mariakolejnikova
17.02.14,13:07
Dobrý deň.
Mam jedného zamestnanca na ktorého si už uplatňujem odvodovú úľavu a chcela by som prijať ešte jedného ale ten u mňa pracuje na dohodu.Môžem ho prepustiť a prijať na inú pracovnú pozíciu do trvalého pracovného pomeru a uplatniť si odvodovú úľavu aj na neho?Pracovník je evidovaný na UP viac ako rok.
Nikto mi nevie presne odpovedať dokonca ani inšpektorát práce .Nebude to hodnotene šekulatívne?
Tu je članok kde sa piše ,že kto to bude kontrolovať

Úľava platí aj v prípade zamestnanca na kratší pracovný úväzok, avšak nesmie ísť o zamestnanca pracujúceho na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru," približuje hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Michal Stuška. Z hľadiska zdravotného poistenia bude takýto zamestnanec poistencom štátu. Počas týchto 12 mesiacov nebude dôchodkovo ani nemocensky poistený, do Sociálnej poisťovne (SP) sa však bude môcť prihlásiť ako dobrovoľný poistenec.
Odvodová úľava sa bude dať využiť len u prvého zamestnávateľa, ktorý si ju pre konkrétneho zamestnanca uplatnil. "Dlhodobo nezamestnaná nízkopríjmová osoba pritom môže mať aj iný pracovnoprávny vzťah, avšak na ten sa už odvodová úľava uplatňovať nemôže. Voči zamestnávateľovi, ktorý chce využiť úľavu, nesmie Sociálna poisťovňa ani príslušná zdravotná poisťovňa evidovať pohľadávky na poistnom," spresňuje Stuška. Ďalšou z podmienok pre získanie úľavy je, že zamestnávateľ neprepustí kvôli zamestnaniu dlhodobo nezamestnanej osoby svojho doterajšieho zamestnanca. "Túto skutočnosť bude kontrolovať SP v súčinnosti s Národným inšpektorátom práce," dopĺňa Stuška.
Zmenu počtu zamestnancov zamestnávateľa eviduje SP vo svojom informačnom systéme. V prípade, že dôjde k zníženiu počtu zamestnancov, bude poisťovňa iniciovať kontrolu u tohto zamestnávateľa, pri ktorej bude zisťovať dôvod prepustenia súčasného zamestnanca a skúmať príčinnú súvislosť medzi prijatím dlhodobo nezamestnaného a prepustením súčasného zamestnanca bez odvodovej úľavy.
Mila123
17.02.14,12:09
áno, áno, áno
Jeniffer
14.04.14,08:55
to znamená , že ak zamestnám zamestnanca na dohodu, stále bude evidovaný na úrade práce..nepresiahne jeho príjem 143 eur za mesiac..a potom keď bude evidovaný 12 mesiacov viem ho zamestnať na pracovnú zmluvu, kde si uplatním odvodovú úľavu? rozumiem tomu správne?