Fairy
28.03.06,12:53
Prosím o radu !!!
Dokedy je zamestnanec povinný odovzdať do mzdovej účtarne Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti, či už začiatok alebo ukončenie ???
Ja si myslím, že do troch dní, ale kde je to aj podchytené. Myslím napr. zákon alebo prípis.
Veľmi by ste mi pomohli.
DanielaSL
28.03.06,10:57
Určite niečo bude v zákone o sociálnom poistení , ale mám dojem , že aj na niektorej časti PN je hore v texte napísaný nejaký termín. Nemám teraz pri sebe tlačivo , skús si pozrieť.
SilviaS
28.03.06,10:57
Zamestnanec musí oznámiť PNku do 3 dní.
Silvia:) :) :)
Jozefsp
28.03.06,11:08
Na Potvrdení o dočasnej PN časť IIa. Žiadosť o náhradu príjmu pri DPN je uvedené: "Zamestnanec odovzdá toto potvrdenie svojmu zamestnávateľovi".
Žiaden termín, ale možno je niekde inde.
Tweety
28.03.06,11:11
Na Potvrdení o dočasnej PN časť IIa. Žiadosť o náhradu príjmu pri DPN je uvedené: "Zamestnanec odovzdá toto potvrdenie svojmu zamestnávateľovi".
Žiaden termín, ale možno je niekde inde.
Nie je tam termín pre zamestnanca nikde.
Fairy
28.03.06,11:22
Takže pre zamestnanca neexistujú žiadne podmienky ?
(doteraz som študovala zákon o sociálnom poistení, liečebný poriadok, zákonník práce, zákon o dočasnej PN = a nič)
Mám teraz taký prípad, že už od 13.3. je práceschopný, ale ukončenie doručil až dnes. Ani prevádzka mi nenahlásila jeho nástup do zamestnania po PN. Ja som po desiatich dňoch odoslala II.žiadosť o nemocenské na sociálku. Už teraz sa teším, ako mi pracovníčka odtiaľ vynadá, že som jej to poslala zbytočne.
Tweety
28.03.06,11:26
Takže pre zamestnanca neexistujú žiadne podmienky ?
(doteraz som študovala zákon o sociálnom poistení, liečebný poriadok, zákonník práce, zákon o dočasnej PN = a nič)
Mám teraz taký prípad, že už od 13.3. je práceschopný, ale ukončenie doručil až dnes. Ani prevádzka mi nenahlásila jeho nástup do zamestnania po PN. Ja som po desiatich dňoch odoslala II.žiadosť o nemocenské na sociálku. Už teraz sa teším, ako mi pracovníčka odtiaľ vynadá, že som jej to poslala zbytočne.
Chcelo by to oboznámiť zamestnancom s kolobehom dokladov okolo PN,aby sa predišlo nedorozumeniam.
Fairy
28.03.06,11:32
Chcelo by to oboznámiť zamestnancom s kolobehom dokladov okolo PN,aby sa predišlo nedorozumeniam.
Tým to môžeš aj tisíc krát povedať a kašlú na to. Ja už na prevádzkach vylepujem plagáty a i tak si ich polovica ani nevšimne. Nech sú veľké aj ako dom.
Fairy
28.03.06,11:36
Zamestnanec musí oznámiť PNku do 3 dní.
Silvia:) :) :)
Kde si to vyčítala ?
To ma zaujíma.
Tweety
28.03.06,11:41
Tým to môžeš aj tisíc krát povedať a kašlú na to. Ja už na prevádzkach vylepujem plagáty a i tak si ich polovica ani nevšimne. Nech sú veľké aj ako dom. Skús im náhradu nevyplatiť, uvidíš ako rýchlo sa ozvu.:cool:
dana9
28.03.06,11:46
PN je prekážkou v práci, o ktorej je zametnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa bez zbytočného odkladu. Zároveň je povinný oznámiť jej predpokladané trvanie. Upovedomenie musí ZC preukázať. ZP pvšak neustanovuje formu takéhoto upovedomenia.

