maculik78
17.02.14,21:37
potrebujem radu,svokor zomrel,jeho žena bola v STABILITE uvedená ako jediný dedič,vyplatili jej komplet celú sumu 5140e aj bez dedičského konania,neviem či nemali počkať,mala z toho zaplatiť daň z dedičstva?pri prvej návšteve u notára bolo zistené ze mal auto,učet s 6e,vkladnú asi 120e,a z daňového preplatok 300e,lenže pri druhej návšteve nastali zvraty vyšie uvedené sumy boli aktuálne ešte minulý rok februári,on zomrel v decembri 2012,no a tie zvraty?na účte mínus 2000e,daňove mínus 100e,akurát auto ostalo,čudné zvraty,mzslím si že notárka bola dohodnutá so svokrou aj mladšou dcérou,veľmi sa tam dušovali ako sa vzdávajú dedičstva ale svokra si že auto nechá a peniaze zo stabulity tiež,nečakali že to moja žena dá na súd je totiž staršia dcéra nebohého som zvedavý na súd a vaše názory,druhe sedenie u notárky bolo 2.2014
Mila123
17.02.14,20:57
máš pocit, že sa notárka dohodla s dedičkami, že kvôli nejakým drobným príde o licenciu????? pochybujem
Xanti
17.02.14,21:06
No ja ti neviem,
ale čo si ja pamätám tak ak bola na poistkách uvedená oprávnená osoba tak to sa nebralo za dedičstvo ... ak nebol uvedený nikto tak suma šla do dedičstva.
Čiže podla môjho názoru, môžete na stabilitu zabudnúť.

A čo sa týka tých zvratov, no osobne nechápem o čom píšeš... a ako sa to uzavrelo, asi nejako sa muselo kedže čakáš na súd ...
Mária27
18.02.14,06:25
Poistná suma patrí oprávnenej osobe uvedenej v zmluve, nejde do dedičstva.
Stav na účtoch sa berie ku dňu smrti, obraty predtým sa neberú do úvahy, na obraty po tom dni sa neprihliada.
daň z dedičstva sa neplatí.
Peggynka
18.02.14,06:42
To sa fakt chce žena súdiť? Akú hodnotu má auto? Mne vyšlo,že dedičstvo má hodnotu max. 1000€ (pre troch).Stabilita ja vyriešená...Kvôli takýmto peniazom pokaziť vzťahy v rodine je fakt na zváženie.Ten súd vás bude stáť viac peňazí a nervov.
luja5
18.02.14,08:17
Nerozumiem celkom, čo znamená, že manželka to dala na súd. Bolo už vydané dedičské osvedčenie v 2/2014, proti ktorému sa manželka odvolala a v konaní bude pokračovať súd? Ďalej budem vychádzať z predpokladu, že ide o takýto prípad.
K autu - ak manželka nesúhlasila s tým, že auto zostane len svokre bez toho, aby ju svokra vyplatila, predpokladám, že to tak bolo vyjadrené aj v dedič. osvedčení (dedičská dohoda-vyplatenie). Tvoja manželka má právo na svoj zákonný dedič. podiel bez ohľadu na to, čo hovoria ďalšie dve dedičky.
K súdu - bude na manželke, aby vecne popísala, aké boli skutočnosti a ako sa zmenili. Spísanie majetku poručiteľa sa robí na samostatnej listine, obvykle na prvom dedič. sedení a podpisuje ju aj min. jeden z dedičov (aspoň v našich prípadoch to tak bolo). Ak to tak bolo aj v dedič. konaní po Tvojom neb. svokrovi, neviem si celkom predstaviť, že notárka by údaje neskôr len tak pozmeňovala. Súd by nemal mať problém zistiť si, aký bol stav na bank. účtoch a stav u daniarov ku dňu smrti neb. svokra, prípadne z akého dôvodu došlo neskôr k zmenám. Situácia sa mohla zmeniť aj z objektívnych dôvodov, ktoré sa však mali vysvetliť, je to aj o komunikácii. V našom prípade päť mesiacov po smrti môjho otca a pred ukončením dedič. konania došiel ešte na jeho meno nie zanedbateľný nedoplatok za obdobie, keď otec ešte žil.
K Stabilite - súhlasím s tým, čo napísala Xanti.
Chobot
18.02.14,08:35
Takže takto:

