3mirinda
17.02.14,13:26
Dobrý deň,
rada by som sa opýtala ako mám postupovať, ak chcem aby sa môj priateľ stal spoluvlastníkom môjho pozemku...Treba sa obrátiť na notára, ale stačí spísať darovaciu zmluvu a následne urobiť vklad do katastra s 2 majiteľmi, či ako...
ďakujem za odpoveď

Lenka
Katy a R
17.02.14,14:31
môžeš mu darovať nejakú časť (polovicu, štvrtinu .. koľko uznáš za vhodné) resp aj predať;)
A táto zmluva (darovacia?) je prílohou k návrhu na vklad do katastra.
Môžeš si ju spraviť sama a dať overiť svoj podpis .. alebo si to dáš radšej odborníkovi spraviť (aby boli všetky náležitosti OK) .. aj tu na porade nájdeš témy k tomuto ;)
Chobot
17.02.14,14:34
Stačí spísať darovaciu zmluvu a v nej určiť, aký podiel z pozemku mu daruješ.

Ale dobre si rozmysli takýto krok. Tým pádom sa stane spoluvlastníkom pozemku a v prípade rozchodu či rozvodu si môže nárokovať na finančné vysporiadanie. Takže aby sa nestalo, že nakoniec ho budeš musieť vyplatiť z toho pozemku.

Potom sem znovu zadáš otázku, ako zrušiť darovaciu zmluvu.
Chobot
17.02.14,14:48
A nezadávaj otázku na poradu viac krát, je to v rozpore s Etiketou porady. Druhú tému som ti vymazal.
misoft
17.02.14,19:17
3mirinda (Lenka) - rozmýšľaš aj dopredu? Asi ťažko. Máš priateľa a chceš, aby bol spoluvlastníkom TVOJHO (zatiaľ) pozemku. Pekné od Teba, ale počkaj času, jak husa klasu. O rok-dva už nebude tvojim priateľom a spoluvlastníctvo už bude príťažou - bez jeho súhlasu nebudeš môcť voľne disponovať s pozemkom.



A teraz sa zamysli - je vôbec rozumné deliť sa o pozemok s človekom, s ktorým nemáte okrem priateľstva nič spoločné?

Mať vlastný pozemok - to je ako mať poklad!

Podľa mňa - je to vrcholne nerozumné (povedal by som hlúpe!).

Nechaj si ty pozemok celý pre seba. Ale ak chceš, daruj mu polovicu - ale pamätaj neskôr, až príde na lámanie chleba, čo ti tu poraďáci radili....... ohľadom spoluvlastníctva.
automat
25.02.14,10:50
Chce teba alebo pozemok?????????? Ak chce teba nepotrebuje pozemok pretože ho máš ty. Ak chce pozemok, potrebuje ho najprv dostať a potom nebude potrebovať teba.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zváž preto svoje rozhodnutie. Takých priateľov prípadne priateliek chodí po Slovensku a svete veľa. Dva krát zmeraj než raz zarežeš.
Chobot
25.02.14,11:18
Najprv netrpezlivo zadala otázku 2x a odvtedy sa tu ani neukázala, ani si nepozrela odpovede (bola tu naposledy 17.2.2014 o 16:25).

Aj takí sú - a potom že im raďme. No strácam chuť.
pepa78
25.02.14,11:25
Asi plánujete stavať...v tom prípade stačí stavebnému úradu tvoj súhlas, že budete na pozemku stavať...dom budete financovať spoločne, v prípade, že sa rozídete, budete si deliť len to čo ste spolufinancovali a nebudeš musieť ho vyplácať z pozemku...
misoft
25.02.14,17:31
Máš pravdu - najskôr tu sa pýtajú, hlúposti vypotia a potom po nich ani ten smrad nezostane....
3mirinda
27.02.14,09:29
Ďakujem pekne za všetky odpovede :-)chceme stavať, dobre si to odhadol :-)čo bude nikto dopredu nevie ovplyvniť máš pravdu, no chceme aby to spoločné......pekný deň Lenka
Chobot
27.02.14,10:00
Spoločný môžete mať dom. Pozemok nechaj na tvoje meno. Ak sa raz nedajbože butete rozvádzať, delenie majetku bude spravodlivejšie - dom na polovicu, pozemok tvoj.

Jedine, že by on do manželsva priniesol inú protihodnotu k tomu pozemku (napr. nejaké nasporené peniaze) by som na tvojom mieste pristúpil k darovaniu polovici pozemku.
luja5
27.02.14,11:19
Ak chcete vlastniť pozemok ako podieloví spoluvlastníci, tak priateľovi polovicu pozemku predaj. Bude to čisté, rovnocenné, nikto nebude môcť nikomu v budúcnosti nič vyčítať. Len samotný rozchod ako taký (alebo rozvod, ak by ste uzavreli manželstvo) by nebol dôvodom na vrátenie daru.
Ak mu daruješ polovicu pozemku, nemáš záruku ani v tom, že v budúcnosti neskončí v úplne cudzích rukách.
Čo bude v budúcnosti, môžeme ovplyvniť svojím dnešným rozhodnutím, svojím dnešným konaním....
Pre zaujímavosť Ti dávam do pozornosti tému http://www.porada.sk/t232922-moznosti-vysporiadania-mimo-sudnou-cestou.html. Samozrejme neželám Ti, aby Tvoj vzťah s partnerom dopadol tak, ako v prípade zadávateľky uvedenej témy, ktorá darovala polovicu domu. Pripájam to tu len na podporu podľa mňa dobre mienených rád iných poraďákov, aby si si darovanie rozmyslela:).