Takže žiadne konkrétne lehoty, aspoň podľa mojich vedomostí.

Pokiaľ ide o prekážku, o ktorej ZC dopredu vie (napr. vyšetrenie, či ošetrenia v zdravotníckom zariadení), tak v zmysle § 144 ods. 1 Zákonníka práce je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna.

dana:) :)
Ingrid G.
28.03.06,14:56
Už som sa vo svojej práci takisto stretla s lajdákmi, ktorí ak im lekár vystaví PN, tú si nechajú doma a keď sa blížia výplaty, tak sa zrazu prebudia. Tiež som pátrala po termínoch. Pracovníčka na oddelení nemocenských dávok mi povedala, že zamestnanec má nárok na nemocenské v každom prípade, teda ak mu lekár vystaví doklad. V podstate takýchto ľudí nemôžme nijako potrestať, ochorejú, patrí im náhrada príjmu a nemocenské, ktoré im patrí ak dodržiavajú liečebný režim.

My sme v našej organizácii na základe týchto skúseností dali do pracovného poriadku, že je zamestnanec povinný do 3 dní doručiť zamestnávateľovi doklad o začatí a ukončení PN. Ak túto lehotu nedodrží, považuje sa to za porušenie pracovnej discipíny. Zamestnanci sú o tejto skutočnosti poučení. Takže, zamestnanec poruší pracovný poriadok a nasleduje list o porušení pracovnej discipíny. Musím povedať, že to celkom zaberá.
bv_alexandra
29.03.06,07:05
S týmto mám zrelé skúsenosti. Dokonca aj formou súdu. Neviem kde to je uvedené ale viem isto že zamestnanec musí neodkladne najneskôr do 3 pracovných dní oznámiť zamestnávateľovi PN či už telefonicky, alebo písomne. A samozrejme odoslať PN.
Ingrid G.
29.03.06,08:44
S týmto mám zrelé skúsenosti. Dokonca aj formou súdu. Neviem kde to je uvedené ale viem isto že zamestnanec musí neodkladne najneskôr do 3 pracovných dní oznámiť zamestnávateľovi PN či už telefonicky, alebo písomne. A samozrejme odoslať PN.

