epipipi
17.02.14,13:48
Dobry den, rada by som sa Vas opytala co vsetko musim absolvovat ak by som chcela pracovat v materskej skolke. Mam skoncenu Slovensku Polnohospodarsku skolu v Nitre, druhy stupen , ukoncene inzinierske studium. Mojim snom je ale pracovat vbskolke, tak sa chcem opytat ci je to mozne a kde najblizsie mojmu bydlisku by som mohla danu skolu absoovovat? Pripadne dalsie kurzy , ktore su potrebne . Dakujem velmi pekne
Eva z Kosic
Onko
17.02.14,20:41
Podľa Vyhlášky č. 437/2009 Z.z. Učiteľ materskej školy musí mať niektoré z nasledovných vzdelaní:


A. Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1. v učiteľskom študijnom programe v študijnom odbore predškolská a elementárna pedagogika
2. v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy
3. v študijnom odbore pedagogika, špecializácia školská alebo predškolská pedagogika bez doplňujúceho pedagogického štúdia
4. v študijnom odbore učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom pedagogika - psychológia a jednoročné špecializačné inovačné štúdium v odbore predškolská pedagogika
5. v študijnom odbore učiteľstvo pre školy II. cyklu, aprobačné predmety pedagogika - psychológia alebo pedagogika a špecializačné štúdium v odbore predškolská pedagogika
6. v študijnom odbore učiteľstvo pre špeciálne materské školy
7. v študijnom odbore predškolská pedagogika a pedagogika telesne postihnutých, chorých a zdravotne oslabených
8. v študijnom odbore predškolská pedagogika a pedagogika sluchovo postihnutých
9. v študijnom odbore predškolská pedagogika a pedagogika zrakovo postihnutých
10. v študijnom odbore predškolská pedagogika a učiteľstvo pre 1. stupeň základnej školy
11. v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy alebo v študijnom odbore pedagogická škola na strednej pedagogickej škole alebo na pedagogickej a sociálnej akadémii, alebo na pedagogickej a kultúrnej akadémii v kombinácii s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa v študijnom odbore učiteľstvo pre 1. stupeň základnej školy

B. Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
1. v učiteľskom študijnom programe v študijnom odbore predškolská a elementárna pedagogika
2. v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy a bakalársky študijný program v odbore tvorivá dramatika

D. Úplné stredné odborné vzdelanie
1. v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy
2. v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy v kombinácii s iným odborom vzdelávania
3. v študijnom odbore pedagogická škola
4. v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo
5. záverečná skúška na pedagogickej škole pre vzdelanie učiteliek materských škôl s doložkou o odbornej spôsobilosti po ročnej riadenej praxi
6. maturitná skúška z 1-ročného nadstavbového štúdia pre materské školy
7. záverečná skúška na pedagogickom gymnáziu pre učiteľky materských škôl
8. v študijnom odbore vychovávateľstvo a doplnková maturitná skúška v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy alebo úplné stredné odborné vzdelanie v študijnom odbore vychovávateľstvo a najmenej desať rokov pedagogickej činnosti v materskej škole alebo v špeciálnej materskej škole
9. 2-ročný ústav pre učiteľky materských škôl alebo externé štúdium na tejto škole ukončené skúškou spôsobilosti
10. skúška spôsobilosti pre materské školy
11. maturitná skúška na strednej škole doplnená pomaturitným kvalifikačným štúdiom študijného odboru učiteľstvo pre materské školy alebo pedagogická škola, alebo učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo
12. úplné stredné vzdelanie a doplnujúce pedagogické štúdium predškolskej pedagogiky
13. na jazykovú prípravu v cudzom jazyku v materských školách vzdelanie uvedené v písmenách A, B a D a absolvovanie štátnej jazykovej skúšky na štátnej jazykovej škole alebo jazykovej škole, ktorá má na to oprávnenie, alebo do 31. decembra 2013 aj vykonanie maturitnej skúšky z príslušného cudzieho jazyka
14. len na vyučovanie náboženskej výchovy a náboženstva vzdelanie uvedené v písmenách A, B a D a v tých študijných programoch, v ktorých nie je súčasťou študijného programu náboženská výchova a náboženstvo, absolvovanie kvalifikačného vzdelávania pedagogika náboženskej výchovy a náboženstva alebo absolvovanie špecializačného kvalifikačného štúdia pedagogika náboženskej výchovy a náboženstva v metodicko-pedagogickom centre ukončeného do 31. augusta 2010 alebo vysokoškolské vzdelanie II. stupňa v učiteľských študijných programoch s aprobačným predmetom náboženstvo alebo náboženská výchova; okrem uvedeného požadovaného vzdelania sa na vyučovanie predmetu náboženstvo alebo náboženská výchova vyžaduje aj poverenie podľa vnútorných predpisov príslušnej registrovanej cirkvi alebo príslušnej náboženskej spoločnosti.


Najkratšie je tam aj nejaké 1-ročné nadstavbové štúdium, ale je otázne, či sa niečo také v súčasnosti aj niekde ponúka. Treba sa obrátiť na pedagogické školy a fakulty.
kakaki
28.01.15,00:03
Ahoj chcem sa ťa len spýtať či už si zistila niečo viac ohľadne tvojej otázky..ako to ďalej plánuješ riešiť so vzdelaním pretože aj mňa by to zaujímalo...
epipipi
28.01.15,08:32
Ahoj ide o to,ze matetska skola je specificka a tam pokial by ti stacilo byt ucitelkou popr niekde v natetskom centre tak musis mat bc trojročné prvostupnove pedagogicke studium,alebo dvojrocne pomaturitne studium
Ak uz by si chcela byt riadiaci pracovnik,tak musus mat mgr v tomto odbore
Studuje sa napr v presove,pedagogicka fakulta


Elementarna pedagogika daj do vyhladavaca
kakaki
28.01.15,11:19
ja mam vystudovanu ekonomiku a manazment ing a teraz musim teda unova studovat od zaciatku bc na toto zameranie alebo ako inak sa to neda?
epipipi
28.01.15,12:16
Aj ja tak jedna vs a mala by som opat,nechce sa mi do toho...