VieraK.
17.02.14,20:18
Slovenská firma zasiela tovar na základe internetového obchodu súkromným osobám v iných štátoch EÚ. Keďže ani v jednej krajine neprekročila limit, tovar dodáva so slovenskou DPH. Do ktorej časti KV DPH má zaradiť takéto faktúry? Do časti A1 alebo D2?
a_je_to
17.02.14,20:19
Ak im posielaš komplet faktúru, kde odberateľom je konkrétna osoba /aj keď bez IČ DPH/, tak ide do A.1. Ak účtuješ nezdaniteľné osoby iba do nejakého denníka malopredaja, bez osobných údajov, tak stačí jednou mesačnou sumou do D2. Lebo ... ak nevystavuješ kompletný doklad, nemôže ho nikto použiť ... ani na odpočet, ani na vrátenie dane ... takže D2.
ZuzanaA
19.02.14,21:06
A ak vystavim komplet fakturu pre sukr. osobu nepodnikatela na SK, kde bude uvedene jeho meno a adresa ide to do A1 alebo D2? Dakujem.
johny18
20.02.14,05:39
Na SK to bude D2, to uz mam potvrdene zo strany DU. Len mi nie je jasne, preco faktura zahranicnej sukromnej osobe v EU ma ist do A1 a nie do D2. Podla mna tiez D2
nela07
20.02.14,10:40
no ja som tiež myslela, že ide do D2, lebo podľa školenia - ak je konečný spotrebiteľ-má byť D2, (na konci školenia je to spomenuté, že má ísť do A1 )ale príspevok od a je to , ma prinútil lúskať - pozri par. 72 - kedy si povinný vystaviť faktúru - písm. d - dodanie tovaru formou zásielkového predaja s miestom dodania v tuzemsku a zásielkový obchod je definovaný v par. 6- zásielkovým predajom na účely zákona o DPH je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný al. prepravený dodávateľom al. na jeho účet z členského štátu iného, ako je členský štát, v ktorom s skončí odoslanie al. preprava tovaru a odberateľom je osoba, ktorá nemá pridelené identifikačné číslo pre daň okrem ...
a_je_to
20.02.14,11:58
Na DU ti poradia hocičo. Najnezodpovednejší poradca v daniach je podľa mojich rukolapných skúseností dlhodobo každý a ktorýkoľvek pracovník DU. Ak je komplet faktúra /vydaná napr. aj na základe povinnosti fakturovať/ tak ide vždy do A.1. Dôkazom je inštrukcia v poučení, že ak faktúra neobsahuje IČ DPH, tak sa v A.1 uvádza s prázdnou kolonkou IČ DPH a nie do D.2. Do D.2 idú iba zjednodušené doklady vydané inak, než cez ERP. Napr. VPD alebo interný doklad pre stravníka, že zaplatil za stravné lístky do firemnej jedálne /nie gastráče/.
kn-alka
20.02.14,12:07
do D2 idú aj vystavené faktúry pre občanov.... aspoň tu na porade tak radia (aj ja tak posúvam info)
Zjednodušene: A1 - všetci čo majú IČO (platcovia aj neplatcovia DPH
D2 - občania a ostatné

http://www.porada.sk/t236211-kontrolny-vykaz-a-riadok-a1alebo-d2.html