Neviem, kde v zákone je uvedená lehota 3 pracovných dní, keď sa k niečomu dopátraš, daj mi prosím vedieť. My máme 3 dni stanovené v pracovnom poriadku, len neviem, či by to obstálo pred súdom. Už sme totiž dali zamestnancom niekoľko listov, v ktorých sme upozornili na porušenie pracovnej disciplíny s upozornením, že pri opätovnom porušení pracovnej disciplíny bude rozviazaný PP.
Lehotu 3 pracovných dní mám zafixovanú ešte z minulých období, teraz je na PN lehota "...odovzdajú toto potvrdenie ihneď po vystavení...". Ale v podstate ako inak postihneš neporiadnikov, ak PN-ku ihneď nedoručia? Veď nemocenské im SP aj tak vyplatí, bez ohľadu na to, kedy doručili PN.
vema
04.04.06,17:01
Zamestnanec je PN a 1.4. je 10 dní ,čiže od 2.4. mu začne PN vyplácať SP.Ja som odniesla na SP iba lístok II.a a lístok na peniaze nie.Zamestnanec mi ho ešte nepriniesol,tak aj ja som na to zabudla, je potrebné ho odovzdať aj keď mu budú vyplácať až od 2.4.Nestačí už len ukončenie?Momentálne mi nieje v tom jasno.Ten lístok na peniaze sa domnievam,je dôležitý v tomto prípade len pre mňa?Alebo sa mýlim?Dík...
Tweety
04.04.06,17:11
Zamestnanec je PN a 1.4. je 10 dní ,čiže od 2.4. mu začne PN vyplácať SP.Ja som odniesla na SP iba lístok II.a a lístok na peniaze nie.Zamestnanec mi ho ešte nepriniesol,tak aj ja som na to zabudla, je potrebné ho odovzdať aj keď mu budú vyplácať až od 2.4.Nestačí už len ukončenie?Momentálne mi nieje v tom jasno.Ten lístok na peniaze sa domnievam,je dôležitý v tomto prípade len pre mňa?Alebo sa mýlim?Dík... Teraz neviem ktorá je to časť, ale je to táto, kde je uvedené preplatenie nemocenského. Treba odovzdať aj pokračovanie PN po 10. kalendárnom dni, aj potom ukončenie PN.Je nutné k tomu doložiť aj Potvrdenie zamestnávateľa o príjmoch pre určenie nároku na túto dávku- VZ, z ktorých sa bude NP počítať.
vema
04.04.06,17:26
To mi je jesné,ale ide mi o lístok, ktorý dáva doktor pacientovi na koci mesiaca,keď prechádza do nového mesiaca-u nás sa tomu hovorí lístok na peniaze.Ostatné je všetko v poriadku.Dík..
Tweety
04.04.06,17:30
To mi je jesné,ale ide mi o lístok, ktorý dáva doktor pacientovi na koci mesiaca,keď prechádza do nového mesiaca-u nás sa tomu hovorí lístok na peniaze.Ostatné je všetko v poriadku.Dík.. Ak 31.3. ste ešte platili náhradu za PN, tak nedávaš SP.
vema
04.04.06,17:40
Sme sa pochopili,ďakujem.
ANNAP
04.04.06,19:24
Riešite v tomto príspevku len soc.poisťovňu, ale čo zdravotná?
Neprešla povinnosť nahlasovať každú zmenu , teda aj PN z poistenca na zamestnávateľa do 8 dní? Aj mňa by zaujímalo, kde sa rieši povinnosť odovzdať PN zamestnávateľovi do kolkých dní, kto to vie ?
ajobs
04.04.06,19:37
Riešite v tomto príspevku len soc.poisťovňu, ale čo zdravotná?
Neprešla povinnosť nahlasovať každú zmenu , teda aj PN z poistenca na zamestnávateľa do 8 dní? Aj mňa by zaujímalo, kde sa rieši povinnosť odovzdať PN zamestnávateľovi do kolkých dní, kto to vie ?

Žiadny zákon nerieši lehotu na odovzdanie PN zamestnávateľovi, a pokiaľ ide o ZP, musíš jej oznámiť PN zamestnanca do konca mesiaca, ktorý nasleduje po začatí PN.
Ingrid G.
05.04.06,05:50
Súhlasím so všetkým čo napísal Tono. Len pre doplnenie:8-dňová lehota neplatí pre oznámenie skutočnosti, že je zamestnanec PN. Ako správne napísal Tono, táto lehota je do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, kedy nastala zmena platiteľa zdravotného poistenia. A ešte pre niekoho možno samozrejmá vec (možno pre niekoho nie) - ZP sa nahlasuje PN od prvého dňa choroby, čiže odo dňa kedy sa začala vyplácať náhrada príjmu.
brm
05.04.06,06:04
a čo mám robiť ja...chlap/šofér leží dorantaný v španielsku v špitáli, papiere sú v nedohľadne...už vidím sociálku ako si na mne zmlsne
JDM
05.04.06,06:37
akým spôsobom sa nahlasuje zdravotnej poisťovni PN zamestnanca?
katkaj
05.04.06,06:44
akým spôsobom sa nahlasuje zdravotnej poisťovni PN zamestnanca?

