Aztor
17.02.14,11:53
Dobrý deň, viem, že sa tu niečo podobné už riešilo, ale môj prípad je trochu komplikovanejší.
V obchode X som si kúpil reproduktory značky Y, jeden z nich bol chybný (reproduktor vydával tichý čudný zvuk). Reklamoval som ho v obchode X, kde mi reklamáciu neuznali, pretože nič nepočuli, čo sa ani nečudujem, keďže servis má tento obchod na veľmy rušnej ulici. Obrátil som sa teda na autorizovaný servis značky Y, kde mi reklamácia bola uznaná, lenže v súčasnosti už prekročili reklamačnú dobu 30 dní bez toho, aby sa mi ozvali a teda neviem, aké sú moje práva. Mám pýtať vrátenie peňazí od obchodu, kde boli zakúpené, alebo od servisu?
misoft
17.02.14,12:09
Pokiaľ v dokladoch k výrobku sú aj zmluvné servisné strediská, je možné uplatňovať reklamáciu aj u nich. Taktiež pre ne platia rovnaké zákony ako pre obchody. Vzhľadom k tomu, že tovar bol zakúpený v obchode, si v obchodnom vzťahu s nim (nie so servisom, ten je len "výkonná" zložka) - jednoducho zober reklamačné papiere do obchodu, oznám im, že pretože oni neboli schopní uznať reklamáciu (a ešte na základe čoho? Subjektívny názor je neprípustný, musí to byť - zamietnutie - doložené odborným posudkom - čo oni neurobili) - obrátil si sa na autorizovaný servis, ktorý nedodržal lehotu pre vybavenie reklamácie a preto odstupuješ od zmluvy a žiadaš si peniaze späť. Ostatné nech si vybavia oni so servisom. Okrem toho samotný obchod (neviem po akej dobe od kúpy sa chyba prejavila - upresniť!) porušil zákon na ochranu spotrebiteľa (neuznanie reklamácie bez posudku) a to môže byť aj dôvodom, aby toto riešila SOI.