JDM
28.03.06,11:09
prosím poraďte mi, čo mám robiť, keď som pri ročnej účt.uzávierke zistila vyskoký zostatok v pokladni -účet 211, až +900.000,--.
Neviem si to nijako logicky odôvodniť, lebo firma ako celok vykázala stratu, na účte je takmer -700.000,--, dlho sa čerpá kontokorent. Poradí niekto?
Vopred ďakujem.
JDM
28.03.06,09:17
prosím, pozrite sa sem niekto.....
alušik
28.03.06,09:20
Pozrieť som sa pozrela.:) Ale tiež mám problém s dosť vysokou pokladňou a pritom na účte maximálny povolený kontokorent.:( Nič som nevyšpekulovala. Pripadá mi čudné napr. poskytnúť pôžičku niekomu ďalšiemu, keď ja sama mám problém a využívam kontokorent v banke.
JDM
28.03.06,09:24
je to veľmi podivuhodné, logicky keď uvažujem, tak je prinajmenšom "divné", že mám stratu, ale v "kasi" hotový bank....
neporadí nám niekto....je to normálne?
JDM
28.03.06,09:39
prosím , mrknite sem očkom a poraďte,,,
KEJKA
28.03.06,09:45
konateľ, alebo spoločník, vyberajú peniaze v hotovosti. Tie sa dostávajú do pokladnice ako dotácia. Ale pokladňa nie je reálna, vari máte trezor?

pozri, či niekde nie je vysoký zostatok záväzkov, napr. 365?
Alebo nie sú zaúčtované úhrady DF v hotovosti - máš odsúhlasené SDK?
Ak vyčerpáš iné možnosti, tak tie peniaze sú u niekoho - daj si podpísať inventúru.
JDM
28.03.06,10:01
práve že som v koncoch.... zostaky na 365 sú nulové....
Tweety
28.03.06,10:23
práve že som v koncoch.... zostaky na 365 sú nulové....
Skús zobrať obraty účtu 211, možno je len niečo zlé naúčtované.
JDM
28.03.06,10:25
už som skúsila takmer všetko, aj či som napr. namiesto 100.000,-- nefúkla milion, ale nie....
Tweety
28.03.06,10:29
už som skúsila takmer všetko, aj či som napr. namiesto 100.000,-- nefúkla milion, ale nie....
Ak ich máš v pokladni viac ako na účte, a ten je správny, potom žiaden problém, máš prebytok.211/668, alebo rozdeliť medzi poraďákov.:)
JDM
28.03.06,10:33
nerozumiem tomu, že prebytok 211/668, to sa musí zaúčtovať?
a keby som dala napr. namiesto pár výberov z účtu nie na 261, ale napr. ako výber pre vlastnú potrebu konateľa, to by bolo ako?


díky
Tweety
28.03.06,10:36
nerozumiem tomu, že prebytok 211/668, to sa musí zaúčtovať?
a keby som dala napr. namiesto pár výberov z účtu nie na 261, ale napr. ako výber pre vlastnú potrebu konateľa, to by bolo ako?

díky Môžeš to ešte dať na krátkodobú pôžičku spoločníkom 355/211, ale potom sa to musí vratiť.
ekopo
28.03.06,10:39
aký máš stav 261 ?
ekopo
28.03.06,10:39
aký máš stav 261 ?
JDM
28.03.06,10:40
na 261 je zostatok nulový
ekopo
28.03.06,10:50
To že vykážem stratu neznamená že musím mať na 211 málo kešov. Určite musia byť neuhradené FA na 321 alebo pod..... uhradená 311 do pokladne.zostatok malý......možností je viac, Skús pozrieť v ktorom mesiaci sa 211 nabaluje.....
valeriam
28.03.06,10:58
To že vykážem stratu neznamená že musím mať na 211 málo kešov. Určite musia byť neuhradené FA na 321 alebo pod..... uhradená 311 do pokladne.zostatok malý......možností je viac, Skús pozrieť v ktorom mesiaci sa 211 nabaluje.....
Presne na toto som tiež myslela- pozri PS pokladne, či sa to neťahá už od minulého roku a potom stavy k poslednému dňu jednotlivých mesiacov, kde to vyskočilo oproti ostatným...
KEJKA
28.03.06,11:03
Pozri kto vyberal z BU. Netreba automaticky dávať do POK. Ak napr. KOnateľ vyberie 200000 Sk, asi to nedonesie účtovníčke.... do pokladnice.
A na výberovom lístku je napísane ko vybral. Tak sa dotyčného treba zavčasu pýtať, kam tie peniaze šli.
Ak nedonesie doklad,tak to treba naúčtovať priamo voči nemu ako pohľadávku. Môže to byť spoločník, alebo aj zamestnanec - podľa kompetencií. A nech sa podpíše.
Aisha
16.04.07,13:03
JDM môžem sa opýtať ako ste ten vysoký zostatok na 211 vyriešili? ja mám ten istý problém...v kontokorente sme v mínuse, v pokladni melón a neviem čo s tým...máme však pôžičky voči spoločníkom ale tie nemôžeme rozpúšťať kým čerpáme kontokorent, je to tak v Zmluve o KTK, časť tých peňazí je však v trezore aj keď nie všetky...je to OK? môže to tak ostať?...
tamik
16.04.07,20:32
Ja som prebrala účtovnícto a v pokladni mi zostal 1 milion cca samozrejme že nebol, bola som na školení dane a pani prednášateľka mi na dotaz čo s milionom v pokladni odpovedala, že žiadna požička podnikateľovi v s.r.o. prípadná kontrola mi to môže zdaniť ako daň z príjmu tak pomaly som sa miliona zbavila papierovo na konci roka / úhrada FD v hotovosti na papierovo ale aj tak mi zase na začiatku roka pribudlo par stotisíc no nedajú si povedať páni podnikatelia tvrdia veď sú to naše peniaze a darmo hovorím že nie su to sú peniaze nie su ich ale s.r.očky.Snažím sa vypratať pokladňu napr.odmena zo zisku vyplatená hotovosť alebo honorare akože hotovosť je to skrátka trápenie a nič sa s tým nedá robiť.Musíš trvať na tom aby zbytočne nevyberali z účtu ale http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif:mee:
Aisha
17.04.07,05:15
Jooj kdeže, to si ani nedovolím im povedať že nech nevyberajú a keby im poviem že to nie sú ich peniaze ale s.r.o-čky tak ma asi rovno prepustia :eek:
Ale nejako som nepochopila z tvojho príspevku, že čo ti povedala tá pani prednášateľka ohľadom tej pôžičky? a keď im dávaš odmeny zo zisku tak to sa musí aj zdaniť, nie?
andreaS
17.04.07,05:23
podiel na zisku uz spolocnici nezdanuju, lebo ich uz zdanila firma. Ani tieto peniaze nikde neuvadzaju.