nahlasuje sa to na hromadnom oznamení do konca mesiaca nasledujúceho po začatí PN
vema
05.04.06,06:47
Cez hromadné oznámenie o poistencoch ,náhrada príjmu kód 25 a nemocenské kód 19.
brm
05.04.06,06:52
Cez hromadné oznámenie o poistencoch ,náhrada príjmu kód 25 a nemocenské kód 19.
podľa mňa na pn stačí kód 25...kódmi 19 a 25 sa potom tuším rozlišujú očr a pn...ale koľko zdravotiek toľko názorov, koľko krajov,okresov a pobočiek tak adekvátne k tomu počet rôznych výkladov...treba opáčiť príslušnú pobočku
lenkak
05.04.06,06:56
náhrada príjmu kód 25 a nemocenské kód 19 - áno, ale asi záleží od pobočky, alebo ohľadom akej ZP sa to týka.
katkaj
05.04.06,06:56
podľa mňa na pn stačí kód 25...kódmi 19 a 25 sa potom tuším rozlišujú očr a pn...ale koľko zdravotiek toľko názorov, koľko krajov,okresov a pobočiek tak adekvátne k tomu počet rôznych výkladov...treba opáčiť príslušnú pobočku

Tie kódy naozaj treba pozrieť na druhej strane oznámení, prípade na stránkach poisťovní.
vema
05.04.06,07:23
Jedná sa o VZP,u nás vPD mi to pani za okienkom takto kázala rozpísať ,žeby iný kraj iný mrav?No možno...
katkaj
05.04.06,07:27
Jedná sa o VZP,u nás vPD mi to pani za okienkom takto kázala rozpísať ,žeby iný kraj iný mrav?No možno...

Obavám sa že iné dvere v poisťovni, iná pani tak iný názor:rolleyes:
lenkak
05.04.06,09:29
Aj ja som pri VŠZP rozpisovala, oni to na výkaze majú aj uvedené.
bezradná
05.04.06,10:10
Aj ja som pri VŠZP rozpisovala, oni to na výkaze majú aj uvedené.
Ja to nerozpisujem, od prvého dňa uvádzam 19. V Galante dali taký pokyn. Mám to síce overené len telefonicky. Zatiaľ mi nič neposlali späť, že by to nebolo dobre vyplnené, tak predpokladám, že im to vyhovuje.
dipe
05.04.06,10:38
Ja som dostalá odpoveď na otázku k tejto téme, " nieje potrebné rozpísovať, je potrebné napísať len začiatok a koniec (VŠZP) 19 " môže to byť aj na jedom oznámení. Im ide len o to, aby mali zprehľadnené PN( to je môj názor)Ja to robím tak, že si napíšem začiatok PN -ky a keď mi donesie zamestnanec ukončenie tak tam pripíšem koniec PN - ky a odnesiem na ZP. Zatiaľ mi nikto nič na tento postup nepovedal.
Prajem Vám prijemný deň
dipe
05.04.06,10:38


Neviem ako sa to stalo:eek: poslala som svoj prispevok 2x:rolleyes:
Tweety
05.04.06,10:48


Neviem ako sa to stalo:eek: poslala som svoj prispevok 2x:rolleyes:

Môžeš ho aj zrušiť, ak nechceš aby bol 2x.
Tweety
05.04.06,11:20
Riešite v tomto príspevku len soc.poisťovňu, ale čo zdravotná?
Neprešla povinnosť nahlasovať každú zmenu , teda aj PN z poistenca na zamestnávateľa do 8 dní? Aj mňa by zaujímalo, kde sa rieši povinnosť odovzdať PN zamestnávateľovi do kolkých dní, kto to vie ? Samozrejme PN je potrebné oznámiť aj ZP cez HO zamestnávateľa. Je to hlásenie za mesiac, takže po ukončení mesiaca,v ktorom máme PN ,zašleme tlačivko aj do ZP.:cool: Niektorej poisťovni zrozpisom kódov náhrady príjmu, aj nemocenského, u iných iba jedným kódom. Majú to rôzne, aby sme sa nenudili.
Klimentová Viera
21.07.09,05:42
Vraciam sa k téme oznámenie PN zamestnávateľovi.
Ako by ste postupovali, ak zamestnanec za ktorého v neprítomnosti musí byť náhrada neoznámi "bezodkladne" nástup na PN. Je možné vymedziť termín "do 3 dní" doručiť PN priamemu vedúcemu zamestnancovi a na mzdové oddelenie v Pracovnom poriadku?
jankasm
21.07.09,11:20
Vraciam sa k téme oznámenie PN zamestnávateľovi.
Ako by ste postupovali, ak zamestnanec za ktorého v neprítomnosti musí byť náhrada neoznámi "bezodkladne" nástup na PN. Je možné vymedziť termín "do 3 dní" doručiť PN priamemu vedúcemu zamestnancovi a na mzdové oddelenie v Pracovnom poriadku?

