujúci pre vykázanie v DP, tak sa mu musíte prispôsobiť . Ja by som tam dala dátum dodania, v tomto prípade lebo si myslím, že v zostave by to malo byť, kedy ste to dodali.Ide totiž o to že vy v tomto prípade dátum DP nemáte, lebo to nie je predmetom dane u nás. §70 nehovorí kam tento výnos máte dať.