inak tiez som prevzala prave teraz firmu, kt. ma hotovy banka v pokladni ale tie peniaze tam samozrejme nie su a tiez cerpaju uvery... tak bud to prekontrolujem, kedy to zacalo narastat a pridem na chybu alebo to upravim na konci roka ako inventarizacny rozdiel a to na nedanovu 5ku, aby mi to konecne z pokladne zmizlo...

toto sa podla mna stava v kazdej jednej firme, kt. skutocne neeviduje pokladnu.
Jozef I
17.04.07,06:02
Podlľa mňa ak je všetko zaúčtované v poriadku, napr. firma je v mínuse na BU a má v pokladni veľký zostatok, tak asi boli peniaze vybrané z účtu a prevedené do pokladne. Nikoho za to trestať nemožno a ani to nie je zakázané. Netvrdím že je to správne ale ak si to tak majiteľ želá...
A inak ja som evidoval 3 roky v pokladni cez 10 mil. korún a prešlo to aj auditom aj daňovými kontrolami. A nezáleží na tom či je firma v strate alebo nie. Ak konateľ povie že pre bezpečnosť peňazí ich má doma v trezore, lebo nedôveruje bankám, je to jeho možnosť a rozhodnutie. Má to v pokladnici. :)
tamik
20.04.07,16:59
Super tak ak to prešlo auditom potom sa ani ja nebudem trápiť nech si vyberú aj 5 mil.kašlem na to len potom mám pocit že mám bordel v učte ja a nie oni vofirme Ak pozre na pokladňu tak ma notmálne mrazí
mrmts
30.07.09,06:10
.ahoj ak som spravne pochopil pokladnu mas papierovo v pluse ale realne tam nic nemas. Musis urobit opatrenia samozrejme zakonne aby si ju ponizil, napr. cestak, odmena konatelom,
Mária.K.
30.07.09,06:36
Super tak ak to prešlo auditom potom sa ani ja nebudem trápiť nech si vyberú aj 5 mil.kašlem na to len potom mám pocit že mám bordel v učte ja a nie oni vofirme Ak pozre na pokladňu tak ma notmálne mrazí
Ak peniaze v pokladni reálne sú, tak to nie je problém ani pri väčšom objeme. Ale, ak sú to len peniaze v účtovníctve a reálne neexistujú, v poriadku to nie je (aj keď to prešlo auditom). Je potrebné urobiť opatrenia, aby sa skutočný stav pokladne dostal do súladu so stavom účtovným.
promont maja
03.08.09,08:07
A čo hmotná zodpovednosť??

Môj svokor pracoval ako kontrolór ( v rámci reťazca textilných tovární) a vravel, že ak ide o manko vo výške desaťnásobku minimálnej mzdy ( teraz je to možno viac) automaticky je jeho povinnosťou obratiť sa na prokuratúru a nahlásiť to ako trestný čin aj keď nie je podpísaná dohoda o hmotnej zodpovednosti .. všetko vyjde napovrch, ale až po výpovedi na súdnom pojednávaní ... hoci pravdepodobne to na tvojom pracovisku nehrozí, ale čo ak ... nikdy nevieš ...