Samozrejme, v pracovnom poriadku alebo vo vnútornej smernici. Pokiaľ sú zamestnanci takýto nezodpovední, tak by som to tam určite dala. A možno ešte doplnila, že telefonicky oznámiť PN už hneď v prvý deň /mal by predsa oznámiť dôvod nenastúpenia do práce/, aspoň u nás to takto robíme, aby sa zamestnávateľ mohol zariadiť. :o
VERONIKA6
21.07.09,11:24
Vraciam sa k téme oznámenie PN zamestnávateľovi.
Ako by ste postupovali, ak zamestnanec za ktorého v neprítomnosti musí byť náhrada neoznámi "bezodkladne" nástup na PN. Je možné vymedziť termín "do 3 dní" doručiť PN priamemu vedúcemu zamestnancovi a na mzdové oddelenie v Pracovnom poriadku?
My máme v pracovnom poriadku zakotvené, neprítomnosť v práci nahlásiť telefonicky, pokiaľ je DPN, túto doručiť zamestnávateľovi do 3 dní.
Barbara
22.07.09,10:12
tak som to našla na portáli SP- do troch dní

V zmysle § 231 ods. 1 písm. e), j) a ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov zamestnávateľ je povinný odstúpiť pobočke tlačivo, na ktorom sa preukazuje dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca, ak trvá dlhšie ako desať dní, do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti, viesť o svojich zamestnancoch evidenciu na účely sociálneho poistenia a predložiť túto evidenciu pobočke Sociálnej poisťovne do troch dní od uplatnenia nároku na dávku alebo od skončenia pracovného pomeru alebo iného právneho vzťahu k zamestnávateľovi. Tieto povinnosti je zamestnávateľ povinný plniť na tlačivách alebo inou formou, ktorých obsah a spôsob zasielania určí Sociálna poisťovňa.
V zmysle § 227 ods. 2 písm. h) a ods. 3 zákona č. 461/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov poistenec a poberateľ dávky sú povinní preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik a na zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu; ak poberateľ dávky, osobitný príjemca alebo zákonný zástupca boli písomne vyzvaní Sociálnou poisťovňou, aby preukázali tieto skutočnosti, sú povinní výzve vyhovieť v lehote do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak Sociálna poisťovňa neurčila inú lehotu. Poistenec a poberateľ dávky sú tiež povinní oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako desať dní.
Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ je povinný spolu s II. dielom tlačiva „Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti“ predložiť pobočke aj vyplnené tlačivo „Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku“ (http://www.socpoist.sk/616/1567s?&prm2=5204)do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti. Ostatné skutočnosti je povinný preukazovať poistenec. To znamená, že aj „Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti“, ktorý preukazuje nárok na výplatu nemocenského ku koncu kalendárneho mesiaca v prípade, ak jeho dočasná pracovná neschopnosť trvá aj počas ďalšieho kalendárneho mesiaca predkladá Sociálnej poisťovni poistenec.
jankasm
22.07.09,10:40
tak som to našla na portáli SP- do troch dní


