EDG4R
18.02.14,14:59
Dobrý deň,

vie mi niekto presne povedať, ako to je s tým, či sú PCh povinné a kde? Ide o to, že v dome mám 3-fázovú inštaláciu, ale iba dva PCh. Teda minimálne jedna fáza nie je chránená. Revíziu mám, keďže je to v dome. Bolo to robené cca pred rokom a pol. Je to teda takto bezpečné a v súlade s normou? Ak by bol niekto ochotný, mohol by mi sem napísať presne normu, ktorá to rieši, lebo čítam kade-čo. Niekto povie, že je to OK, niekto, že musí byť chránená celá inštalácia vrátane svetelných okruhov... Tak ja už neviem.

Ďakujem.
canbo
19.02.14,13:38
Nedá sa napísať podla ktorej normy sa / musí / môže chránič v inštalácii stavieb použiť Platí súbor noriem : príklad ( pozor niektoré uvádzané normy z linku sú stáré...)
http://www.allsetalarm.sk/dokumenty/zoznam_noriem_VTZE.pdf

Pre jednoduchšie pochopenie iná norma platí pre:
1. Pre požiarnu bezpečnosť je PCH povinný pre drevené/ montované stavby a ak sú vedenia v dutých drevených alebo zložitých stropoch.( 300mA)
2. Kúpelne, sprchy ( od januára platí nová norma)
predpísaný chránič na zásuvky a podla druhu a umiestnenia svietidla aj pre svietidla.
3. Bazény sauny ........
4. Napájanie vonkajších zásuviek .....
5. Pre napájanie vo vlhkých, stiesnených priestoroch
6. Pre obsluhu elektrického zariadenia laikami
7. detské herne-----
8. Ustajnenie zvierat , sklady krmiva-----
A kto sa má vtom vyznať, normy niesu záväzné hoc sa naň "odvolávajú " pri kolaudácii, hasiči .bezpečaci ....
kargo
20.02.14,06:12
V canbovej odpovedi je za šieste uvedené:
"6. Pre obsluhu elektrického zariadenia laikami"
Podľa toho je vlastne povinný PCh v celom dome. Pokiaľ si dobre pamätám tak je z toho jediná výnimka a to zásuvka na PC.
LukyKs
20.02.14,07:13
Logicky patrí PCh tam, kde je to objektívne nebezpečné
- vlhké priestory
- prístupnosť kostry používateľom
(zubárske kreslo :D )

Inde je to blbosť, lebo PCh je na to, keby sa 2 nezávislé a úplne náhodné veci stali naraz :
- fáza sa dostane na kostru, ale tak jemne, že nevyhodí istič
- práve VTEDY sa nejaký blbec chytí kostry (a nie je od zeme odizolovaný)
canbo
20.02.14,13:20
Pre LukyKs :
Funkcia Pch sa tu preberala viackrát a pre vás je to španielska dedina ("Inde je to blbosť, lebo PCh je na to, keby sa 2 nezávislé a úplne náhodné veci stali naraz :
- fáza sa dostane na kostru, ale tak jemne, že nevyhodí istič")

Zubárske kresla sú napájané z izolovanej sústavy ( oddeľovací transformátor) PCH je iba doplnková ochrana pre zvýšenie bezpečnosti.
Martin1310
20.02.14,20:26
Pred časom som sa tiež snažil dopátrať toho ako to je s tou povinnosťou použitia chrániča a po študovaní všetkého dostupného som dospel k názoru že rodinný dom by mal mať všetky obvody chránené. Pretože všetky zásuvkové obvody aj svetelné budú obsluhovať osoby nepoučené teda bez patričnej vyhlášky a nenašiel som žiadnu výnimku ani pre počítač ani pre mrazničku . Tie normy sú v prvomrade o bezpečnosti to že sa stratia neuložené dáta v PC sa dá riešiť inak a je to menej dôležité ako bezpečnosť. Podla toho som sa aj zariadil.
EDG4R
21.02.14,12:21
Ďakujem za Vašu odpoveď. Ale vôbec teda nechápem, ako mi mohla byť vydaná revízna správa, keď cez chŕanič napríklad nie je ani osvetlenie v kúpeľni, ani vonku.
EDG4R
21.02.14,12:22
Ďakujem za Vašu odpoveď.
iwert
02.03.14,12:26
STN 33 2000-4-41:2007 článkom 411.3.3, kde sa predpisuje v striedavých systémoch doplnková ochrana prúdovým chráničom (RCD) s menovitým rozdielovým vypínacím prúdom neprevyšujúcim 30 mA pre:
zásuvky s menovitým prúdom nepresahujúcim 20 A, ktoré sú určené na použitie laikmi a na všeobecné použitie, pričom výnimkou môžu byť:

zásuvky, ktoré sú pod dozorom znalých osôb alebo poučených osôb, napr. v určitých obchodných alebo priemyselných priestoroch,

osobitné zásuvky, ktoré sú určené len na pripojenie jedného špeciálneho zariadenia;

vo vonkajších priestoroch používané mobilné zariadenia s menovitým prúdom nepresahujúcim 32 A.

Okrem uvedených obvodov je použitie chráničov s menovitým rozdielovým vypínacím prúdom neprevyšujúcim 30 mA predpísané pre zásuvkové obvody v priestoroch s vaňou alebo sprchou už od roku 2002 (pozri STN 33 2000-7-701:2002 platnú do 10/2007 a tiež teraz platnú STN 33 2000-7-701:2007, ktorá ich použitie ešte rozšírila).
tienik
12.03.14,13:25
Ked si to zoberieme v skratke, pre RD musia byt chranene chranicom vsetky zasuvky na vseobecne pouzitie - jedina realne zdovodnitelna vynimka je zasuvka urcena vyhradne pre mraznicku, asi je jasne preco. Pri 3F zasuvke sa v ramci RD skoro vdy instaluju 16A, ak teda vobec, tam je chranic tiez povinny.. N a v neposlednom rade netreba fakt zabudnut na svetla - plati to len len pre kupelne (http://www.porada.sk/kupelne#__AUTOKW), kde su prisnejsie poziadavky na instalaciu.

Z otazky nie je uplne jasne o ake chranice sa jedna, ci 1f, alebo 3f. Kludne moze ist o dva 3f chranice na ktore su zavesene prislusne obvody. Dokonca poznam "umelcov" z nasich radov, co su schopny pre par € zavesit aj cely RD na jeden chranic. Je to sice podla normy bezpecne, ale ak nieco zhadzuje chranic - zhadzuje potom cely dom a o spolahlivosti a uzivatelskom konforte nemoze byt ani reci.
canbo
12.03.14,15:21
Čo jeden v istiacej skrini v dome , ale aj v elektromerovom rozvádzači a zaplombovaný z hlavným ističom. A potom sa dejú divy.
tienik
15.03.14,19:44
to uz ani nestras, v takom pripade odchadzam a odmietam opravy (http://www.porada.sk/opravy#__AUTOKW) typu "len aby to nejak islo"