1. Jeho žena nebola v poisťovni ako dedič, ale asi ako oprávnená osoba. Poistné plnenie zo životnej poistky sa vypláca oprávnenej osobe mimo dedičského konania. Keby nebola uvedená ako oprávnená osoba, tak by jej poisťovňa poistnú sumu nevyplatila, ale vypýtala by si okruh dedičov. Takže predpokladám, že oprávnenou osobou bola a preto na peniaze z poistky zabudni, nie sú predmetom dedičstva.

2. Daň z dedičstva nie je , bola zrušená už pred rokmi.

3. Na bežnom účte sú rôzne pohyby. Ak tam nie je príjem, ľahko môžu trvalé platby a inkasá ho dostať do debetu. Neviem, na čom sa mohla notárka dohodnúť so svokrou - to akože po smrti vyberú z účtu peniaze?

4. Daň - možno v čase úmrtia to vyzeralo, že má preplatok na dani, ale keď sa urobí daňové priznanie, môže vyjsť nedoplatok. Treba si vypýtať posledné daňové priznanie a uvidíš, koľko to je.

4. Jediný majetok, o ktorý by sa mohla tvoja žena súdiť je to auto. Neviem, akú má hodnotu, ale veľa to asi nebude. Ak sa tvoja žena nevzdala dedičstva, tak zdedí asi 1/4 auta a dlhy v banke.

Takže neviem, či vás trovy nevyjdú viac, než čo získate. Ani si nenapísal, o čo konkrétne sa súdite.

Ale nikto ti nezakáže súdiť sa. Daj vedieť, ako to dopadlo.
maculik78
18.02.14,09:30
ten daňový preplatok bol potvrdený oficiálne daňovým úradom,a aj zostatky ku dňu smrti v banke,pokial viem ak sa niekto zriekne dedičstva tak si nevzbrá že auto si nechám dlhy nie,alebo sa mýlim,je tu dôvodné podozrenie že jeho žena po smrti vybrali peniaze do debetu,lebo vôbec neboli prekvapené že je tam mínus,svokra aj mladšia dcéra sa oficiálne vzdali dedičstva,ale svokra dlhy nechce ale auto garáž áno
Chobot
18.02.14,10:01
Keď sa raz vzdá dedičstva, tak nedostane nič, ani aktíva ani dlhy. Nemôže sa vzdať dedičstva a nechať si auto. Ak sa vzdá dedičstva, tak auto zdedia ostatní dediči.