Oceňujem tvoju snahu, ale o tomto nebol riešený problém. :rolleyes:
Samozrejme, SP má v zákone zakotvené, že po 10. dni PN musí zamestnávateľ doručiť pobočke SP PN - žiadosť o nemocenské spolu s potvrdením o príjme do 3 dní.
My sme však riešili, či je niekde určené, do koľkých dní je zamestnanec povinný oznámiť a doručiť zamestnávateľovi PN ešte do 10 dní, kedy zamestnávateľ platí náhradu príjmu. No a o tom veru ani zákonník práce ani zákon a náhrade príjmu nič nehovorí, takže si to musíme ošetriť sami.
Barbara
22.07.09,10:51
áno, áno, viem to , že ste riešili zam-ľa, ale ja som to sem pricapila, že .....na niečo sa to zíde....:) alebo niekomu:)
Zuzy
16.09.09,04:49
Prosím Vás o radu, zamestnanec je schopný práce od 15.9. , ale do zamestnania nastúpil len dnes, lebo včera bol sviatok. Tak na potrvrdenie aký dátum napíšem? Lebo by mohol nastúpiť do práce už aj včera. A keď napíšem 16. 9. nebude mu chýbať jeden deň? Za odpovede ďakujem
VERONIKA6
16.09.09,04:53
Prosím Vás o radu, zamestnanec je schopný práce od 15.9. , ale do zamestnania nastúpil len dnes, lebo včera bol sviatok. Tak na potrvrdenie aký dátum napíšem? Lebo by mohol nastúpiť do práce už aj včera. A keď napíšem 16. 9. nebude mu chýbať jeden deň? Za odpovede ďakujem
Napíš 15.9.2009.
mzdarka renca
16.09.09,05:42
Napíš skutočný dátum, t.j. 16.9.09.
Zuzy
16.09.09,08:36
Lenže SP mu vypláca nem.dávky do 14.9., keď napíšem že nastúpil 16.9. tak na 15.9. nedostane mzdu?
ajobs
16.09.09,08:39
Lenže SP mu vypláca nem.dávky do 14.9., keď napíšem že nastúpil 16.9. tak na 15.9. nedostane mzdu?


Pokiaľ je platený časovou mzdou, dostane mzdu aj za sviatok, prípadne náhradu mzdy (ak to máte takto upravené v kolektívnej zmluve).
ZDENIELA
16.09.09,08:44
Ak zamestnanec je PN a počas PN-ky ukončí pracovný pomer,
... tak IV.časť PN-ky teda Hlásenie zamestnávateľovi a pobočke SP o skončení dočasnej PN odovzdá len do SP bez potvrdenie zamestnávateľa o dátume nástupu do práce? Je to tak?
ďakujem
Nutricia
16.09.09,08:47
už na tom potvrdení o príjme budeš mat uvedené že skončil PP.ja to zvyknem prifarbit zvýraznovačom.
Nutricia
16.09.09,08:49
chcem sa spýtat : aj na zdravotnú poistovnu sa dáva hlásenie úrazu?myslím pri pracovnom úraze,viem že na sociálnu poistovnu a pri PN nad tri dni aj na inšpektorát práce,ale na ZP?
Stina
16.09.09,08:50
Pracovný úraz áno aj na ZP.
Nutricia
16.09.09,08:51
kde nájdem tlačivo?
mzdarka renca
16.09.09,08:55
Lenže SP mu vypláca nem.dávky do 14.9., keď napíšem že nastúpil 16.9. tak na 15.9. nedostane mzdu?
Dostane mzdu ako ostatní zamestnanci, ktorí nepracovali vo sviatok a boli doma.
mzdarka renca
16.09.09,08:58
Nutricia
16.09.09,09:01
Dakujem Renátka.
alla66
08.11.09,06:01
Môže zamestnávateľ mať výhrady voči zamestnancovi, ktorý vopred ústne nahlási práceneschopnosť. Hlásenie o PN neodovzdá na začiatku PN, ale až na piaty deň, prípadne neskôr? Ď.
drobeceva
08.11.09,09:27
Môže zamestnávateľ mať výhrady voči zamestnancovi, ktorý vopred ústne nahlási práceneschopnosť. Hlásenie o PN neodovzdá na začiatku PN, ale až na piaty deň, prípadne neskôr? Ď.
Myslím, že je to otázka dohody. Mám zamestnancov, čo robia po stavbách mimo sídla našej firmy. Stavbyvedúci mi nahlási /prípadne z-c/. Akceptujem, len trvám na tom, že ak presahuje viac ako 10 dní, tak ju musím mať na firme, aby som mohla včas odovzdať na SP.
tibor1000
11.11.09,07:42
Zdravím Vás kolegovia.
Náš zamestnanec je PN už siedny deň, lístok PN mi priniesol až dnes - mám ho ísť zaniesť na Soc.poisťovňu,alebo počkať,či bude na PN až 10 dní?
a potom zaniesť aj začiatok aj ukončenie PN spolu?
Ďakujem Vám vopred za radu.
vikinka
11.11.09,07:57
Áno,PN odovzdať na SP až po 10 dňoch,až po tpmto termíne mu SP vypláca nemocenské.
tibor1000
11.11.09,16:25
Ďakujem Vám pekne všetkým.;)
tibor1000
01.12.09,07:47
Dobrý deň.
Prosím Vás,koľko častí majú PN-kové lístky?
zelený - ten by mal odovzdať lekár na Sociálnu poisťovňu (?)
ešte máme 2 časti:
II. žiadosť o nemocenské (tú sme odovzdali na Soc.poisť. 11-ty deň trvania PN zamestnanca)

