gabriska
18.02.14,16:49
Zdravim Vas,
potrebujem radu:
Nie som platcom DPH, ale som zaregistrovana pre DPH podla §7a.
Nakupujem tovar z ČR, faktura bude vystavena bez DPH.
Je to v sulade so zakonom, kedze nie som platca DPH, ze dodavatel fakturuje ceny bez DPH? Kto a akym sposobom odvedie DPH?
Nie je povinny dodavatel z CR vystavit fakturu vratane DPH (15%) ?
Alebo mam DPH (20%) uhradit ja na SK a pritom nemam narok na odpocet DPH?

Zacinam sa v tom stracat, budem rada, ked ma niekto usmerni, vdaka vopred.

PS: Este doplnam - dodavatel je platcom DPH v CR.
KEJKA
18.02.14,16:24
AK nakupuješ pod svojim ičDPH, takže si oprávnená nakupovať bez DPH.
Zároveň si povinná si vypočítať a odviesť DPH v SR. Toto je v súlade so zákonom o DPH.
Ked si registrovaná "len" podľa §7, nemáš nárok na odpočítanie DPH, na odpočítanie majú nárok registrácie podľa §4.
Tebe DPH vstupuje do ceny tovaru a tak to aj predávaš - navýšiš si cenu o maržu a z predaja už DPH neodvádzaš.

Druhá možnosť je - kedže si registrovaná podľa §7a, to je na služby, sledovať obrat nákupu tovaru z EU a ked nedosiahne obrat 14000 EUR za rok, tak neobjednávaj pod svojim ičDPH, ale objednávaj len pod IČO a dbaj na to, aby dodávateľ vystavil faktúru s českou DPH a teda odviedol DPH v Česku. Potom ty nemusíš riešiť DPHčku v SR. Tento postup je dobrovoľné rozhodnutie z tvoejje strany, ale pokiaľ viem, sú tam obmedzenia aj v tom zmysle, že to rozhodnutie musíš dodržiavať tuším dva roky, toto neviem presne.
Podľa mňa to je všetko logické. Úprava zákona je taká, že ak by si prekročia obrat - povinne by si musela objednávať bez DPH a odvádzať DPH v SR aj z nákupu tovaru, pričom už odpadá povinnosť "doregistrovať sa" podľa §7.
gabriska
18.02.14,16:36
existuje este moznost, dohodnut sa s dodavatelom, ze bude fakturovat tovar vratane DPH (15%) a tym padom bude dan odvedena v CR a ja budem vo vyhode, kedze nebudem mat starosti s odvedenim dane v SR a usetrim 5%. Z pohladu zakona je to jedno, do akeho rozpoctu bude odvedena dan, ci v SR alebo CR?
Ked nemam narok na odpocet DPH na SK, nechapem potom, z akeho dovodu je povinnost registracie podla §7a...
gabriska
18.02.14,16:40
Celkovo mi toto ale znie nelogicky....ako mozem ja vypocitat a odvadzat dan za nieco, na co nie som registrovana? §7a zakona o DPH sa vztahuje predsa na sluzbu, prip tovar nad cca.14tis € rocne?
V takomto pripade by dan neodviedol nikto, ani dodavatel v CR, ani ja na SK a to je protizakonne....
Ma niekto este iny nazor?
KEJKA
18.02.14,17:10
§7a) je povinnost platiť DPH v SR zo služieb nakúpených v EU, Nerieši nároky ale povinnosti.
KEJKA
18.02.14,17:10
nejde o názor, ide o znenie zákona a ten je jednoznačný. Doplnila som odpoveď.
gabriska
18.02.14,17:13
Takze ked to zhrnieme, je to takto?
S účinnosťou od 1. 7. 2011 platí, že zdaniteľná osoba, ktorá má registráciu z titulu dodania služby do iného členského štátu alebo prijatia služby z iného členského štátu (registrácia podľa § 7a) a hodnota tovaru, ktorý nadobúda z iných členských štátov EÚ, nedosiahla limit pre povinnú registráciu (§ 7 zákona o DPH, t. j. sumu 13 941,45 €), má možnosti v súvislosti s nadobúdaním tovarov z iných členských štátov:
oznámiť dodávateľovi tovaru svoje IČ DPH pridelené z titulu dodania alebo prijatia služby a na základe toho bude zdanenie tovaru uskutočnené v SR, preto dodávateľ bude fakturovať bez DPH alebo
neoznámiť dodávateľovi tovaru svoje IČ DPH pridelené z titulu dodania alebo prijatia služby a na základe toho zdaní dodanie tovaru dodávateľ, t. j. bude fakturovať s DPH platnou v štáte, kde má dodávateľ sídlo, pre zdaniteľnú osobu ako kupujúceho nevzniká v SR žiadna povinnosť v súvislosti s DPH.
gabriska
18.02.14,17:22
Kejka, este k tomuto citujem tvoj koment::
"Tento postup je dobrovoľné rozhodnutie z tvoejje strany, ale pokiaľ viem, sú tam obmedzenia aj v tom zmysle, že to rozhodnutie musíš dodržiavať tuším dva roky, toto neviem presne."
Toto je v rozpore s tym, ze ked ja uz presiahnem limit hodnoty nakupovaneho tovaru (13 941,45 €), napr. aj po mesiaci, nemozem predsa trvat na svojom rozhodnuti nadalej , lebo vtedy uz je mojou povinnostou, uvadzat pri nakupe svoje IC DPH a cize odvadzat dan tu na SK.
KEJKA
18.02.14,17:25
ano jasne, všetko sa odvíja od obratu.