gabriska
18.02.14,16:59
Viete niekto poradit, ako sa uplatnuje DPH v taktomto pripade?
Je v sulade so zakonom, ked mne ako neplatcovi DPH za tovar bude vystavena faktura za tovar bez DPH? Kto zaplati DPH?
Dakujem.
Ester plus
18.02.14,16:58
S účinnosťou od 1. 7. 2011 platí, že zdaniteľná osoba, ktorá má registráciu z titulu dodania služby do iného členského štátu alebo prijatia služby z iného členského štátu (registrácia podľa § 7a) a hodnota tovaru, ktorý nadobúda z iných členských štátov EÚ, nedosiahla limit pre povinnú registráciu (§ 7 zákona o DPH, t. j. sumu 13 941,45 €), má možnosti v súvislosti s nadobúdaním tovarov z iných členských štátov:
oznámiť dodávateľovi tovaru svoje IČ DPH pridelené z titulu dodania alebo prijatia služby a na základe toho bude zdanenie tovaru uskutočnené v SR, preto dodávateľ bude fakturovať bez DPH alebo
neoznámiť dodávateľovi tovaru svoje IČ DPH pridelené z titulu dodania alebo prijatia služby a na základe toho zdaní dodanie tovaru dodávateľ, t. j. bude fakturovať s DPH platnou v štáte, kde má dodávateľ sídlo, pre zdaniteľnú osobu ako kupujúceho nevzniká v SR žiadna povinnosť v súvislosti s DPH.
gabriska
18.02.14,17:09
dakujem velmi pekne, uz som bola z toho taky magor, dokonca ani na danovom urade mi nevedeli presne povedat, ako mam postupovat...a kazdy uctovnik si to vysvetluje po svojom...
Ja to chapem teda tak, ze je to na dohode medzi oboma stranami, ci sa vystavi faktura s DPH alebo bez. Lebo ja ked IC DPH neoznamim, moze si ho dodavatel tak ci onak vyhladat a povinnost uplatenia dane hodit na mna, aby si "ulahcil" pracu...
Ester plus
19.02.14,05:52
Asi tak. Ale postup je skôr taký, že ak sa nepreukáže odberateľ kartičkou tak dodávateľ si nedá tú námahu aby pátral či je alebo nie je platiteľom DPH.
gabriska
19.03.14,14:58
no skusenost som medzi casom nadobudla taku, ze predsa len si dodavatel da tu namahu aby zistil, kto je platcom..resp. velmi mylne navadza dodavatelov mimo SK, teda narp. AT a CZ nase pridelene IC DPH (http://www.porada.sk/dph#__AUTOKW), lebo automaticky nas povaduju za platcov..u nich maju len 2 cisla a pre nich je to jasne...
Uf, tolko energie a casu clovek stravi vysvetlovanim §7a zakona o DPH (http://www.porada.sk/dph#__AUTOKW) :(