IIa žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej PN (tá ostane zamestnávateľovi?)


A už nemáme žiadne potvrdenia k PN-teda ani ukončenie.
Netreba ešte zaniesť ukončenie PN na SP?
Alebo stačí,keď pošle zelený lístok na Soc.poisťovnu lekár:confused:

ďakujem Vám vopred moc za radu
Nutricia
01.12.09,07:59
ešte musíš mat IV tá sa odnáša na SP,tú by ti mal doniest zamestnanec ked mu lekár ukončí PN.
tibor1000
01.12.09,08:02
Ďakujem TI pekne za odpoveď.
Práveže lekár to asi poplietol,lebá máme iba II a IIa časť
a zelené tlačivo
tak som zamestnanca poslala,nech zelené tlačivo vráti lekárovi,a že by mu ešte mal dať ukončenie PN - to bude asi tá IV časť.
a tú IV. časť máme ešte zaniesť na SOc.poisťovňu?
Nutricia
01.12.09,08:09
áno práve tam lekár vyznačí ukončenie PN a ty potvrdíš ako zamestnávatel,že kedy nastúpil zamestnanec do práce po PN.
Darica
01.12.09,08:30
Môžem sa spýtať, Pn prvých 10 dni platí zamestnavatel, je 10 pracovných, alebo kalendárnych dní?
Dakujem veľmi pekne
katka50
01.12.09,08:32
Môžem sa spýtať, Pn prvých 10 dni platí zamestnavatel, je 10 pracovných, alebo kalendárnych dní?
Dakujem veľmi pekne
Kalendárne dni.
Antonia1
01.12.09,08:33
Môžem sa spýtať, Pn prvých 10 dni platí zamestnavatel, je 10 pracovných, alebo kalendárnych dní?
Dakujem veľmi pekne
kalendárne dni
Darica
01.12.09,16:27
To znamena, ze ked marodujem od piatku napr., tak mozem marodovať len 1 týzden plus ten piatok, ( spolu len 6 prac. dní) a nie 2 týzdne bez víkendov? Keby som ostala dalej ako to vyzerá, socialna potom platí ako?
Možem marodovať 2krat po 10 dni v mesiaci? Alebo si zobrat marodku na mesiac? Prosím vas, nemam pripoistenie, a vobec nemarodujem, ale teraz musím, ako je to najvýhodnejsie? Dakujem velmi pekne za odpoved.
Darica
01.12.09,16:28
Este dodam platí tych 10 dni aj pri OČR? Tiež kalendárne? Vdaka.
Tamila
01.12.09,17:23
Este dodam platí tych 10 dni aj pri OČR? Tiež kalendárne? Vdaka.
Aj pri OČR sa platí 10 kalendárnych dní.
Tamila
01.12.09,17:30
To znamena, ze ked marodujem od piatku napr., tak mozem marodovať len 1 týzden plus ten piatok, ( spolu len 6 prac. dní) a nie 2 týzdne bez víkendov? Keby som ostala dalej ako to vyzerá, socialna potom platí ako?
Možem marodovať 2krat po 10 dni v mesiaci? Alebo si zobrat marodku na mesiac? Prosím vas, nemam pripoistenie, a vobec nemarodujem, ale teraz musím, ako je to najvýhodnejsie? Dakujem velmi pekne za odpoved.
Podľa môjho názoru je lepšia jedna PN. Máš zaplatené prvé tri kalendárne dni 25 % z vymeriavacieho základu a zvyšné kalendárne dni po 55 %. Ak by si začala druhú PN, začneš znova tými 25 %.