Ak je podozrenie, že vybrali po smrti peniaze, treba to nechať preveriť orgánom činným v trestnom konaní. Im vydá banka výpis z účtu, z ktorého bude vidno, aké pohyby a kto realizoval na účte. Asi o toto pôjde na súdnom pojednávaní, že? Lebo iný dôvod na súd nevidím.
maculik78
18.02.14,18:51
presne len sa bojim ze to vybrali z bankomatu a kamerove zaznamy sa mozu ukladat len 7 dni
Peggynka
19.02.14,06:50
Zriekni sa dedičstva (neviem,či máš deti) a nech si to rozpletú sami.Pravdepodobne nemáš ani poňatia,čo to je-súdiť sa.Stojí to peniaze ,nervy a zdravie.Ja som sa v živote nesúdila, ale viem zo svojho okolia,aký to malo dopad na zdravie a vzťahy v rodine.Zváž,čo tým získaš a stratíš.
maculik78
15.08.14,05:04
no dnes uz konecne prisiel papier zo sudu,notarke sme odovzdali vsetky papiere ako mu doslo na ucet po smrti 700e,a zrazu ucet vybrakovany,sud vydal taketo uznesenie auto,vklad na knizke,danovy preplatok toto vetko je vraj bezpodielove vlastnictvo tak z kazdeho ma polku svokra a polku manzelka,svokra vyhlasila ze vraj jej muz jj nedval peniaze a garaz ktoru nadobudli spolu vraj kupila ona a sud o garazi ani slovo,ani o dlhoch ktore nastali po smrti,ani o tom ze ked si svokra necha auto tak ma vyplati zo vsetkeho polovicu,samozrejme svokra sa dedicstva zriekla ale bvm jej ostava zakonom,este bolo v uzneseni napisane ze dlhy su pasivne coto znamena?mame 15 dni na odvolanie
BXLmiami
15.08.14,05:47
Toto bol absolutne zbytočný súd,škoda penazí na súdy a právnika.
maculik78
22.08.14,17:38
aka je doba do kedy musi svokra vyplatit polovicu
Chobot
22.08.14,21:11
To by malo byť uvedené v rozsudku. Ak nie je, tak ihneď po nadobudnutí právoplatnosti rozsudku.
Dav
23.08.14,03:48
a mladšia dcéra ?
maculik78
23.08.14,05:55
nebolo to uveden v rozsudku,a mladsia dcera sa vzdala dedicstva kedze mu vybrakovali po smrti ucty
luja5
23.08.14,06:06
@maculik78: Odvolali ste sa proti spomenutému uzneseniu súdu? Je už dedičské konanie ukončené s právoplatným dedičským osvedčením?
alaya1
23.08.14,06:07
V zivote by soím sa nesudila so svojou mamou, aj keby si nechala vsetko. Ved to nadobudla ona s manzelom,. ty si pre nich cudzi clovek, je mi z toho az zle.
maculik78
03.09.14,11:27
moja najprv sa nauc citat,nie ja ale manzelka sa sudi a keby si mala taku svinu mater ako ma moja zena ver ze by si robila to iste mladsej dcere dala zadarmo 3izbovy byt komplet zariadeny ktory dcerka hned zalozila na 30rokov a peniaze minula a hadaj kto plati jej dlhy jej mater aj na dovolenky nosi iba ju a jj deti takto sa mater chova uz od cias ked boli male deti jednej vsetko druhej nic ale to ty nepochopis dokedy nezazijes
kopretinka
03.09.14,13:03
vykašľala by som sa na takú mater aj sestru a ignorovala ich a neničila si kvoli nim život......
maculik78
03.09.14,16:15
ver ze to nerobime za tie drobne ale zato aby vyslo na povrch ake su to svine svokor nebol ani vychladen a uz volali ci nevieme PIN kod,stara mala po jeho smrti automaticky upovedomit banky ze je mrtvy namiesto toho mu vybrakovali ucty do minusu a samozrejme notarka tieto vypisy nedala na sud tak ze ak by sme sa neodvolali obom by to pekne preslo urobime vsetko nech tie chudery budu potrestane
kopretinka
03.09.14,16:47
prečo si zaťažujete karmu nenávisťou?
alaya1
03.09.14,18:13
Po prve, nie som tvoja, tak ma tak laskavo neoslovuj! Kazda minca ma dve strany. Ak sa takto vyjadrujes o matke svojej manzelky, tvoja manzelka to toleruje, dokonca sa s matkou sudi, necudujem sa mame, ze k vam neinklinuje. Matka je vzdy len matka. Kazdy by mal tej svojej byt vdacny aspon koli tomu, ze je tu.
maculik78
04.09.14,09:57
doprial by som ti taku mater,by ma potom zaujimalo ako by si sa k nej chovala ty chova sa ako macocha k popoluske a to uz od mala jedna musela doma robit a druha nic len sa flakat po diskotekach a doma ani prstom nehnut a uz to tu viac nebudem s tebou rozoberat ked si to doteraz nepochopila
BXLmiami
04.09.14,10:00
No jedna vec je čo chcete a druhá ako to vyzerá zvonka.Nemyslím,že poškodíš tým dvom,padne to skôr na Vás tá zlá mienka.Ale to je len môj názor,môžem sa mýliť.
alaya1
04.09.14,10:14
Myslim, ze som pochopila, aj to, ze si dost vymyslas. Ako mohli po smrti manzela vybrakovat jeho ucet, ked ani PIN nevedeli, lebo sa ho vas pytali a asi nevies, aky je postup, ked niekto zomrie pri blokaci uctov. To je z mojej strany vsetko.
maculik78
04.09.14,16:43
ja postup viem a mysli si co chces