Tokár István
17.02.14,16:02
Môj otec zomrel v roku 2002. Som jeho mimomanželské dieťa, s nebohou manželkou mali dve deti. Po otcovi zostal dom, kde býva jedno z detí. Mám nárok na časť z domu? Aké faktory určujú môj podiel? Mám 19 rokov a moji nevlastní súrodenci mlčia o dedičstve už 12. rok. Mám nárok na "nájomné" z domu z predošlých 12 rokov?

Ďakujem vopred za odpovede.
Mila123
17.02.14,15:04
otcovstvo bolo priznané nebohým? súdom?
Tokár István
17.02.14,15:09
Otec sám požadoval matku aby som mal jeho priezvisko a priznal ma za svoje. Po mojom narodení až do smrti žil s nami v domácnosti, pritom však platil náklady na dom kde žila manželka a deti.
Mila123
17.02.14,15:12
o priezvisko ani tak nejde.......máš otca zapísaného vo svojom RL?
Tokár István
17.02.14,15:14
áno
arizona
17.02.14,15:16
Bol to tvoj otec,mas narok na dedenie po otcovi,mal si byt prizvany na ded.konanie /alebo tvoj zakonny zastupca, ak si bol malolety/
draik
17.02.14,15:21
Nárok je premlčaný.
Tokár István
17.02.14,15:24
Čo to presne znamená?
draik
17.02.14,15:27
§ 485
(1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.

§ 105

Ak ide o právo oprávneného dediča na vydanie dedičstva (§ 485), začína plynúť premlčacia doba od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.


Ak by ste podali žalobu o vydanie majetku zodpovedajúcemu Vášmu podielu a žalovaní by uplatnili námietku premlčania, bude Vaša žaloba zamietnutá.
Tokár István
17.02.14,15:53
"Osobitne je plynutie premlčacích lehôt upravené pri právnych vzťahoch kde figurujú osoby, ktoré majú zákonného zástupcu alebo ho majú mať (napr. maloletí)."

V mojom prípade teda by to malo byť "osobitne upravené". Kde si môžem zistiť že ako je to upravené v mojom prípade? Kto to upravuje?

Pardon za laicizmus.
branislavp
17.02.14,16:21
Ak sa vieš preukázať rodným listom, že si bol jeho syn, máš nárok na dedičstvo po otcovi. V archíve príslušného súdu vyziadaj si za poplatok fotokopiu ded. konania, alebo aj originál. O tom premlčaní, v Tvojom prípade by som sa opierala o právoplatné dedičské konanie Tvojho otca, z neho by som brala tú vedomosť - že si sa až teraz dozvedel o tej skutočnosti, ktorú nájdeš v tom dedičskom konaní. V tomto prípade bude iba začínať 3ročná doba o dozvedení sa skutočnosti z dedičského konania. Oslov užívateľa domu a dohodni sa. V prípade neúspechu, poraď sa s právnikom.
korela
17.02.14,17:17
To bol jeho vlastný otec. Tak som pochopila.
draik
17.02.14,17:47
Premlčacia doba by neplynula resp. neuplynula, keby ste nemali zákonného zástupcu, ktorý by sa vydania dedičstva mohol domáhať vo Vašom mene. Tento prípad však zrejme nenastal.

§113
Ak ide o práva osôb, ktoré musia mať zákonného zástupcu, alebo o práva proti týmto osobám, premlčanie nezačne, dokiaľ im nie je ustanovený zástupca. Už začaté premlčanie prebieha ďalej, avšak sa neskončí, dokiaľ neuplynie rok po tom, keď bude týmto osobám ustanovený zákonný zástupca alebo keď prekážka inak pominie.
draik
17.02.14,17:48
O tom začiatku plynutia premlčania by som si vzhľadom na vyššie uvedené nebol až tak istý.
ivka70
17.02.14,17:57
V prvom rade je potrebne zistit, ci vobec bolo co dedit.
Dom, kde byvaju nevlastni surodenci, mohol patrit ich matke alebo byt na nich prepisany este za zivota otca. V takom pripade po otcovi nebol predmetom dedicstva a nemas nan ziadny narok.
Mária27
17.02.14,18:55
občiansky zákonník

§ 105
Ak ide o právo oprávneného dediča na vydanie dedičstva (§ 485), začína plynúť premlčacia doba od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.
janas27
18.02.14,17:08
Každé dieťa aj nemanželské má nárok dediť a mal si byť pozvaný na dedičné konanie, ktoré pravdepodobne bolo už dávno.
janas27
18.02.14,17:12
Ešte by som dodala, že ak si v čase smrti svojho otca nebol plnoletý, tak ti mali prideliť zástupcu na dedičské konanie, ktorý by ťa zastupoval. Neplnoleté dieťa ani nemôže nikto vydediť.
doktor23
19.02.14,11:07
Ak žil otec s Vami až do svojej smrti, kto sa postaral o pohreb? kto bol uvedený v oznámení o úmrtí ako osoba, čo sa postarala o pohreb. Ak to bola Tvoja mama, mala byť predvolaná na spísanie zápisnice o predbežnom vyšetrení (§ 175d OSP) u notára. Takže ťa mala nahlásiť ako dediča. Ak to nebola ona, tak je možné, že Ťa zatajili pred notárom (ten nemá priamy prístup do registra obyvateľov) a neuviedli, že si aj Ty dedičom.
Ale aj podľa môjho názoru je Tvoj nárok premlčaný, ak teda bolo čo dediť.