§ 37
Výška nemocenského
Na začiatok

(1) Výška nemocenského zamestnanca je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Výška nemocenského zamestnanca, ktorému dočasná pracovná neschopnosť vznikla v ochrannej lehote, zamestnanca, ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak, je v období

a) od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57 a
b) od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57.
Darica
01.12.09,17:31
Dakujem velmi pekne za odpoved.
Betina2
01.06.10,10:46
Ako dopadla otázka s lehotou na oznámenie začiatku a ukončenia PN zamestnávateľovi? Fakt to nie je nikde v zákone stanovené? Neviem to nájsť. Tiež sa mi vidí, že na tlačive nie je žiadla lehota udaná, takže zamestnanec oznámi zamestnávateľovi "len" bezodkladne? No to si potom bezodkladnosť každý vysvetluje po svojom.
Letko
26.02.15,06:03
Táto zaujímavá otázka stále nebola zodpovedaná. Vie niekto odpoveď?
veronikasad
26.02.15,06:45
Táto zaujímavá otázka stále nebola zodpovedaná. Vie niekto odpoveď?
Nahásenie dátumu ukončenia PN-ky máš stanovené v zákone, začiatok nie ...

§ 227

(1) Poistenec a poberateľ dávky majú právo

a) uplatniť si nárok na dávku a nárok na jej výplatu,
b) požiadať Sociálnu poisťovňu o vydanie potvrdenia o nároku na dávku, o nároku na jej výplatu a o jej sume.

(2) Poistenec a poberateľ dávky sú povinní

a) preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, prerušenie a na zánik sociálneho poistenia,
b) zúčastniť sa na kontrole posudzovania spôsobilosti na prácu počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,
c) zúčastniť sa na posudzovaní poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť na účely poskytovania dôchodkových dávok a poklesu pracovnej schopnosti na účely poskytovania úrazových dávok,
d) zúčastniť sa na posudzovaní predpokladov na opätovné zaradenie do pracovného procesu na účely pracovnej rehabilitácie a rekvalifikácie,
e) dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,
f) zdržiavať sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského,
g) oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako desať dní,
h) plniť ďalšie povinnosti ustanovené týmto zákonom.
Katka4040
25.02.16,10:22
My to máme upravené v pracovnom poriadku (oznámiť bezodkladne a doručiť tlačivo do 3 dní od začiatku PN-ky). V žiadnom zákone ani vyhláške som to nenašla upravené. A možno to má aj tú logiku, že keďže vlastne ide v tých prvých dňoch viac-menej o záležitosť medzi zamestnávateľom a zamestnancom, má zamestnávateľ možnosť si doručovanie PN-ky upraviť sám vo väzbe na svoje ďalšie spracovanie (miezd napríklad).